Evrim 3, Shell Eco-marathon’da Avrupa 8.si oldu

Evrim 3, Shell Eco-marathon’da Avrupa 8.si oldu

Shell’in her yıl Amerika, Asya ve Avrupa kıtalarında gençleri geleceğin yakıt alternatiflerini geliştirmeye teşvik etmek için düzenlediği Shell Eco-marathon’un 30’uncusu bu yıl 12-19 Mayıs tarihlerinde gerçekleştirildi.

Sakarya Üniversitesi İleri Teknolojiler Uygulama Topluluğu (SAİTEM), Shell Eco-marathon yarışında Avrupa 8.si ve Türkiye 1.si oldu.

Yarışmaya Evrim isimli arabayla katılan SAİTEM, Şehir Konsepti Akü Beslemeli Elektrik Yakıtı (Urban Concept Battery Electric) sınıfında 145 km/kWh yol yaptı. SAİTEM, bu dereceyle Türkiye’nin en iyi derecesini elde etmiş oldu.

Evrim 3

Hollanda’nın Rotterdam şehrinde bir sokak parkurunda gerçekleşen yarışmada Türkiye’den 20 takımın da yer aldığı 217 ekip, 1 litre yakıtla en uzun mesafeyi kat etmek için mücadele etti.

Yüzlerce öğrenci takımının en az enerjiyle en uzun mesafeyi kastetmek hedefiyle yarıştığı Shell Eco-marathon’a Türkiye’den katılmaya hak kazanan ekipler İstanbul’da bir araya geldi. Toplantıya 9 şehirdeki 17 okuldan 20 takım ve yaklaşık 70 öğrenci katıldı. Bu yıl başvuru aşamalarını başarıyla tamamlayan ve 2014’de yarışacak okullar arasında Adana Kozan Teknik ve Endüstri Meslek Lisesi, Yıldız Teknik Üniversitesi, Ankara Üniversitesi (3 takım), Boğaziçi Üniversitesi, İstanbul Aydın Üniversitesi, Beşiktaş Sakıp Sabancı Anadolu Lisesi (2 takım), Celal Bayar Üniversitesi, İstanbul Teknik Üniversitesi, Gediz Üniversitesi, Kırıkkale Üniversitesi, Süleyman Demirel Üniversitesi, Marmara Üniversitesi, Hacettepe Üniversitesi, Sakarya Üniversitesi, Terakki Vakfı Özel Şişli Terakki Fen Lisesi, Erciyes Üniversitesi ve Yeditepe Üniversitesi yer alıyor. Ekipler, 15-19 Mayıs tarihleri arasında Rotterdam’da yapılacak yarışmada en verimli takım olmak için mücadele ettiler.

Konuyla ilgili açıklama yapan SAİTEM Başkanı Volkan Çetin şunları söyledi: “SAİTEM olarak üç yıldır üzerinde çalıştığımız Evrim arabasıyla bu yarışa katıldık. Evrim, şehir elektriğinden şarj edilen, şehir konseptinde üretilen bir araç. Tamamı karbon-fiberden, yürüyen aksamı alüminyumdan üretildi. Dolayısıyla çok hafif. Yarışmada 1 KW saatlik enerji ile 145 km giderek Avrupa sekizinciliği derecesini elde etti. Yani 10 tane 100 W ampulün bir saatte harcadığı enerji ile 145 km yol gitti.”

Yarışmada gelecek yıllar da Avrupa’nın en verimli arabasını üretmek hedefinde olduklarını vurgulayan Çetin “Shell Eco-marathon dünyanın en yenilikçi ve zorlu öğrenci yarışmalarından biri. Yarışmada dünyanın her yerinden üniversite öğrencilerinden oluşan ekipler, enerjiden tasarruf eden araçlar tasarlamaya, üretmeye ve test etmeye teşvik ediliyor. Biz de bu yarışta Avrupa’nın dört bir yanından gelen insanlarla bilgi alışverişi yapma şansı elde ettik. Önümüzdeki yıllarda bu tecrübelerimizle daha fazla çalışarak Avrupa’nın en verimli aracını üretmeyi amaçlıyoruz.” dedi.

SAİTEM, alternatif enerjiler konusunda kalıcı çözümler üretmeyi kendine hedef edinmiş, tamamen gönüllü olarak çalışan öğrencilerden oluşan bir topluluk. SAİTEM çatısı altında bugün, 4 farklı proje yürütülmekte. Bunlar; Sakarya Güneş Arabası (SAGUAR), Sakarya Hidro Mobil (SAHIMO), Sakarya Güneş Teknesi (SATEK), Sakarya Alçak İrtifa Test Uydusu (SATU) ve Elektrikli Araç (EVRİM)’dir.

Yorum yazın