Yapay zekaya dair her şey bu etkinlikte

Yapay zekaya dair her şey bu etkinlikte

yazgig15Yapay zeka, insanlık tarihi boyunca merak edilen konulardan biri oldu. Birçok filme ve kitaba da konu olan yapay zeka bilimi, bir canlının zekasını, özellikle en gelişmiş zeka olan insan zekasını taklit etmeye çalışarak canlıların yaşamında kolaylıklar sağlaması için çalışan bilimdir. Şu ana kadar yapılan çalışmalar bizlere bu işin çok zor olduğunu gösteriyor. Bu zorluklara rağmen gerçekten insanoğlu güçlü bir yapay zeka elde edebilecek mi? Bunu başarmak için nasıl bir yol izlemeli? Bu konuda yapılan çalışmalar nelerdir?

Görüntü işleme, özellikle savunma sanayinde çok önemli olan konulardan bir tanesi ve insansız hava araçlarında kilit rol oynamakta. Savunma sanayisinin yanı sıra insan sayma, plaka tanıma, insan tanıma, insanın yüzünden cinsiyet ve yaş aralığı tahmini gibi projelerle de insan yaşamına girmiştir. Görüntü işleme her geçen gün ilerlemekte ve kendini farklı projelerin içinde göstermekte. Peki bu ilerleyiş nereye kadar sürecek? Görüntü İşlemenin geleceği parlak mı? Bu alanda yapılan çalışmalar nelerdir?

Yukarıda sorulan soruların cevaplarını merak ediyorsanız, Ankara Üniversitesi Yapay Zeka ve Görüntü İşleme Topluluğu sizleri 9-10 Mayıs 2015 tarihlerinde düzenleyecek oldukları 1. Yapay Zeka ve Görüntü İşleme Günleri’n (YAZGİG) davet ediyor. Türkiye’de bahsi geçen konularda daha önce böyle bir etkinlik gerçekleştirilmedi. Bu bağlamda Türkiye’de bir ilk olma özelliği gösteren bu organizasyonda sorularınıza yanıt bulacak, bu iki konu hakkında birçok bilgiye de sahip olacaksınız.

Ayrıca organizasyon kapsamında düzenlenecek olan ödüllü proje yarışmasına katılarak ödüllerin sahibi olabilirsiniz. Proje yarışması Bilişim teması altında Yapay Zeka, Görüntü İşleme ve Robotik konularındaki projeleri ile yarışmaya katılmak isteyen lisans, yüksek lisans ve doktora öğrencilerine açık. Proje yarışması kayıtları 15 Şubat-15 Nisan tarihleri arasında alınmakta. Yarışmanın değerlendirilmesi alanında uzman akademisyenler tarafından yapılacak. Yarışmaya katılarak birbirinden güzel ödülleri kazanma şansının yanı sıra organizasyona davet edilecek olan melek yatırımcıların maddi desteği ile projelerinizi hayata geçirebilme olanağına da sahip olabilirsiniz. Detaylı bilgi için organizasyonun web sitesini ziyaret edebilirsiniz: www.yapayzekavegoruntuislemegunleri.com

Yorum yazın