Lamborghini ve NVIDIA güçlerini Huracán’da birleştirdi

Lamborghini ve NVIDIA güçlerini Huracán’da birleştirdi

huracanLamborghini, Huracán modelinde “süper araba”nın kas gücüyle “süper bilgisayar” beyinli karbon seramik fren rotorları harmanlanıyor. 5,2 litrelik, 610 beygirgücünde V-10 motoru; karbon lifi ve alüminyumdan üretilmiş şasisi ile 237.250 dolarlık Lamborghini Huracán LP 610-4’ün bir süper araba olduğuna hiç şüphe yok. İşin sürpriz tarafı, Lamborghini’nin süper bilgisayar teknolojileriyle süper arabayı nasıl başarıyla harmanladığı.

Huracán bu amaçla NVIDIA’nın Tegra 3 işlemcisinden yararlanıyor. Tegra 3 sürücünün önünde duran 12,3 inçlik yüksek çözünürlüklü ince filmli bir transistör ekranına güç veriyor. Bu unsur ilk kez bu arabada bir gösterge grubu ekranında kullanılıyor ve sürücülerin gözlerini yoldan ayırmamalarına yardımcı oluyor.

Bu kadar güçlü bir arabada bu şart. Huracán’ın saatte 96 km hıza ulaşması sadece 3,2 saniye sürüyor, ancak dijital takometre ibresi Tegra’nın saniyede 60 karelik hızını yakalayabiliyor. Eğer yol yeterince uzunsa sürücü, hız göstergesinin 321 km/s sınırını aştığını görebiliyor.

Bu yüksek güç, beraberinde ayarlama kolaylığı da getiriyor. Huracán bilgi ve eğlencenin orta konsoldan ayrıldığı ilk spor arabalardan birisi. Sonuç, sürücünün kendi görmek istediği şeyi görmesini sağlayan bir ekran.

Başlıca üç ayar arasından seçim yapılabiliyor:

Tam Sürüş Modu: Burada geniş bir merkezi takometre ile bir hız göstergesi arasında tercih yapılabiliyor. Yakıt düzeyi gibi araç bilgileri ve su sıcaklığı buradan öğrenilebiliyor. Müzik sisteminde o an hangi şarkının çaldığını görmek de mümkün.

Karma Mod: Burada bilgi ve eğlence işlevleri için bir pencere daha var. Ayrıca, varacağınız noktayı 3D haritadan takip etmenizi kolaylaştıran bir navigasyon ekranı da bulunuyor.

Tam Bilgi Eğlence Modu: Burada harita ya da ses bilgileri merkez konumda. Araçla ilgili bütün bilgiler ise ekranın dış kenarında kolay okunabilecek şekilde yer alıyor.

Böylece Lamborghini ve NVIDIA’nın güç ve hız konusundaki ortak tutkusu kendine Huracán’da harika bir yer bulmuş oluyor.

huracan2

Yorum yazın