Xbox One maliyeti PS4’ten daha yüksek

Xbox One maliyeti PS4’ten daha yüksek

Geçen hafta Sony PlayStation 4 oyun konsolunun parçalarını esas alarak maliyet analizi gerçekleştirmiş olan IHS araştırma firması toplam parça maliyetini 381 dolar olarak öngörmüştü. Buna göre Sony’nin yeni konsolu sadece 18 dolar kazandırıyor. Bu kez sırada ardından satışa çıkmış olan Microsoft Xbox One var ve analize göre maliyeti 90 dolar daha yüksek ve 471 dolar ediyor. 

xbone-kinect

Aynı zamanda Microsoft’un Xbox One konsolu 499 dolardan sattığı akla gelirse bu firma da çok fazla kazanmıyor ve sadece 28 dolarla yetiniyor. 90 dolar daha pahalı olan Xbox One’ın içerdiği parçaların daha büyük olduğuna ve masaüstü PC’lere benzediğine yer vermiştik. Aradaki farkın ana sebebi birlikte gelen ve 75 dolara çıkan Kinect 2alıcı. En pahalı parçaysa tek başına 110 dolar eden AMD üretimi APU. PS4 ile gelen aynı APU biraz daha zayıf ve bundan dolayı maliyeti 100 dolar.

PS4 ile 88 dolar olan GDDR5 bellek, Xbox One ile 60 dolar olan 8 GB DDR3 bellek geliyor. Xbox One’ın standart kontrolcüsü 15 dolar ediyor. Sony DualShock 4 kontrolcüyse 19 dolar. Xbox One’ın harici güç kaynağı 25 dolara mal olmakta. Xbox One konsolun maliyeti 332 dolar, kontrolcü ve diğer donanımlarsa 139 dolar. Kutudan çıkan kulaklık için 10 dolar, işçilik içinse 14 dolar düşünülüyor. Şu aşamada iki firma da çok az kazanıyor ama uzun seneler satış devam edecek, maliyetler sürekli azalacak. Kısa vadede indirim beklenmemeli.

Yorum yazın