Yıkıcı siber saldırılar artıyor!

Yıkıcı siber saldırılar artıyor!

siber saldiriTrend Micro’nun 2013 yılı ilk çeyrek güvenlik raporuna göre, sıfırıncı gün açıklarının artmasının yanı sıra Güney Kore’de olduğu gibi yıkıcı saldırıların çoğalması güvenlik endişelerine yol açıyor. Rapor, saldırıların karmaşık yapısı, yoğunluğu ve çeşitliliği göz önüne alındığında sıfırıncı gün açıklarının hâlâ tehdit olarak hayatımızda yer aldığını gözler önüne seriyor.

Japonya merkezli siber güvenlik uzmanı Trend Micro’nun ilk çeyrek için belirlediği tehditler arasında şunlar yer alıyor: 

  • Sıfırıncı gün saldırıları

Oracle’ın Java ve Adobe’nin Flash Player, Acrobat ve Reader yazılımlarındaki açıklar henüz yamalanmadan saldırganlar tarafından değerlendiriliyor ve profesyonel saldırılar gerçekleştiriliyor.

  • Güney Kore’ye yapılan saldırılar

Bu Mart ayında Güney Kore’de gerçekleşen üst sınıf saldırılar, saldırganların tek noktayı hedef almadığını ortaya çıkardı. Ayrıca saldırganların, kritik ağlara da;  UNIX ve LINUX gibi birden çok platforma odaklanması, yüklenmiş güvenlik yazılımı için özel saldırı çeşitleri geliştirilmesi, yama yönetim sistemlerinin ele geçirilmesi gibi inovatif teknolojiler kullanarak sızdığı belirlendi.

Yorum yazın