Produktpiraten stehen schlechte Zeiten bevor. Siemens hat einen fälschungssicheren Funkchip entwickelt, mit dem Waren aller Art auf ihre Echtheit geprüft werden können. Ähnlich dem Prinzip der digitalen Signatur kann dabei die Echtheit des am Produkt angebrachten Chips und somit die des Produkts nachgewiesen werden. Zusätzlich besteht die Möglichkeit Daten wie Herkunftsbezeichnungen und Seriennummern zu speichern. Unbefugtes Abhören der Daten und Kopieren der Chips sind somit nicht mehr möglich. Erste Prototypen stellte Siemens kürzlich vor.

Thanks to a new forgery-proof radio frequency identification (RFID) chip developed by Siemens, life is about to become a whole lot more difficult for product pirates. Exploiting a technology similar to that used for a digital signature, the chip is able to verify its own authenticity and thus that of the product to which it is attached. The chip can also be used to store other information such as the product's designation of origin and serial number. Unauthorized reading or copying of the data on the chip is impossible. Siemens has recently unveiled initial prototypes of this new chip.

Malezya’da Araçlar RFID İle İzlenecek

Gizliliği korumanın iyice zorlaştığı şu günlerde Malezya’da gelen bir haber araç sürücülerini epey şaşırtacağa benziyor. Ülkedeki yeni plan, araçlara eklenecek RFID etiketleri sayesinde yerli ya da yabancı sürücülerin konumunu takip etmek. Gelecek birkaç sene içinde kullanıma geçirilmesi planlanan adımla hırsızlık ve diğer suçların engellenmesi isteniyor. Sene sonundan önce sınır kapısında uygulamaya başlanacak önlemde araca eklenen RFID etiketi çıkarılmaya ya da bozulmaya çalışılırsa polise bilgi gidecek. 2018’de Malezya’daki tüm araçların etiketlenmesi bekleniyor. Aynı zamanda trafik karmaşası gerçek zamanlı olarak izlenebilecek. Diğer yandan yetkililer protestocular ya da rejim karşıtlarını bu şekilde tespit edip başka amaçlar için de kullanabilir. Her ne kadar araçlara ait sürücü bilgisi şifreli olarak depolanacak dense de ne derece kullanışlı olacağı merak konusu.

Etiketler: , ,

Yorum yazın