Dev eğitim: PC toplamanın tam zamanı

Dev eğitim: PC toplamanın tam zamanı

KULLANILAN BİLEŞENLER

Intel Core i7 965 Extreme işlemci: Intel’in yeni nesil Core i7 ailesinde yer alan işlemcimiz şu anda piyasanın en yüksek performanslı modeli olma özelliğine sahip. 3.2 GHz saat hızı ve 8 MB önbelleğiyle yüksek performans sunan işlemci 45 nm teknolojisiyle üretildiğinden fazla ısınmıyor ve yüksek bir overclock potansiyeline sahip. Dilerseniz ek soğutma sistemleriyle işlemciyi çok daha üst bir hıza yükseltebilirsiniz. Ayrıca performansı otomatik olarak artıran “Turbo Mode” ya da enerji tasarrufu sağlayan “Speed-Step” özelliklerini de kullanabilme şansınız var.

ECS X58B-A anakart: Intel’in Core i7 ailesindeki işlemciler için üretilmiş en makul fiyatlı anakartlardan biri olan ECS X58B-A aynı zamanda ülkemizde satışına başlanan ilk X58 yonga setli anakart olma özelliği taşıyor. Anakartta isteğe bağlı olarak ATI’ın CrossFire ya da NVIDIA’nın SLI teknolojilerini kullanabilmek mümkün. Ayrıca sunulan bellek yuvaları sayesinde dilerseniz 24 GB’ye kadar DDR3 bellek çalıştırabilme şansınız var. “Black Series” olarak adlandırılan ailede yer alan model gerek soğutma sistemi, gerek yuvaların ve arabirimlerin dizilimi açısıyla oldukça başarılı.

A-Data DDR3 1600G 3 GB bellek kiti: Intel’in yeni nesil Core i7 işlemcileriyle birlikte sadece DDR3 tipinde bellekler kullanılabiliyor. Ayrıca yeni mimaride belleklerin üç farklı kanal üzerinden erişilebilmesini sağlayan bir teknolojinin de kullanımına geçiliyor. Dolayısıyla işlemcilerden en yüksek performansı alabilmek adına üç kanal bir bellek kiti kullanmalısınız. Gerek soğutucuları, gerekse uyumluluğuyla beğenimizi kazanan A-Data DDR3 1600G bellek kiti açığa çıkarttığı yüksek performans ve kullanıcı dostu fiyatıyla konumuz boyunca bize eşlik etti.

In Win GunDam kasa: Performans sınıfındaki sistemimiz için soğutma sistemi güçlü ve sessiz bir kasa olarak In Win GunDam’i tercih ettik. Kasanın önünde ve arkasında iki adet 120 mm çapında fan bulunuyor. Ek olarak özellikle grafik kartına ihtiyaç duyduğu taze havayı sağlayan kapaklı bir fan kiti de kasa içerisinde sunulmuş. Tüm donanımlarımızı vidasız olarak montajlayabilmemizi sağlayan In Win GunDam görünüşü açısından da performans seviyesindeki bir sisteme oldukça uyum sağlıyor. Bir kasadan bekleyeceğiniz her şey özenli şekilde sunuluyor.

Thermaltake Toughpower 750W güç kaynağı: Sistemimizin güç ihtiyacını sorunsuz bir şekilde karşılayan Thermaltake Toughpower 750W, sökülüp takılabilen modüler kablo yapısıyla kasanızın içerisinde gereksiz kalabalık oluşturmuyor. Uzun süreli kullanımlarda bile ısınma ve ses gibi sorunlar ortaya çıkarmayan ürün bunu kuşkusuz 140 mm çapındaki soğutucu fanına borçlu. Fan güç kaynağını soğutmanın dışında kasa içerisinden emdiği sıcak havayı da sistem dışına gönderme görevini üstleniyor. Daha fazla sessizlik için silikon contayı da montaj sırasında kullanabilirsiniz.

Sparkle Calibre GeForce 9800 GTX+ ekran kartı: Önde gelen NVIDIA grafik işlemcili kart üreticilerinden Sparkle, Calibre serisinde overclock ve referans dışı soğutma sistemleriyle öne çıkıyor. Tercih ettiğimiz GeForce 9800 GTX+ modelinde grafik işlemci 761 MHz ve belleklerse 2232 MHz hızında görev yapıyor. Grafik işlemciye katılmış fizik ve Cuda destekleriyle multimedya dünyasında daima yanınızda olmayı hedefleyen kartta bellek miktarıysa 512 MB seviyesinde. Tercih edilen özel soğutucu, kartın görevini yük altındayken bile sessiz olarak yerine getirmesini sağlıyor.

