Tersine evrimi teknoloji mi gerçekleştiriyor?

Tersine evrimi teknoloji mi gerçekleştiriyor?

Yapılan çalışmalar, özellikle telefon kullanımının insan vücudunda önemli değişikliklere yol açabileceğini gösteriyor.

evolution-635x255
İnsanoğlu’nun evriminde dik durabilme kabiliyeti edinilmesi önemli bir aşamayı teşkil ederken, günümüzde bazı alışkanlıkların bu evrimi tersine çevirebileceği iddia ediliyor.

Queensland Üniversitesi’nde yapılan ve Plos One dergisinde yayınlanan araştırmada denekler hem telefonsuz, hem de telefonla mesaj yazarken veya okurken yürütüldü. İki durum arasında vücut hareketleri, dengede durma, düz yürüyebilme gibi konularda, önemli farklar gözlendi.

Araştırmayı yöneten ekibin başkanı olan Dr Siobhan Schabrun, yaptığı açıklamada kafanın önde yürünmesi sonucu üst omurga kısmına 15 kg daha fazla yük bindiğini, bunun da gelecekte omurganın şeklini değiştirebileceğini belirtti.

Daha önceki araştırmalarda da fizyoterapistlerin karşılaştığı boyun ve omuz ağrılarının çoğunluğunun mesaj yazmaktan kaynaklık ”text neck” vakasıyla alakalı olduğu idae edilmişti.

San Francisco Üniversitesi’nin daha önceki bir araştırmasında ise mesaj yazan deneklerin yüzde 83′ünde omuz ve boyun ağrıları ile birlikte tansiyon, nefes tutma, kalp atışlarında artış tespit edilmişti.

Yorum yazın