Winamp ve Shoutcast’i Microsoft alabilir

Winamp ve Shoutcast’i Microsoft alabilir

Geçen hafta gelen acı haberden sonra 1997′den beri bizlerle olan Winamp programının sonlanacağını öğrenmiştik. AOL’un bu yönde aldığı kararla 15 sene sonra ücretsiz olarak sunulan popüler müzik çalar uygulamasına veda etmek zorunda kalıyoruz. Yeni çıkan dedikoduya göre Microsoft devreye girip Winamp’ı AOL’dan satın alabilir.

1

Son olarak 5.66 sürümüne terfi eden Winamp uygulaması, 1997′de Justin Frankel tarafından geliştirilmiş ve ardından Nullsoft firması olarak devam etmişti. 1999 yılında internetin patlama yaptığı dönemde 80 milyon dolar veren AOL, Nullsoft’u ve uygulamasını bünyesine kattı. AOL ofisinde çalışmaya başlayan Frankel bazı sorunlar yaşadı çünkü Winamp sonrasında 2000′de Gnutella dosya paylaşım programını hazırladı.

Yasal sorunlardan ötürü bu program dikkat çekmişti. AOL ise onay vermeden dağıtıma karışınca ipler gerildi ve bundan sonra Frankel kendi yolundan gitti. AOL ise 2004′ten sonra Winamp’ı kendi başına güncellemeye başladı. Son olarak 20 Aralık 2013′ten sonra AOL’dan Winamp indirilemeyecek. Son bir ümitse ciddi bir alıcı. Microsoft’un Winamp ve Shoutcast için AOL’a teklif götürdüğü söyleniyor. Frankel ise Winamp’ın sonlanmasından ötürü üzüntü duymadığını söylüyor.

Yorum yazın