TÜBİSAD’dan e-fatura uygulamasına destek

TÜBİSAD’dan e-fatura uygulamasına destek

 E-fatura ve e-defter uygulamaları, Gelir İdaresi Başkanlığı (GİB) ve TÜBİSAD ortaklığında düzenlenen seminerde ele alındı. 1 Eylül 2013’ten itibaren hayata geçecek olan kurumlar arası e-fatura uygulaması kapsamında bazı şirketlere fatura sürecini dijital ortama taşıma zorunluluğu getiriliyor. TÜBİSAD e-fatura’ya destek vermek amacıyla dernek bünyesinde bir komisyon kurdu.

Gelir İdaresi Başkanlığı Daire Başkanı Uğur DoğanBilişim Sanayicileri Derneği (TÜBİSAD), Gelir İdaresi Başkanlığı (GİB) işbirliği ile Eylül 2013 tarihinden itibaren hayata geçecek olan e-fatura ve e-defter uygulamaları hakkında bilgilendirmek amacıyla bir seminer düzenledi. Açılış konuşmasını TÜBİSAD Başkanı Prof. Dr. Kemal Cılız’ın yaptığı toplantıda Gelir İdaresi Başkanlığı Daire Başkanı Uğur Doğan, Gelir İdaresi Başkanlığı Müdürü  Yalçın Tercan ve Veli Doğanay ile TÜBİSAD e-fatura Çalışma Grubu Başkanı Nükhet Kocameşe’nin de aralarında bulunduğu konuşmacılar Türkiye’de e-fatura uygulaması, dünyada e-defter ve e-fatura uygulamaları hakkında bilgi verdi.

Gelir İdaresi Başkanlığı Daire Başkanı Uğur Doğan seminerde yaptığı konuşmada, Yeni Türk Ticaret Kanunu çerçevesinde hayata geçecek e-fatura ve e-defter uygulamalarının şirketlere başta işgücü ve zaman olmak üzere kâğıt, baskı, arşivleme ve defter tasdiki gibi birçok alanda tasarruf olanağı sağladığını belirterek, “Bu uygulama iş süreçlerini hızlandırırken, nakit ve ödeme yönetiminde otomasyon da sağlamaktadır. Faturaya ilişkin bilgiler anında kontrol edilip, anlık ve otomatik veri kaydı ile hata ihtimali en aza indirgeniyor. Bu konuda çalışmalarımız son aşamaya geldi” diye konuştu.

Yeni uygulama çerçevesinde e-fatura  kullanma zorunluluğu getirilen kurumlar için 01/09/2013 tarihinden itibaren şu yenilikler gündeme geliyor:

  • Kağıt fatura tamamen ortadan kalkıyor, faturalamaya ilişkin tüm işlemler dijital ortamda hayata geçiriliyor.
  • E-fatura’nın güvenliği için mali mühür veya nitelikli sertifika geliyor.
  • GİB’den  onay almış özel entegratörler aracılığıyla fatura değişimi de yapılabiliyor.
  • E-Fatura’nın saklanması konusunda GİB’den  izin almış saklamacı kuruluşlardan yararlanılıyor.
  • Çok uluslu şirketlerin uygulamadan yararlanması ve yurtdışına fatura kesimi de mümkün oluyor.

Yorum yazın