Yeni Intel Quad Core Xeon’larla enerji tasarrufu

Yeni Intel Quad Core Xeon’larla enerji tasarrufu

ImageDünyanın işlemci devi Intel, şirketlerin enerji tasarrufu sorununa yeni çözümler sunuyor. Quad Core ailesine yeni katılan 50 watt'lık Quad-Core Xeon L5320 ve L5310 işlemcileri, var olan 80 ve 120 watt Quad Core sunucu ürünlerinde %35'ten %60'a kadar daha fazla enerji tasarrufu sağlıyor. Intel'in araştırmasına göre, eski ekipmanın Intel Quad-Core Xeon işlemci ile değiştirilmesi ve sanallaştırma teknolojisinin kullanılmasıyla elde edilecek tasarruf, her sunucunun yaşamı boyunca yılda 6.000 doları buluyor.


Intel, yeni bir gelişmeyle yine teknoloji dünyasının ve teknoloji kullanıcılarının yüzünü güldürüyor. Son olarak geliştirilen 50 watt'lık yüksek performanslı dört çekirdekli sunucu işlemcileri ile enerji tasarrufuna yeni bir standart getiriyor. 50 watt'lık dört çekirdekli Intel Quad-Core Xeon L5320 ve L5310 işlemciler, 1,86 GHz ve 1,60 GHz frekanslarında çalışıyor. Böylece yüksek verimle birlikte yüksek enerji tasarrufu sağlıyor.

Intel, her biri yalnızca 12,5 watt harcayan dört çekirdekle, bilgi işlem ihtiyaçlarından doğan elektrik ve soğutma masraflarını düşürmek isteyen şirketlere çare oluyor. Ayrıca yeni dört çekirdekli işlemcileri kullanan sunucular yoğun internet veri merkezleri, yassı sunucular, sunucu boyut ve yoğunluğunun güç, alan ve soğutma masraflarına karşı hassas olan finansal hizmet sektörü gibi alanlar için tasarlandı. Eskimiş ekipmanın Intel Quad-Core Xeon işlemci ile değiştirilmesi ve sanallaştırma teknolojisinin kullanılmasıyla elde edilecek tasarruf, Intel'in hesaplamalarına göre her sunucunun yaşamı boyunca yılda 6.000 doları buluyor.

Intel Core Mikro Mimarinin başarısı

Yeni işlemciler, 1.5 yıl içinde çekirdek başına güç tüketiminin azaltılmasında yaklaşık on misli bir iyileşmeyi gösteriyor. Intel'in bu başarısını Intel Core mikro mimarinin başarısına bağlayan Intel Dijital Kurumsal Grup Başkan Yardımcısı ve Sunucu Platform Grup Genel Müdürü Kirk Skaugen, "Intel, veri merkezi enerji verimliliği için benzersiz buluşlar gerçekleştirmede endüstrinin çağrılarına karşı sorumludur" yorumunda bulunup "IT yöneticileri bugün Intel Quad-Core Xeon sunucudan, çift çekirdekli ürünlerle aynı fiyata, olağanüstü bir performans elde ediyor. Daha düşük güç tüketiminde yeni rekorlar kırmak bizi heyecanlandırıyor ve yeni keşifler için kamçılıyor. Bu nedenle asla durmayacağız. Mühendis ve tasarımcılarımız ileride daha çok güç tasarrufu sağlayacak yenilikleri sunmak için yarışıyorlar" dedi.

İşlemciler önümüzdeki aylarda piyasada

Intel'in "Bensley" sunucu platformu ile birlikte kullanılabilen yeni işlemciler, aynı zamanda Dual-Core ve Quad-Core Intel Xeon işlemci aileleriyle de uyumlu. 50 watt'lık dört çekirdekli işlemcilerde daha hızlı hafıza ve veri iletişimi için işlemci içine yerleştirilmiş 8 megabyte'lık önbellek bulunuyor ve 1066 MHz‘lik ön taraf veri yolu (front side buses) hızında çalışıyor. Yeni işlemcileri kullanan sunucular önümüzdeki birkaç ay içinde tüm dünyada Acer, Dell, Digital Henge, Fujitsu Siemens, HP, HCL, IBM, Rackable Systems, Samsung, Verari, Wipro ve diğer şirketler tarafından satışa sunulacak.

Yorum yazın