Yahoo e-postada geri dönüşüm sonrası büyük risk

Yahoo e-postada geri dönüşüm sonrası büyük risk

Yahoo, geçen ay aldığı bir kararla kullanıcılara artık kullanılmaz hale gelen eski Yahoo e-posta adreslerini elde etme imkanı vermişti. Firmadan gelen açıklamaya göre eski adresleri yeniden alacak olan diğer kullanıcıların önceki hesap sahibine gelebilecek e-postaları almayacağı söylenmişti. Yahoo’nun yanıldığı, yeni kullanıcıların eski üyelere yönelik e-postalar aldığı, bu sebepten ötürü ciddi güvenlik risklerinin oluştuğu anlaşıldı.

Yahoo-Mail-app-for-Windows-8

Örneğin [email protected] adresini önceden alan ve sonra Gmail’e geçip kullanmayan ve unutan birinin e-posta adresi sonradan kullanıma sunulduğunda ve bunu bir diğer Ahmet Demir alıp kullanmaya başladığında ne olabilir? Yıllar önce bu adresi formlarda kullanan önceki kullanıcıya otomatik olarak e-posta gelmeye devam edebilir. Bu e-postalarda üyelikle ilgili bilgiler, şifre değiştirme linki gibi hassas bilgiler olabilir.

Açıklamaya bakılırsa bazı kullanıcılar hesabı kullanmıyor olsa da hala form doldururken aynı adresi girmeye devam ediyor da olabilir. Yahoo’nun bu sorundan şikayetçi olan kullanıcılar için hazırladığı yeni çözümse e-posta yanına eklenen “benim e-postam değil” butonu. Kullanıcılar istemedikleri e-postaları rapor edebilecek ama yerine göre eski üyeyi zora sokacak vakalar doğabilir. Hesap bilgisi, uçuş onayı, toplantı daveti ve yeri gibi bilgiler gelmemeli. Başkalarına ait online hesaplara erişebilmek, e-postaları değiştirmek gibi ciddi sorunlar baş ağrıtabilir.

Tagged with: ,

Yorum yazın