Micro USB’den Şarj Olabilen Kalem Pil

Micro USB’den Şarj Olabilen Kalem Pil

Teknoloji sürekli olarak gelişiyor ancak öyle sağlam yapıtaşları var ki, değiştirebilmek ne mümkün! Evet, kalem pillerden bahsediyoruz. Fiziksel olarak geçmişten bugüne hep aynı kalmayı başardılar ancak iç yapıları günden güne gelişiyor ve değişiyor.

ed2f0a7a1ef510ca6e829dc23b683013_original

Hiç şüphesiz kalem pillerin en büyük değişiklikleri, kullanılan kimyasal malzemelerle birlikte ortaya çıkan şarj edilebilirlik, kapasite ve şarj edilebilme sayıları gibi dinamiklerden meydana geliyor. Fakat taşınabilirliğin de önemli olduğu günümüzde, kalem pil şarj aletlerini -tatil dışında- taşımayı düşünenlerin sayısı oldukça az.

Şarj edilebilir piller tarafında en büyük yenilik olarak daha önceden USB arabirimi üzerinden şarj olabilen kalem pilleri görmüştük. Şimdiyse Lightors isimli projede, piller üzerindeki Micro USB arabirimi üzerinden şarj oluyor ve 1500 mAh (AA tipi için) kapasiteye sahip. Belirtilenlere göre her bir pilin 500 kez yeniden şarj olabilmesi mümkün. Aslında teknolojik ürünlerle arası iyi olan herkese hitap eden ürünler… Yakın zamanda piyasada görmeyi ümit ediyoruz.

Yorum yazın