Trend Micro siber suçlara karşı Interpol’ü destekleyecek

Trend Micro siber suçlara karşı Interpol’ü destekleyecek

Güvenlik yazılımları üreticisi Trend Micro, siber suça karşı geliştirilen programlara destek vermek üzere INTERPOL ile işbirliğine gittiğini duyurdu.

Interpol_logoGünümüz siber tehditleri çok daha hedefli ve karmaşık bir hale geliyor. Dünya çapındaki suçluların aralarında oluşturdukları ağların artmasıyla sadece birkaç dakika içerisinde saldırganlar koordine olarak kapsamlı saldırılar düzenleyebiliyorlar.

Karmaşıklaşan siber tehditler, siber suç araştırmalarının da geleneksel suçlara göre çok daha zorlu ve farklı olmasına sebep oluyor. Yüksek seviyede teknik deneyim ve geniş ölçekli bakış açısına sahip her yönden sorgulayıcı araştırmalara ihtiyaç duyuluyor. Bu doğrultuda kanun koyucular ve kolluk kuvvetleri de dijital güvenliğin sağlanması ve tehditlere karşı etkin şekilde mücadele verilmesi için teknik deneyimlerini, araçlarını ve altyapılarını geliştiriyor.

Küresel işbirliğini artırabilmek için INTERPOL, 2014 yılında açılmak üzere Singapur’da INTERPOL Global Complex for Innovation (IGCI) adı altında bir merkez kuruyor. Dünya çapında siber suçla mücadele eden kolluk kuvvetlerinin kaynak ve tecrübelerinin aktarılacağı merkezde özel sektörden internet güvenliği uzmanları da yer alacak. 

Trend Micro CEO’su Eva Chen, 21 Haziran’da Fransa’nın Lyon kentinde gerçekleştirilen toplantıda INTERPOL Genel Sekreteri Ronald K. Noble ile buluşarak işbirliğinin detaylarını konuştu. Buna göre Trend Micro, farklı ülkelerin katılımıyla INTERPOL, hükümet ve/veya polis organizasyonlarına, hatta basit altyapılar yöneten büyük şirketlere siber güvenlik eğitimleri verecek. Eğitimlerde ulusal ve uluslararası düzeyde artan dijital suçla ilgili örnekler ve deneyimler paylaşılacak. Eğitimlerde genel amaçlar ve konuların temel alındığı profesyonel sertifikalandırmanın yanı sıra uzaktan, sınıflarda ve tatbik odaları kullanılacak.

Tagged with: ,

Yorum yazın