Windows 8.1 paket fiyatı 119 dolar

Windows 8.1 paket fiyatı 119 dolar

Microsoft’un Windows 8 sahiplerine özel geliştirdiği Windows 8.1 güncellemesi ücretsiz olacak demiştik. Bu güncelleme, tamamen yeni bir modelle sıfırdan kuruluma izin veriyor yani önceden olduğu gibi üste eklenen servis paketi değil. Bu sebepten ötürü henüz Windows 8 almamış ve terfi etmemiş olanlar, Windows 8.1 paketi satın alıp kurabilecek. Dün gelen duyuruya göre bu yolu seçenler 119 dolar ödemek zorunda kalacak. Satışlar 18 Ekim tarihinde başlıyor.

windows81boxnew_large_verge_medium_landscape

Windows 8.1’i ilk kez alacaklar standart sürüm için 119.99 dolar, Pro sürüm içinse 199.99 dolar ödeyecek. Aslında geçen sene Windows 8 ilk çıktığında terfi edenlere çok cazip indirimli fiyatlar sunulmuştu. Ardından kampanya süresi bitince fiyatlar söz ettiğimiz seviyeye gelmişti. Anlaşılan o ki Windows 8 trenini başta kaçıranlar bu kez indirimden faydalanamıyor.

Windows 8 alırken güncelleme paketini online yolla ya da mağazadan almak mümkündü. İlginç biçimde Windows 8 sıfırdan kurulum paketi bağımsız olarak satılmadı. Windows 8.1 ise paket halinde ya da download sürümü olacak ama tam sürüm yazılım olarak ulaşacak. Böylece sanal ortamda Windows 8.1 çalıştırmak isteyenler sıfırdan işe koyulabilecek.

Windows XP ve Vista kullanıcıları Windows 8 terfisi yapınca dosyalar ve Vista durumunda ayarlar korunuyordu ama Windows 8.1 ile bu seçenek yok. Windows XP ve Vista’dan Windows 8.1 geçişi tamamen sıfırdan kurulumla aynı sonucu doğuruyor. Windows 8.1, daha önceki sistemlerle uyumlu olacak biçimde geliştirilmediği için gemileri yakıyor. Bu yüzden indirilebilir sürüm yerine DVD’li paket sürüm almaları daha mantıklı. Windows 8.1 standart kurup sonra Pro’ya geçmek ya da MCE eklemek mümkün olacak.

Yorum yazın