Yandex ile İstanbul trafiğinde alternatifler çoğaldı

Yandex ile İstanbul trafiğinde alternatifler çoğaldı

Yandex MapsYandex’in Trafik servisi için geliştirdiği rota belirleme algoritması yenilendi. Geçtiğimiz hafta kullanıma giren yeni algoritma sayesinde, trafiğin sıkışık olduğu yollar yerine alternatif rotaları tercih eden sürücüler, trafikte yaklaşık  yüzde 20 oranında daha az vakit geçirecek.

Yeni algoritma ile trafikteki araçların hızını daha net ölçebilen Yandex, sürücülere önereceği alternatif rotalar arasında daha net ayrım yapabiliyor. Daha uygun alternatifler sunmanın yanı sıra, A noktasından B noktasına ulaşabilmek için ne kadar süre gerekeceği konusunda da daha iyi tahminlerde bulunabiliyor. Ayrıca varolan alternatiflerden mümkün olduğu kadar az manevra gerektiren rotaları tercih eden Yandex, bu şekilde sürücülerin yoldayken boşuna zaman harcamalarını önlüyor.

Yeni rota belirleme algoritmasının kullanıma sunulmasını takip eden bir hafta içinde tüm Yandex.Haritalar kullanıcıları, yeni algoritma sayesinde bir önceki haftaya göre trafikte toplam 20 yıl daha az süre geçirdiler. Benzer şekilde, Yandex’in önerdiği alternatif rotaları kullanan bir İstanbullu, 2013 yılında 2012’ye göre direksiyon başında ortalama olarak 51 saat daha az geçirecek.

Yorum yazın