Winamp’ı alan Radionomy hayata döndürdü

Winamp’ı alan Radionomy hayata döndürdü

90′ların sonunda ortaya çıkan ve 2000′li yılların vazgeçilmez MP3 dinleme programı olan Winamp, daha sonradan AOL tarafından alınmış ve aradan geçen onca seneden sonra kazanç getirmediği için kapatılmıştı. Geçen sene sonunda gerçekleşmesi beklenen kapanmayı görmedik çünkü Belçika merkezli online radyo servisi Radionomy devreye girdi ve Winamp’ı satın aldı.

winamp1_640_large_verge_medium_landscape
Daha önceki dedikodulara göre Microsoft devreye girecekti ama olmadı. Radionomy’den gelen resmi açıklamaya göre AOL ile el sıkışıldı ve Shoutcast dahil olmak üzere satış gerçekleşti. Satışla ilgili bilgiler paylaşılması ama Belçika merkezli De Tijd’in haberine göre sözleşmeden sonra Radionomy hisselerinin yüzde 12′si AOL’a geçti. Winamp kullanıcıları winamp.com sitesine ait DNS kayıtlarının Radionomy’e geçtiğini fark etmişti.

2012 sonunda ücretsiz online radyo servisi olarak faaliyete geçen Radionomy’nin 13 milyon eşsiz dinleyicisi ve 6000 ayrı radyo istasyonu var. Radionomy sahibi Alexandre Saboundijan’ın açıklamasına göre anlaşmadan sonra üye sayısının 5-10 katına çıkması bekleniyor. Firma şu günlerde yeni nesil Winamp uygulamalarını iOS ve Android kullanıcılarına sunmaya hazırlanıyor.

Yorum yazın