Hangi 2.1 ses sistemi?

Hangi 2.1 ses sistemi?

5.1 ses sistemlerine daha çok DVD / DivX izleyenlerin ya da üç boyutlu oyun oynayanların ihtiyacı oluyor. Neden derseniz birçok DVD / DivX filmde 5.1 çevresel ses desteği sunuluyor ve böylece sahnelere daha iyi adapte olunuyor. Demode olan VCD’ler ise sadece stereo, yani iki kanal ses desteği sunabiliyor. Oyunlarda da benzer şekilde önden ya da arkadan gelen sesleri hissetmek, alınan keyfi ve gerçekçiliği ciddi anlamda artırıyor. Tabii üç boyutlu oyunlar dışında 5.1 ses sistemlerinin yine size çok bir şey kazandıracağı söylenemez. Şayet film izlemek için bilgisayar değil de ev sinema sisteminizi kullanıyorsanız ve üç boyutlu bilgisayar oyunlarıyla aranız pek yoksa 5.1 ses sistemleri sizin için gereksiz bir masraf ve dertten başka bir şey sağlamayacaktır.

5.1 ses sistemleri birçok kullanıcı için “dağınıklık” demektir. Ön tarafınızda kalacak hoparlörler için herhangi bir sorun yokken subwoofer üzerinde bulunan çıkışlardan arkanızda bulunması gereken uydulara giden kabloları saklamanız oldukça zordur. Süpürgeliklerin arasından ya da halının altından geçirme gibi pratik bir düşünce sergilemiş olsanız bile hoparlörleri kulak seviyesinde kalacak bir yerde konumlandırmak büyük derttir. Dolayısıyla önler için her zaman gerekmese bile arka uydu hoparlörler için mutlaka ayaklıklara ihtiyaç duyulur. Yani 5.1 ses sistemi almakla masraf bitmiyor. Bir başka alternatif de duvarı delerek uyduları asmaktır. Görüldüğü gibi binlerce TL’ye kablosuz bir 5.1 ses sistemi satın alma niyetiniz yoksa birtakım dertlerle karşılaşacağınız net bir şekilde ortada.

2.1 ses sistemlerine bakacak olursak müzikler, filmler ve birçok multimedya uygulaması için ideal olduklarını söyleyebiliriz. Standarda göre stereo sesi oluşturan uydu hoparlörlerde bas sesleri üreten yüksek çaptaki sürücülerin bulunmaması gerekiyor. Bas sürücü “subwoofer” adı verilen ayrı ve kısmen daha büyük bir ahşap blok içinde konumlandırılıyor. Uygun fiyat seviyesindeki bazı modellerde subwoofer masanın üzerinde konumlandırılabilecek kadar küçük boyutlarda olabiliyor. Sistemlerde genelde kablosuz uzaktan kumanda bulunmadığından ya kablolu uzaktan kumanda sunuluyor, ya da tüm ayarlar subwoofer’ın üzerine yerleştiriliyor. Subwoofer’ı yere koymak gibi bir niyetiniz varsa ayarlara ulaşmak istediğinizde zorluklarla karşılaşabilirsiniz. Testimizin sonundaki tabloya bakarak ürünlerin teknik ve tasarımsal özellikleri hakkında bilgi sahibi olabilirsiniz. Satın alma sırasında dikkat etmeniz gereken en temel nokta, ürünün uydularında mümkünse ek bir tiz sürücü bulundurması ve imalatta kullanılan malzemenin hem subwoofer, hem de uydular için ahşap olması. Böylece maliyet biraz daha yükselir ancak verdiğiniz ücretin karşılığını daha “net” bir şekilde alabilirsiniz. Testimizde piyasaya karşınıza çıkabilecek 32 farklı 2.1 ses sistemini ağırladık. Tüm ürünlerin ses performansının dışında bağlantılarına, kontrollerine, uydu kablolarının uzunluğuna, tasarımlarına ve kullanışlılığına bakarak notlarımızı verdik. Fiyatlar 40 TL’den başlayarak 587 TL’ye kadar uzanıyor. Testimizde size göre de bir modelin olduğuna eminiz.

EN İYİ FİYAT / PERFORMANS ÖDÜLÜ

1-Minton HTS-3308

BEYAZ renklerin ağırlıklı olarak kullanıldığı tasarımıyla dikkat çeken Minton HTS-3308, ses performansıyla birçok kullanıcıyı tatmin edecek düzeyde bir ürün. Minton’un uydularında ve subwoofer’ında ahşap malzeme tercih edilmiş olması ses konusunda ürüne artı puan kazandırıyor. Firma ses seviyesi, bas ve tiz ayarlarını subwoofer’ın üzerine konumlandırmayı uygun görmüş. Subwoofer’ın arkasında 3.5 mm’lik ek bir jack girişinin olması da ürünün işlevselliğini artırıyor.

  • Firma: Depa Elektronik
  • Web: www.minton.com.tr
  • Telefon: (212) 422 94 94
  • Puan: 78

Yorum yazın