Asus MyCinema PS2-100 televizyon kartı: PCI arabirimini kullanan televizyon kartımız hem dijital hem de analog yayınları alabiliyor. Dijital yayınlarda tercih üstelik DVB-S standardından yana yapılmış. Yani geçerliliği her yerde olmayan DVB-T yayınları yerine çanak antenle tüm DVB-S yayınları alabilirsiniz. Dilerseniz gerekli uydu ayarlarınızı yaparak HD kalitesinde yayın yapan kanalları da alabilme şansınız var. Kuracağımız sistem ne de olsa gerek işlemci, gerekse grafik kartı olarak HD videoların donanımsal olarak hızlandırılmasını destekliyor.

Asus Xonar DX ses kartı: Kutusundan gelen Low-Profile bağlantı aparatı sayesinde kısa boylu yatay kasalara da uyum sağlayan Asus Xonar DX ses kartı bilgisayarınızdan 7.1 ses çıkışı alabilmenizi sağlıyor. Dijital bağlantı sayesinde altı kanal aktarım şansı tanıyan kartın 2.1 ses sistemlerinden sanal olarak çevresel ses yayılımı sağlamak gibi benzersiz özellikleri de bulunmakta. PCI Express x1 arabirimini kullanmasıyla standartların dışına çıkan ürün son derece pratik kullanılabilen bir konsola sahip ve multimedya dünyasından alacağınız keyfi artırmayı hedefliyor.

LG GGC-H20L optik sürücü: Tercih ettiğimiz optik sürücü piyasada eşi benzeri zor bulunur ürünler arasında kendisini gösteriyor. Ürün aslında alışılagelmiş bir “DVD yazıcı” değil. Sadece okuma görevi tanımlanmış fakat ayırt edici olan nokta DVD’lerin yanı sıra yeni nesil optik depolama formatları olan Blu-ray ve HD-DVD tipindeki medyaların da okunabilmesi. HD-DVD teknolojisi her ne kadar ömrünün sonuna gelmiş olsa da piyasada DVD fiyatına HD-DVD filmler bulabilirsiniz. Ürünümüz sisteme SATA arabirimi üzerinden bağlanıyor ve LightScribe etiketlemeyi destekliyor.

Samsung Spinpoint HD103UJ sabit disk: Sessizliğiyle bilinen Samsung Spinpoint ailesinin HD103UJ model koduna sahip 1 TB’lik modeli sistemimizin depolama ihtiyacını karşılıyor. 1000 GB devasa depolama alanıyla sizi uzun zaman boyunca depolama sıkıntısından uzak tutacak olan üründe 32 MB seviyesinde bir önbelleğe yer verilmiş. Tüm disklerde olduğu gibi Samsung’da da 7200 rpm hızla dönen bir motor tercih edilmiş. Öte yandan bilgisayarla olan bağlantı da tahmin edebileceğiniz gibi SATA II arabirimi üzerinden gerçekleşiyor. Kapasitenin yanında performans da ihmal edilmemiş.

LG Flatron W2242T LCD monitör: Gerek şıklığı, gerekse sunduğu geniş çalışma alanıyla beğenimizi kazanan LG Flatron W2242T tam 22 inç boyut ve 1680 x 1050 çözünürlük sunuyor. Çalışma alanı, yaklaşık olarak iki adet A4 kâğıdın dikey şekilde yan yana tutulması ile ifade edilebilir. Monitörün analog sinyalin yanı sıra DVI bağlantıyı desteklemesi de takdire değen bir yönü. Öte yandan kasasındaki VESA bağlantı desteği sayesinde ürünü bir duvara ya da düz bir zemine monte ederek de kullanabilmek mümkün. LG Flatron W2242T bir LCD monitörden beklenenleri başarıyla sunuyor.

Logitech X-230 ses sistemi: Piyasadaki performanslı ve kaliteli 2.1 ses sistemleri arasında kendini gösteren Logitech X-230, toplamda 32W RMS ses gücüne ulaşabiliyor. Seti oluşturan her bir uyduda iki adet sürücüye yer verilmiş. 6W gücündeki her bir uydu yüksek ve orta frekans seslerde tatminkâr sonuçlar ortaya koyuyor. Ses, güç ve kulaklık girişi de kolay erişilebilen bir yerde sunulmuş. 20W gücünde ahşap bir subwoofer içeren sistemde bas seslerin netliği de kulak doldurmaya yetiyor. Dilerseniz uydular özel tasarımları sayesinde duvara asılabiliyor.

Logitech Cordless Desktop MX5500 Revolution klavye-fare seti: Konforlu bir bilgisayar kullanımı için tasarlanmış olan Logitech Cordless Desktop MX5500 Revolution set bilgisayarınızla Bluetooth teknolojisi üzerinden haberleşiyor. Sette yer alan fare tam da “olması gerektiği gibi”. Uzun saatler boyunca bilgisayar kullanan kişilerin tüm rahatlığı düşünülmüş. Yine ergonomik olarak tasarlanan klavyedeyse standart kalıpların dışına çıkılarak bir LCD ekrana yer verilmiş. Ekran sayesinde sistem durumu, çalan müziklerin etiket bilgileri, saat, oda sıcaklığı ve çeşitli bilgiler görülebiliyor.

