Şimdi USB 3.0 zamanı

Şimdi USB 3.0 zamanı

KART

Akasa Çift USB 3.0 ExpressCard

GERİYE uyum desteği sayesinde USB 2.0 disklerle ve belleklerle sorunsuzca çalışabilen Akasa Çift USB 3.0 ExpressCard dizüstü bilgisayarında yüksek hızda veri aktarımını hedefleyenler için birebir. Tüm PCI Express yuvalarında sağlıklı bir şekilde çalışan ürün hızlı veri aktarımının yanı sıra USB 3.0 teknolojisi sayesinde cihazlarınızın kısa sürede şarj olmasını sağlıyor.

Asus U3S6

PCI Express x4 yuvası sayesinde sisteme bağlanan Asus U3S6 USB 3.0 kart masaüstü bilgisayarında yüksek hızda veri aktarımı yapmak isteyenlere hitap eden bir ürün. İki adet USB 3.0 arabirimi sunan kartta aynı zamanda SATA 6 Gbps teknolojisini destekleyen iki adet girişe yer veriliyor. Kutu içeriğinde ürünün kullanımı için tüm aparatlar ve kablolar geliyor.

Dark U3P

İKİ adet USB 3.0 çıkışı sunan Dark U3P’de NEC’in µPD720200 isimli yongası kullanılıyor. Güç için 4 pinli Molex bağlantısına ihtiyaç duyan ürünün geriye uyumu da var. Masaüstü bilgisayarları hedef alan USB 3.0 kart, PCI Express x1 arabirimiyle sistemle haberleşiyor. Destekleyen disklerde bu kart sayesinde bir saniyede 160 MB veri aktarımı yapabiliyor.

Dark U3E

EXPRESSCARD 34 sayesinde sisteme bağlanan Dark U3E, dizüstü bilgisayar kullanıcılarının teoride USB 2.0’a oranla 10 kat daha yüksek hızda veri aktarmasını sağlıyor. Tak-çalıştır özelliğinin standart olarak sunulduğu üründe USB arabirimleri yan yana duruyor. Ayrıca ürünün üst kısmında veri aktarımına dair bir gösterge LED’i de atlanmayan detayların arasında.

Digitus DS-31220

TAŞINABİLİR yapıdaki bilgisayarlar için geliştirilen Digitus DS-31220 sisteme PCMCIA yuvası sayesinde bağlanıyor. Böylece dizüstü bilgisayarlarda da USB 3.0 teknolojisinin nimetlerinden yararlanılabiliyor. USB 2.0 ve USB 1.1 teknolojilerine de uyumlu olan kart iki adet USB çıkışı sunuyor. Kartta USB arabirimleri yan yana değil, üst üste gelecek şekilde.

Transcend TS-PNU3

DİZÜSTÜ bilgisayar kullanıcılarına özel olarak tasarlanan ve ExpressCard 34 arabirimi sayesinde sistemle haberleşen Transcend TS-PNU3 iki adet USB 3.0 arabirimi sunuyor. USB arabirimler yan yana tercih edilmiş ve aradaki boşluk oldukça geniş. Durum böyle olunca kalın yapıdaki USB arabirimli cihazlar herhangi bir bağlantı problemi oluşturmuyor.

3 yorum

  1. sem

    USB 3.0 gerçekten çok güzel bir teknoloji. Usb aracılığıyla bir veri aktarırken çok rahat ve zamandan da fazlasıyla tasarruf etmenizi sağlıyor. Ancak pc’nizin usb 3.0 desteklemesi haricinde kullanmak istediğiniz donanımında usb 3.0 desteklemesi gerekiyor(usb 3.0 flash disk v.b). Ancak ileride bu teknoloji süper bir noktaya gelicek, bunuda usb 3.0 üzeinde yapılan araştırmalardan anlıyoruz. En son usb 3.0’ın watt ayarlarını geliştirerek bir leptobun çalışmasını bile sağladıklarını duydum. İleride anakartlarda usb 2.0 ın tamamen kaldırılıp usb 3.0’ın standart haline gelceğini düşünüyorum.

  2. ismail

    benim 3.0 port u olan laptop a aldığım 3.0 hard disk ile henüz 100mb/sn üzerinde aktarma görmedim (ssd den aktarırken bile) almak istyen arkadaşlar 10 kat hızlı olucak hayalin kapılmasın….

  3. esbilisim

    Günde 2-3 pc ye usb den imaj atıp yedek alıyorum. 3.0 teknolojisi işimi hızlandıracak gibi ama yaygınlaşması zaman alacağa benziyor.

Yorum yazın