Pepsi’den çevre dostu yeşil soğutucular

Pepsi’den çevre dostu yeşil soğutucular

ImagePepsi, Ağustos ayı itibariyle 5 Avrupa ülkesinde çevre dostu soğutucularını kullanmaya başladı. Aralarında Çek Cumhuriyeti, Polonya, Macaristan ve İspanya'nın yer aldığı ülkeler arasında Türkiye de yer alıyor. Böylece, Türkiye'de bu proje ilk kez Pepsi tarafından uygulanmaya başlanacak. Çevre dostu soğutucular, Danimarkalı Vestfrost adlı beyaz eşya firması tarafından üretildi. 1 yıllık deneme süreci sonunda, önümüzdeki yıl çevre dostu soğutucuların yaygınlaştırılması planlanıyor.

Pepsi Türkiye, çevre konusundaki hassasiyeti sebebiyle bu uygulamaya liderlik yapan ülkeler arasında yer almaktadır. Henüz Türkiye'nin imzalamadığı Kyoto protokolü gereği Avrupa Birliği ülkeleri ve protokole imza atan diğer ülkelerde 2008-2012 yılları arası sera gazı salınımlarının belirli bir oranda düşürülmesi öngörülmektedir. Avrupa Birliği'ne girmek için yapılan reformlarla birlikte bu uygulama Türkiye için büyük önem taşımaktadır.

Pepsi'nin Türkiye'de yaygınlaştırmayı planladığı çevre dostu soğutucular mevcut soğutuculardan farklılık göstermektedir. Yeni soğutucularda soğutma için kullanılan gazın "Küresel Isınma Potansiyeli" çok düşük olup geri dönüşümü daha kolaydır. Çevre dostu soğutucularda kullanılan yalıtım malzemelerinin üretimi esnasında ise mevcut soğutucularda oluşan sera etkisi yaratan gazlar ortaya çıkmamakta ve yüzde 40 gibi ciddi bir oranda daha az enerji tüketimi sağlamaktadır.

Yorum yazın