Yan Başlık: Logitech QuickCam Pro 9000 web kamera: Web kamerasının geldiği son nokta olarak gösterilen Logitech QuickCam Pro 9000’de üstün görüntü kalitesi adına hiçbir noktadan kaçınılmamış. Gerçek 2.0 MP algılayıcının tercih edildiği kamerada lensleri bile bir dünya markası olan Carl-Zeiss üretmiş. İnterpolasyon sayesinde 8.0 MP kalitesinde fotoğraf çekebilen üründe video kayıt kalitesiyse 960 x 720 @ 30 fps.  Ayaklık tasarımıyla dilediğiniz yerde kullanıma imkân veren Logitech QuickCam Pro 9000, bir video kamera kadar olamasa da alanının en başarılı ürünlerinden biri.

12 yorum

 1. turuncu_yesil

  Güzel ve bilgilendirici bir çalışma olmuş, bir çok arkadaş faydalanacaktır diye düşünüyorum, konu ile fazkasıyla haşır neşir olmama rağmen keyifle izledim. Parçalarada içim gitmedi değil..

 2. turuncu_yesil

  Bu arada sistemdeki içimin yağlarını eriten bileşenler;

  Kasa: INWIN GD J632 Gaming = 202TL
  Anakart: ECS X58B-A2 = 364TL
  İşlemci: Intel Core i7 975 = 2175TL
  Monitör: LG W2242T-PF 22″ LCD = 370TL
  Ekran kartı: SPARKLE Calibre P980X+ 9800GTX+ = 420TL
  Ses kartı: Asus Xonar DX/XD/A 7.1 PCI-E Dolby Digital = 150TL
  Bellekler: A-data XPG gamin series 3x1GB 1600MHz DDR3 = 200TL
  Güç kaynağı (PSU): Thermaltake Toughpower 750 Watt W0203R = 348TL
  TV Kart: Asus MyCinema Ps2-100/PS = 168TL
  Sabit disk: Samsung 1 TB 7200 RPM SATA2 32MB 103UJ = 150TL
  İnternet kamerası: Logitech Quick Cam Pro 9000 = 200TL
  Klavye/Fare seti: Logitech Kablosuz Desktop MX5500 Revolution = 350TL
  Hoparlör: Logitech X230 32W 2+1 Speaker = 130TL

  KDV dahil 5227TL 🙂

 3. salak insan

  xD

 4. Uğur USLU

  Yerinizde olmayı ne kadar çok istediğimi bilemezsiniz..O parçalara yakından bakmayı…Ama sadece bakarım herhalde nerde bizde o para 🙂 Bu videoyu gelecek sayılardaki DVD’nizde de yayınlarsanız sevinirim.Elimizde bulunması açısından iyi olur.Dergide de en çok donanım bölümünü takip ediyorum zaten.Eline sağlık Pamir Abi.

 5. Pc2O

  öncelikle herşey için teşekkürler. samimiyeti bol olan güzel bi çalışma olmuş. yalnız o bilgisayarda herkesin gözü olacak o kesin.

 6. zeynep

  muhteşem bişey olmuş

 7. murat kork

  gerçekten çok güzel bir eser.sizlere çok teşekkür ediyorum.Ve başarılarınızın devamını diliyorum…

 8. lichkinq34

  ben 5 milyara senn topladığın parçaların daha iyisini toplardım örneğin sapphire ati radeon HD 5970 alırdım senn yernde olsam sen sparkle 9800 gt almışsın 5 milyara her türlü 5970 ve i7 koyardım sen i7 almışsın ama ekran kartın kötü 🙁

 9. umut

  çok güzel bir bilgi tebrikler

 10. kartalmanyağı

  lichkinq parçaları başka firma vermiş kendisi toplamamışki……çok tşkler süper bir video olmuş…

 11. Ömer Faruk

  pamir abi seni çok örnek alıyorum senin gibi olmak isterdin ve olmak için çabalıyorum daha yaşım 15 ama 🙂 sayenizde bilgisayarlar hakkında çok fazla bilgim oldu ve hergünde artıyo bu konuda sana ve tüm pcnet ailesine çok teşekkür ederim

 12. kubilay

  öncelikle videolar herkes için net anlaşılır bi şekilde olmuş,teşekkür ediyoruz…
  Par.alara gelince ise tartışılıcak pek bişi yok sanırım :Danakartın kutusu bile insanın içinin gitmesine yetiyor :)psu bile 750 Watt :D:D ses sistemiylede birlikte cok iyi prototype oynanır bu bilgisayarda :)):

Yorum yazın