Valve’den Linux esaslı SteamOS işletim sistemi

Valve’den Linux esaslı SteamOS işletim sistemi

Half-Life oyunuyla adını duyurmuş olan ve ardından Steam dijital oyun platformunu kuran Valve firmasının ne zamandır üzerinde çalıştığı projenin SteamOS işletim sistemi olduğu ortaya çıktı. Aslında firmanın Steam Box adlı bir oyun konsolu tanıtacağı düşünülüyordu. Linux esaslı olan SteamOS işletim sistemini tercih edenler herhangi bir paralı sistem kurmadan salonda oyun oynayıp eğlenceye doyabilecek.

steamos

Valve açıklamasına göre sade olan ve özelleştirilen Linux sistemiyle oyun performansında artış gerçekleşiyor. Oyun geliştiriciler bu sistemi esas alarak daha iyi ürünler sunabilecek. Sadece oyun değil multimedya için kullanılabilecek olan SteamOS ile popüler ekran kartlarına özel sürücüler otomatik olarak yüklenecek. Ayrıca medya türlerini açabilen kodekler hazır olacak.

Oyun akışı desteği sayesinde SteamOS yüklü bilgisayara bağlanan diğer kullanıcılar Windows ve Mac oyunlarını çalıştırabilecek. Valve’ın mevcut Big Picture Moduna benzer görünüm içeren SteamOS işletim sisteminden keyif almak için büyük ekran TV ideal. Kısa süre içinde ücretsiz olarak indirilebilir olacak. Bir sonraki duyuruyla SteamOS kullanacak cihazları üretecek iş ortakları ilan edilebilir.

Yorum yazın