NVIDIA, Moore Yasası’nı Pascal ile koruyacak

NVIDIA, Moore Yasası’nı Pascal ile koruyacak

NVIDIA PascalGPU teknolojilerindeki son gelişmeleri ABD’de gerçekleşen GTC 2014’te yerinde izlemeye devam ediyoruz.

Günümüzdeki GPU’ların teorik bant genişliği PCI Express ve CPU’nun çok üzerine çıkarak saniyede 288 GB’ye varabiliyor ama GPU kullanarak çok büyük çaplı hesaplamalar yapanlar bu bile yeterli olmuyordu. NVIDIA CEO’su Jen-Hsun, adeta bir şova dönüşen dünkü açış konuşmasında NVLink adlı yeni icatlarını tanıttı. NVLink bir “yongadan yongaya iletişim kanalı”.

NVLink sayesinde çoklu GPU kullanan uygulamalarda bilim insanların ve kurumların yaşadığı darboğaz aşılıyor, PCI Express’e kıyasla 5 ila 12 kata kadar daha fazla bant genişliği sağlanıyor.

GPU’lar zaten dünyanın en büyük yongaları. Üzerlerinde çok fazla pin var. Yongayı daha da büyütmek kartın genişlemesine, yongasına hızlandırmak daha fazla enerji tüketimine yol açıyor. Bunlar, Moore Yasası’nı bitirecek engeller olarak görünüyordu ama NVIDIA, yasanın geçerliliğini sürdürecek dâhice bir çözüm bulmuş: yeni nesil GPU’ların yolunu açacak 3 boyutlu paketleme. “3D Memory” adı verilen bu teknikte yonga üzerine diğer yongalar yerleştiriliyor. Taban tabakasının üzerine eklenen tabakaların ara bağlantıları da yine tabakalar üzerinde yapılıyor. NVIDIA, bellek yongalarını birbirilerinin üzerine istifleyip yongalar üzerinde delikler açmış. İstiflenen DRAM, GPU’ya bağlanan kabloları içeren bir tabakanın üzerinde yer alıyor. Tüm bunlar bir araya gelince, inanılmaz düzeyde bant genişliği sunan bir arayüz ortaya çıkıyor. NVIDIA, bant genişliğinin önümüzdeki iki yıl içinde 5 kat, enerji verimliliğinin de 4 kat artmasını planlıyor.

Bilim insanlarına duyduğu saygıyı her fırsatta diye getiren NVIDIA, 3D Memory ve NVLink adlı yeni teknolojilerini Pascal adını verdiği yeni GPU mimarisinde kullanacak. Pascal, 17. yüzyılda matematiksel hesap makinesini icat eden bilim adamı. Pascal GPU’lar, yeni nesil süper bilgisayarların, iş istasyonlarının, oyun bilgisayarlarının ve bulut süper bilgisayarlarının temelini oluşturacak. NVIDIA, Pascal için, “iki kredi kartı boyutunda bir süper bilgisayar” diyor. Pascal, makine öğrenimi alanında çalışanlara da yeni ufuklar açacak.

Yorum yazın