Yandex, Türkiye’nin aşk ve sevgi haritasını çıkardı

Yandex, Türkiye’nin aşk ve sevgi haritasını çıkardı

Yandex, Sevgililer Günü’ne özel Türkiye’nin aşk ve sevgi haritasını çıkarttı. Türkiye’deki tüm cadde ve sokak isimlerinin analiz edilmesi kapsamında, içinde “sevgi” ile ilgili kelimeler geçen sokakların bir listesi oluşturuldu.

sevgililergunu_3-300x167

Yandex, Sevgililer Günü’ne özel gerçekleştirdiği analizlerde ilginç sonuçlara ulaştı. Yandex.Haritalar servisi kapsamında sokak ve caddelerin isimlerini tek tek analiz ederek Türkiye’nin sevgi ve aşk haritasını çıkartan Yandex, sevgililerin en çok aradığı hediyeleri ve bu dönemde aramalara konu olan en ilginç soruları da derledi.

Türkiye’nin en aşık şehirleri İstanbul, Bursa ve İzmir!
Aşıklar Caddesi, Sevgi Sokak, Gönül Çıkmazı… Yandex, Türkiye’deki tüm cadde ve sokak isimlerini tarayarak Türkiye’nin sevgi haritasını çıkardı. 14 Şubat Sevgililer Günü’ne özel gerçekleştirilen araştırma sonuçlarında, sokak ve caddelerinde aşk ve sevgiyle ilgili isimlerin en çok geçtiği şehir İstanbul oldu. İçinde sevgi, aşk ve gönül kelimelerinin geçtiği toplam 435 adet cadde ve sokağın 124 tanesi İstanbul’da bulunuyor. Sıralamada Bursa 39, İzmir ise 25 sokak ve cadde ismiyle üçüncü sırada bulunuyor. İlk 10’da yer alan diğer şehirlerin sıralaması ise şöyle oluşuyor: Kocaeli, Ankara, Konya, Balıkesir, Manisa, Eskişehir ve Sakarya.

Maddi hediyelerden çok aşk şiirlerini ve romantik sözleri aradık
Yandex, yaptığı analizde İnternet kullanıcılarının sevdikleri için son 2 haftalık sürede aradıkları hediye alternatiflerini de araştırdı. Yapılan değerlendirmede İnternet’te maddi hediyelerden çok sevgililerimize söyleyebileceğimiz “güzel sözler” ve “aşk şiirleri”ni aradığımız ortaya çıktı.

Çok sayıda kişi sevgilisine ne alması gerektiğini doğrudan İnternet’e sordu
En çok aranan ikinci kategori “akıllı telefonlar” olurken doğrudan “Sevgililer Günü hediyeleri” şeklinde arama yapan ve bu özel gün için Yandex’ten hediye alternatifi önerisi almak isteyenler de önemli bir kitleyi oluşturdu.

Kadınların çiçek sevgisi erkekleri çiçekçi aramaya yönlendirdi
Geçmişten bugüne kadınların çiçeklere olan ilgisi ve kendilerine çiçek sunulduğu anda duydukları büyük mutluluk, bu Sevgililer Günü’nde de erkeklerin çiçekçi aramaya yönelmesini sağladı. Elbette İnternet’in daha fazla hayatımızda olması ve e-ticaretteki gelişmeler aramalarda “çiçek” ve “çiçek sepeti” gibi kelimelerin en çok arananlar kategorisinde dördüncü sıraya yerleşmesini sağladı.

1 yorum

  1. ali

    hayır haritasını çıkardıda ne oldu.eline ne geçti. ne menfaati vardıda çıkardı. çıkarıpta çıkarmadı mı dedi.

Yorum yazın