Xerox renkleri dile getirdi

Xerox, daha önce deneysel çalışmalarını duyurduğu “doğal renk dili” teknolojisini ürünlerinde kullanmaya başladı. Geliştirilen teknoloji, Photoshop programı kullanmadan bilgisayara verilecek “maviyi daha canlı yap, limon sarısı yap” gibi basit komutlarla resim üzerinde seçilen bölgelerin istenilen renklere dönüştürülmesini sağlıyor.

Xerox’un yeni teknolojisi, http://webapps.open.xerox.com/nlc/ adresinde test edilebiliyor. Bu demo sürümde, kullanıcılar Photoshop gibi yazılımlara  ihtiyaç duymadan fotoğrafların özel alanlarında renk değişimi yapabiliyorlar. Sitede yer alan görseller, “bütün mavi renkleri daha koyu yap” yada “parlak yeşil renkleri sarılaştır” gibi komutlarla istenilen her tonda renklere dönüşebiliyor. Ayrıca “doğal renk dili” teknolojisinin bir versiyonu olan “Color by Word” özelliği, piyasaya yeni sürülen Xerox Phaser 7500 renkli yazıcının özellikleri arasında yer alıyor. Bu yazıcıdan bir fotoğraf baskısı alınmak istendiğinde, bu özellik ekranı ortaya çıkıyor ve renkler üzerinde istediğiniz değişikliği yapmanıza olanak sağlıyor.

Webster Xerox Araştırma Merkezi’nde renk bilimcisi olan Karen Braun; “İstediğin yerde, doğru renkleri kullanabilmek için renk bilimcisi olmak zorunda değilsin. İstediğin değişikliği yalın bir tanımlamayla anlatan, kullanımı kolay ve doğal bir araç geliştirdik. Renkleri kesin olarak ifade edebilmek için binlerce deneysel gözlem gerçekleştirdik. Yeni yazılım kendi sözlüğündeki 65’ten fazla kelimenin farklı şekillerde bir araya getirilmesiyle, dokümanlarda 50,000 olası renk varyasyonu yaratabilir”  dedi.

Xerox’un renk değiştirme teknolojisi, resmin geri kalan kısmını etkilemeden resmin spesifik alanlarını değiştirebiliyor. Geliştirilen bu teknolojinin çok geniş bir kullanım alanı bulacağı belirtiliyor. Bu buluş teknik programları bilme zorunluluğu olmadan bilgisayar üzerinde renklerin istenildiği gibi görüntülenebilmesini ve istenilen renklerde baskı alınabilmesini sağlıyor. Ayrıca bu teknoloji ile renkli yazıcıların renk ayarları keyfe göre değiştirilebiliyor.

Xerox, Uzak Doğu yapılanması Fuji Xerox’la beraber her yıl ortalama 1.5 milyar dolarlık bir kaynağı AR-GE çalışmalarına ayırıyor. Xerox’un bünyesinde 5.000 bilim insanı bulunuyor ve A.B.D, Kanada ve Avrupa’da yer alan AR-GE laboratuvarlarında, iş uygulamaları, elektro mekanik sistemler, dijital görüntüleme, bilgisayar, renk bilimi ve baskı teknolojileri alanlarında araştırmalar yapılıyor.

Yorum yazın