Windows Phone dünyasının hakimi Lumia 520

Windows Phone dünyasının hakimi Lumia 520

AdDuplex tarafından hazırlanan son rapora göre Microsoft tarafından geliştirilen Windows Phone mobil işletim sistemini kullanan cihazların kullanım oranları belli oldu. iOS ve Android karşısında çok gerilerde kalan Windows Phone işletim sistemini Nokia Lumia serisi telefonlar sürüklüyor. Rapora göre Windows Phone esaslı en popüler cihazsa açık ara farkla Nokia Lumia 520.

Ad-Duplex-1

Elbette bu cihazın performans/fiyat oranı anlamında önde olduğu ve pahalı rakiplere göre dikkat çektiği ortada. Yüzde 26.5 oranına sahip olan Lumia 520, yaz aylarında yüzde 13.3 oranındaydı ve kısa süre içinde kullanım oranını ikiye katlamış oldu. Bu alanda ikinciliği elinde bulunduran Lumia 920 ise açık ara farkla geride ve sadece yüzde 8.8 oranına inmiş durumda. Zaten Lumia 920′nin çok daha pahalı olduğu gerçek.

Dünya genelinde geçerli olan bu rapordan sonra ABD’ye özel duruma bakarsak biraz daha farklı olduğunu görüyoruz. Bu ülkede daha üst modellerin payı yükseliyor. Ancak bir kez daha Lumia 520 (ABD’ye özel adı Lumia 521) lider ama payı yüzde 22.8 oluyor. Dünya genelinde (%90) Nokia’dan sonra ikinci baskın WP üreticisi yüzde 7 ile HTC ve üçüncü WP üreticisi sadece yüzde 1.8 ile Samsung. Pahalı olan en üst seviye Lumia 1020 ise 41 MP kameraya rağmen ilgi görmedi. Lumia 1520 de şimdilik top listelere giremiyor.

Yorum yazın