Samsung Galaxy 5 ve 14nm 64-bit Exynos 6

Samsung Galaxy 5 ve 14nm 64-bit Exynos 6

Samsung, gelecek nesil Galaxy S5 ile ilgili hazırlıklara çoktan başladı ve bazı konularda ciddi ilerlemeler gerçekleştirmeyi hedefliyor. Örneğin ekranda çözünürlük değeri Full HD ötesine geçebilir ve WQHD gerçek olabilir. Aynı zamanda Apple gibi ARM mimarili işlemcide 64-bit desteği sunulacak. Buna yönelik olarak yeni nesil Samsung Exynos 6 işlemci 64-bit desteğiyle 14nm tekniği esas alınarak üretilecek.

samsung-exynos-1024x637

ARM için çalışmakta olan yöneticilerden gelen bilgiye göre Samsung ile ARM arasındaki 64-bit işlemci üretimine dair planlarda son aşamaya geçildi ve Galaxy S5 ile kullanıcılara ulaşıyor olacak. 2014′e özel Cortex-M işlemci aynı zamanda akıllı evlerde de kullanıma girebilir. Samsung Mobil bölümü CEO’su Shin Jong-Kyun’a göre gelecek nesil Samsung akıllı telefonlarda 64-bit desteğini görmek şaşırtıcı olmayacak.

Aynı zamanda ARM yöneticileri iki sene içinde 128-bit işlemci üretilebileceğini düşünüyor. Teknoloji ilerledikçe yüz algılama, parmak iziyle oturum açma gibi işlemler standart hale gelecek ve daha güçlü işlemciler şart olacak. 2014′e özel Samsung Galaxy S5 ile WQHD ekran ve 64-bit işlemci gelirse Galaxy Note 3 bile ciddi biçimde geriye düşecek. Samsung’un Galaxy S5 ile plastik gövdeyi bırakıp metale geçmesi gerekiyor.

Yorum yazın