En hızlı DVD yazıcılar

En hızlı DVD yazıcılar

20x ve 22x hızında yazım yapabilen DVD yazıcılarla zamandan tasarruf edin!

DVD yazıcılar uzun bir zamandır bilgisayarların “olmazsa olmazı” durumunda. Elbette bunda düşen fiyatların epey bir etkisi var. Her ne kadar önümüzdeki yılların optik depolama formatı Blu-ray olsa da, şu anda özellikle yedekleme amaçlı düşünüldüğünde maliyet ciddi bir boyuta ulaşıyor. Bizim için önemli olan asıl nokta GB başına maliyet; yani yedekleme yapılan 1 GB’lik alanın bize kaça mal olduğu. Bugün 4.7 GB kapasitedeki boş bir DVD’yi 50 kuruşa edinebiliyorsunuz. Yaklaşık beş kat, yani 25 GB kapasite sunan boş bir Blu-ray ise 10 TL’ye bulunabiliyor. Beş kat kapasite artışı için medyaya 20 kat daha fazla ödemek tabii yersiz. Bir diğer durum da sürücülerin sahip olduğu fiyat etiketleri ve piyasadaki yaygınlık. Testimizden de görebileceğiniz gibi çift katman destekli bir DVD yazıcının fiyatı 45 TL seviyesinde ve modeline göre 110 TL seviyesine kadar çıkabiliyor. Blu-ray yazıcılarsa yüksek olan döviz kurunun da etkisiyle 700-800 TL’lik fiyatı aştı denebilir. Verileri bir yerden başka bir yere götürmeye niyetiniz varsa Blu-ray için biraz daha zaman geçmesini beklemelisiniz. Zira sizde olsa bile karşı tarafta sadece Blu-ray okuyabilen bir optik sürücünün olması bile düşük bir ihtimal. Blu-ray formatı şu anda yüksek olan fiyatlar dolayısıyla kaybediyor. Fakat gelecekte HD-DVD’nin de piyasadan çekilmesi nedeniyle Blu-ray’den başka bir format kullanmayacağımız kaçınılmaz bir gerçek. Dolayısıyla halen ve her açıdan günümüzün vazgeçilmezi “DVD yazıcılar”.

Hızlanma sürüyor

DVD yazıcılar artık iyice gelişti. Piyasaya bakıldığında ürünlerin artık 22x hızında yazım yapabildikleri görülüyor. 22x bir modele sahip olmayan firmalar da en azından 20x modellerle piyasada boy gösteriyor. Fakat bizim dikkatimizi çeken bir şey var. Birkaç yıl öncesinde DVD yazıcı testlerimizde çok daha fazla marka boy gösterirdi. Örneğin; Asus, Plextor, Philips, Sony, NEC, Nu, Pioneer, MSI ve daha birçok marka… Bildiğiniz gibi NEC ve Sony optik depolamada güç birliği yaptı ve ürünler artık “Sony-NEC Optiarc” markası ile piyasaya çıkıyor. Benzer şekilde Philips de Lite-On ile birlikte artık optik sürücü üretmeye başladı. Philips ve Lite-On ortaklığının markası ise Lite-On olarak devam ediyor. Araştırma yaptığımızda birçok markanın ülkemiz pazarından çekildiğini ya da ülkemizde teste gönderebilecek bir ürüne sahip olmadığını öğrendik. Dolayısıyla testimizde fazla bir ürün yer almıyor. Fakat listede adı geçen birkaç markanın 22x hızında yazım yapabilen ürününü ilerleyen günlerde piyasada görebilirsiniz.

SATA ürünler çoğalıyor

Birkaç yıl önceki testlerimizde SATA arabirimini kullanan DVD yazıcıları şaşkınlıkla karşılardık. Fakat günümüzde yeni ürünlerin artık çoğunun SATA arabirimini içerecek şekilde üretildiğini görmekteyiz. Örneğin; testimizde yer alan tüm ürünler SATA arabirimini kullanıyor. Tabii tüm bunlar piyasada IDE ürün bulamayacağınız anlamına gelmiyor. IDE de halen geçerliliği olan bir arabirim fakat koltuğunu artık yavaş yavaş SATA’ya devrediyor. Yeni nesil anakartlardan da belki dikkatinizi çekmiştir. Kimi modellerin üstünde artık IDE kanalı yer almıyor bile! SATA bir ürün tercih etmenin gerek geleceğe yönelik, gerekse kasanızın içini derli toplu tutmaya yardımcı olacağını unutmayın.

Yorum yazın