Yandex, web’de aramaya yeni bir soluk getirecek bir yenilik üzerinde çalıştığını duyurdu

Yandex, web’de aramaya yeni bir soluk getirecek bir yenilik üzerinde çalıştığını duyurdu

Yandex, YaC/M 2013 konferansının açılışını sürpriz bir duyuruyla yaptı. Yandex CTO’su Ilya Segalovich, web’de aramaya yepyeni bir soluk getirecek bir konsept üzerinde çalıştıklarını ve söz konusu projenin deneme sürümünün yakında hayata geçirileceğini söyledi.

SegalovichYandex’in her sene Moskova’da düzenlediği ve internet sektörünün önde gelen şirketlerinden üst düzey isimlerin konuşmacı olarak katıldığı YaC (Yet another Conference) konferansının bu seneki açılış oturumunda söz alan Yandex CTO’su Ilya Segalovich, web’de arama dünyasına büyük bir yenilik getirmeyi planladıklarını açıkladı. Segalovich, söz konusu projenin deneme (beta) sürümünün pek yakında hayata geçirileceğini belirtti.

Segalovich sunumunda, her bir arama sonucunun interaktif bilgi bloklarından oluşacağını ve “ISLANDS” (Adalar) adı verilen yeni arama platformunun, alışıla geldiği üzere kullanıcıların karşısına salt bilgi çıkartmak yerine, günlük ihtiyaçlarına hızlı çözümler sunmaya odaklanacağını anlattı. Söz konusu bilgi bloklarının, örnek olarak sipariş formları, satın alma butonları veya dinamik bilgiler de içerebileceğini söyleyen Segalovich, bu yeni platform sayesinde, websitesi sahiplerinin, sitelerinin Yandex arama sonuçları sayfalarında nasıl görüneceğini tam olarak seçebileceklerinin altını çizdi.

Sunumda ayrıca, Islands adlı konseptin Yandex için yeni bir arayüz tasarımı anlamına geldiği ve kullanıcıların arama sonucu sayfalarıyla etkileşimini bir üst düzeye taşıyacağı belirtildi.

Tagged with: ,

Yorum yazın