Teknoloji devleri mobil cihazlarda WiMAX için çalışıyor

Teknoloji devleri mobil cihazlarda WiMAX için çalışıyor

ImageIntel, Nokia ve Nokia Siemens Networks, mobil WiMAX kablosuz ürünlerinin global olarak, birlikte ve diğer ürünlerle iyi çalışmasını sağlamak amacıyla bir işbirliği yaptı. Üç şirket, Intel'in dizüstü ve mobil İnternet cihazları için çıkacak olan silikonunun, Nokia WiMAX cihazları ve Nokia Siemens Networks WiMAX altyapı ekipmanlarının birarada çalışabilirliklerini test ettiğini duyurdu.

Nokia, özellikle aralarında Nokia Nseries İnternet Tabletler'in de bulunduğu mobil İnternet ve tüketici elektroniği cihazları için tasarlanmış olan Intel'in "Baxter Peak" kod adlı WiMAX silikon ürününü kullanacağını açıkladı. İnternet tabletleri, 2008'de çıkması beklenen ilk WiMAX özellikli açık İnternet cihazları arasında yer alacak.

Intel Mobil Kablosuz Grubu Genel Müdürü Raviv Melamed işbirliği ile ilgili yaptığı açıklamada şunları söyledi: "WiMAX, mobil İnternet'e izin verirken, içeriğin genişbant hızında çeşitli yeni mobil cihazlara aktarılmasını da mümkün kılıyor. Bizim Baxter Peak çözümümüz de özellikle bu heyecan verici yeni cihazlar için tasarlandı. Intel, Nokia ve Nokia Siemens Networks olarak, insanların WiMAX'in tüm avantajlarını kullanabilmeleri konusunda ortak sorumluluklarımız olduğu düşüncesinden hareketle bu işbirliğini yaptık. Şebekelerin ve bu şebekelere erişecek olan cihazların arkasındaki altyapının, basit ve birarada kesintisiz bir şekilde çalışması gerektiğine inanıyoruz."

Mobil WiMAX ile her yerde kesintisiz bağlantı

Mobil WiMAX, film ve multimedya içeriği gibi büyük miktarlardaki verilere erişimde Megabit'ler seviyesinde yüksek hızlar ve uzak mesafelerde verilere erişmek için geniş bir menzil sağlayan, genişbantlı kablosuz bir teknolojidir. Birbiriyle uyumluluğu açısından test edilmiş olan WiMAX cihazları, tüketicilerin her zaman bağlantıda kalan mobil bir deneyim için nerede olurlarsa olsunlar, İnternet cihazları ile ağdan ağa gezinmelerini kolaylaştırmaya yardım edecek.
Nokia Multimedya Başkan Yardımcısı Ari Virtanen: "WiMAX, insanlara kaliteden ödün vermeksizin video izlemek, müzik dinlemek veya İnternet'te arama yapmak gibi kendilerinin en favori İnternet deneyimlerini yaşayacakları bir ortam sunmaktadır" dedi.

Intel, Nokia ve Nokia Siemens Networks, Sprint'in Herndon, Va.'daki test laboratuarında, kendi ekipman ve cihazları ile birlikte, başka ekipman üreticilerinin de düzinelerce ürününü, birarada çalışabilirlikleri ve endüstri standartlarına uyumları açısından test etmeye başladı. Birden fazla endüstri iş ortağı arasındaki ilk birarada çalışabilirlik testleri, bu iş ortaklarından her birinin kendi ürünlerinde WiMAX Forumu'nun gereksinimlerini başarılı bir şekilde sağlaması için gerekli olan zamanı azaltacak. Böylece ürünlerin pazara çıkış süreleri de kısalacak. Intel ve Nokia, WiMAX cihazları ve altyapısının global olarak birarada çalışabilirliği için uçtan uca spesifikasyonlar sunma konusunda diğer 500 Forum üyesinin çalışmalarına destek vermeye de devam edecek.

Nokia İnternet Tabletler WiMAX'e hazır hale geliyor

Nokia Nseries İnternet Tabletleri, kullanıcının cebine sığabilecek kadar küçük olan yeni bir multimedya bilgisayar platformunda zengin bir İnternet deneyimi yaşatmak için tasarlandı. İnternet meraklısı kullanıcıları hedefleyen özellikler arasında, Mozilla temelli bir web tarayıcının desteklediği aşina olunan komple bir İnternet deneyimi, e-posta fonksiyonları ve daha önce Skype ve Rhapsody tarafından duyurulanlar gibi pek çok popüler uygulama için destek de yer alıyor.

Nokia Nseries İnternet Tabletler, hem Nokia hem de Intel'in mobil haldeki kullanıcılara genişbant İnternet deneyimi sağlamayı amaçlayan "açık İnternet" vizyonlarını mümkün kılmak için açık kaynak Linux işletim sistemine dayanıyor. 2008'de Intel'in Baxter Peak kod adlı WiMAX silikonunu içerecek olan bu platform, Sprint'in Xohm* mobil WiMAX şebekesi üzerinde çalışacaktır.

Intel'in dizüstüler ve ultra-mobil cihazlar için geliştirdiği "Echo Peak" MiniCard modülünde bulunan aynı WiMAX temelli silikona dayanan Baxter Peak, küçük bir yapı ve düşük enerji harcamaya yönelik olarak mükemmelleştirildi. Baxter Peak, zorlu ortamlarda verilerin daha iyi ve daha yüksek hızlarda alınmasını sağlayan, ‘birden fazla giriş/birden fazla çıkış' anten tekniklerini de (MIMO) içermektedir.

Yorum yazın