Dünyanın en “yeşil” dizüstü bilgisayarı OLPC

Dünyanın en “yeşil” dizüstü bilgisayarı OLPC

ImageKâr amacı gütmeyen Her Çocuğa Bir Bilgisayar (OLPC) girişimi tarafından gelişmekte olan ülkelerdeki çocukların "öğrenmeyi öğrenmelerine" yardım etmek amacıyla geliştirilen dünyanın en yenilikçi dizüstü bilgisayarı, OLPC tarafından bugün yayınlanan verilerin ve bağımsız değerlendirmelerin ışığında aynı zamanda dünyanın en enerji tasarruflu ve çevre dostu dizüstü bilgisayarıdır.

Yılsonuna doğru seri üretimi başlayacak olan yeşil renkli XO dizüstü, çok az enerji harcayan, zehirli maddeleri asgari derecede içeren, olağanüstü sağlamlıkta, uzun ömürlü, yenilenebilir enerji kaynaklarıyla çalışan ve geri dönüştürülebilen bir bilgisayardır.  Dolayısıyla, XO dizüstü bilgisayar, çevre alanındaki sertifikaların en üst düzeylerine layık görüldü: Avrupa Birliği'nin çok yüksek RoHS standartlarına uyum sağlayan bilgisayar, ayrıca Energy Star 4.0 Kategori A'ya (en yüksek değerlendirme) uygun bulundu ve ABD dizüstü ve masaüstü bilgisayarların çevre değerlendirmelerini yapan kurum tarafından, sekiz bilgisayardan birine verilen EPEAT Gold değerlendirmesine layık görüldü.

"OLPC, XO dizüstü bilgisayarı geliştirirken, dünyanın tüm çocuklarında yaratıcılık ve öğrenme isteğini artıracak, çocuk dostu bir eğitim aracı oluşturmayı hedeflemiştir," diyen OLPC Teknoloji Yöneticisi Mary Lou Jepsen, şöyle devam etti: "Ancak aynı derecede önemli olan bir konu da, sağlıksız veya kısıtlı enerji kaynakları olan ücra yerlerde de rahatlıkla kullanılabilecek bir bilgisayar üretmekti.  Ortaya çıkan sonuç, çevre üzerinde sıradan bir dizüstü bilgisayarın onda biri kadar etkiye yol açan bir bilgisayardır.  Bu, şimdiye kadar üretilen en yeşil dizüstü bilgisayar ve yeşillik sadece rengiyle sınırlı değil."

XO dizüstü, sıradan bir dizüstünün ihtiyaç duyduğu enerjinin sadece onda biriyle çalışıyor ve elektrik girişi olmadan çalışabildiği için dünya etrafındaki çocuklar güneş enerjisiyle ya da insan gücüyle çalışabilen bir bilgisayarı kullanabilecekler.  Ayrıca, sıradan dizüstü bilgisayarlarda bulunan civa, kadmiyum, kurşun ve hekzavalan krom gibi zehirli maddeler de XO'da ya ortadan kaldırıldı ya da asgari düzeyde kullanıldı.

ENERGY STAR®'a göre, ortalama bir masaüstü bilgisayar boştayken 70 W, dizüstü bilgisayar ise 20 W enerji tüketir.  XO ise boştayken sadece 1 W elektrik enerjisi kullanır.  Dünyadaki tüm dizüstü ve masaüstü bilgisayarların XO ile değiştirilmesi durumunda, yıllık enerji tasarrufu yaklaşık 85 milyar kilovat saat, başka bir deyişle 9 milyar dolar değerinde olacaktır.  Bu, 50 milyon varil petrol ve 65 milyar ton karbondioksit salımı anlamına gelmektedir.  Başka bir deyişle, tüm masaüstü ve dizüstü bilgisayarların OLPC mimarisine dönüştürülmesiyle, sadece enerjiden tasarruf edilecek kaynakla dünyanın en yoksul çocuklarına 50 milyon bilgisayar alınabilir.

XO'nun olağanüstü enerji tasarrufu, yeni bir bilgisayar mimarisiyle mümkün kılınmaktadır: Kablosuz bağlantı ve yeni son derece az tüketimli ekran açık kalırken mikroişlemci bir anlığına kapanabilmektedir, bu da enerji tüketimini çok düşürmektedir.  AMD'nin geliştirdiği işlemci o kadar hızlı açılıp kapanabilir ki, geçiş kullanıcı tarafından hissedilmezken pil ömrünü önemli derecede uzatabilir.

"AMD, enerji tasarruflu bilgisayar teknolojilerini ilerletmeye odaklanıp enerji kullanımını azaltmak üzere endüstri ortakları ve hükümetlerle çalışarak, küresel teknoloji endüstrisinde liderlik konumunu sürdürmektedir.  AMD'nin ürettiği yonga seti, XO'nun çok düşük tüketimini mümkün kılmaktadır.  Bu, OLPC projesinin kurucu ortaklarından biri olmakla gurur duymamızı sağlayan inanılmaz yeniliklerden biridir," diyen AMD Hızlı Büyüyen Pazarlar ve Yeniliklerden Sorumlu Başkan Yardımcısı Gustavo Arenas, şöyle devam etti: "OLPC'nin XO dizüstü bilgisayarı, yenilikçiliğin sadece yenilikçilik adına değil, tüketicilerin ihtiyaçlarına göre yapıldığında ortaya çıkabilecek yararlara harika bir kanıt."

XO dizüstü bilgisayarın diğer çevre dostu özellikleri ve yenilikleri şunlardır:

  • XO daha sağlam olduğu için daha uzun ömürlüdür, böylece çöpe karışma süresi uzatılmıştır. Açık hava, orman ve çöl gibi çok zorlu koşullarda bile beş yıl kullanım ömrü olacak şekilde tasarlanmıştır. Ortalama bir dizüstü bilgisayarın işyerindeki ömrü bile iki yıldır ve bu süre bilgisayar çöle götürüldüğünde büyük ölçüde kısalmaktadır. Ömrün iki katına çıkması, bilgisayarın çevreye etkisini yarıya indirir.
  • XO, standart dizüstü bilgisayarların yarısı boyutunda ve ağırlığındadır. Daha az malzeme kullanımıyla, çevreye etkisi yarıya inmektedir.
  • XO, yenilenebilir enerji kaynaklarıyla çalışabilmektedir. Elle döndürülen bir kol, küçük bir güneş paneli, bir pedal veya çalıştırma ipi gibi aksesuarlar bilgisayara enerji sağlayabilir.
  • XO bilgisayarın kullandığı yeni pil, LiFeP (lityum ferro fosfat) teknolojisiyle üretilmektedir. Bu, standart dizüstü bilgisayar pillerine göre dört kat uzun ömürlüdür ve mevcut yaygın teknoloji olan lityum iyondan çok daha güvenlidir.

Yorum yazın