Teknolojinin Karanlık Yüzü: Silahlı Drone

Teknolojinin Karanlık Yüzü: Silahlı Drone

North Dakota, polislerin gerektiğinde ölümcül olmayan drone silah kullanmalarına izin verdi.

Teknolojinin hızlı gelişimi her geçen gün hayatımızı kolaylaştırabilecek yeni bir ürünle karşılaşmamıza olanak sağlıyor. Drone kamera da ilk ortaya çıktığında hem havadan çekim hem de eğlence gibi sebeplerle dünya çapında trend olacağına emindik, ki öyle de oldu. Ancak birçok masum teknolojinin başına geldiği gibi drone da birtakım illegal ellerde istenmeyen görüntülerin oluşmasına yol açtı. Ancak bu kadar da değil. Son zamanlarda sık sık karşılaştığımız silahlı drone kamera haberlerine bir yenisi eklendi. Üstelik bu kez illegal kişilerce değil, devlet tarafından yasal kullanıma açılan bir tür müdahale aracı olarak.

Taser’lı ve biber gazlı Drone kamera

ABD’nin North Dakota eyaletinde gerekli durumlarda polislerin havadan müdahale edebilmeleri için silahlı drone kullanımına izin verildi. Drone’lara şimdilik ölümcül silah yerleştirilemiyor. Silahlı Drone izni her şok tabancası olarak da bilinen Taser için geçerli. Öte yandan 2015 başından beri ABD’de 39 kişinin Taser sayesinde öldüğü kayıtlara geçmiş durumda. The Guardian’ın verdiği bilgilere göre İngiltere’de ise son 24 yılda 55 kişi polis tarafından bu şekilde öldürüldü.

Bahsi geçen bir diğer müdahale aracı da biber gazı. Taser’ın yakın mesafede dahi hedefinden sapma ihtimali ve bir seferde tek bir kişi üzerinde kullanılabilir olması yeterince pratik bir çözüm sunmuyor. Öte yandan birçok kişinin dahil olduğu olaylarda biber gazı ile daha etkili bir müdahele sağlanabiliyor. Bu yüzden North Dakota’da kullanılacak silahlı drone kameralarda kullanılması planlanan silahlar arasında biber gazı da bulunuyor.

Drone silah olarak kullanılmamalı

North Dakota temsilcisi Rick Becker Mart ayında yaptığı bir konuşma esnasında “Bence bir kırmızı çizginin olması gerek: Drone’lar silahlandırılmamalı. Nokta.” demişti.

Her ne sebeple olursa olsun kullanmaktan keyif aldığımız ya da kolaylıkları dolayısıyla hayatımızda büyük yer edinmesine izin verdiğimiz teknolojilerin birer silah haline dönüştüğünü görmek üzücü. Her alanda gelişimi yüzümüzü güldürse de teknolojinin karanlık bir yüzü olduğu gerçeğini de unutmamak gerekiyor. Bugün yasal olarak, ölümcül olmasa da Drone silah olarak kullanılabiliyor. Yarın gerçek mermi ve bombalarla donatılmış ölümcül silahların bir parçası olmayacağının garantisi ise ne yazık ki yok.

Yorum yazın