SSD Satın Alma Rehberi – Bölüm 2

SSD Satın Alma Rehberi – Bölüm 2

SSD satın alma rehberimizin birinci bölümünde form faktörleri, fiziksel bağlantılar ve veri aktarım standartlarından söz etmiştik. Kısaca özetlemek gerekirse genelde 2.5 inç disk biçiminde gelen SSD’lerin SATA 6.0 Gbps portundaki yetersizlikten ötürü PCIe bağlantısına yöneldiğini, buna paralel olarak mobil cihazlara da sığabilmesi için M.2 kartlara rağbetin arttığını belirttik. M.2 kart yuvalarını yeni nesil dizüstü bilgisayarlar, hibrit cihazlar dışında anakartlar da içeriyor ama fiziksel görüntü M.2 kart olsa da bazıları aktarım için eski nesil SATA 6.0 Gbps, yeni olanlarsa daha yüksek hızdaki PCIe x4 yolunu kullanıyor.

toshiba64gbnandfeb8

Bu nedenden ötürü geleceğe yönelik yatırım için M.2 kart biçimli bir SSD arıyorsanız bile aktarım yöntemi ve standartlara dikkat etmeniz gerekiyor. M.2 SATA SSD’ler ufak olsa da aktarım hızı 550 MB/saniye ile sınırlı kalıyor. PCIe veriyolunu kullanan M.2 SSD’ler hem daha yüksek hızlara çıkabiliyor, hem de sadece 20 dolar civarı olan bir adaptör sayesinde M.2 kart yuvası olmayan anakartlardaki PCIe yuvalarına takılabiliyor. Sitemizde kısa süre önce gerçekleştirdiğimiz Toshiba OCZ RD400 NVMe SSD incelemesinde söz ettiğimiz türden PCIe 3.1 x4 adaptörü karşımıza çıkmıştı. Ayrıca 2.6 GB/saniye değerine çıkan hızlar ve NVMe desteğinden etkilenmiştik.

toshiba_portege_z30-a-10z_6a

Bu elbette performans anlamında en üst noktada yer alan bir seçenek ve pahalı. Aynı zamanda yeni nesil anakartlar ve dizüstü bilgisayarlarla uyumlu ama tabletler ya da bazı hibrit bilgisayarların içini açıp yerleştirmek mümkün değil. Az yer kaplaması istenen akıllı telefonlar, tabletler, hibrit cihazlarda depolama için NAND bellekler ve microSD kart yuvaları revaçta. Dikkat edilmesi gereken bu belleklerin ve takılacak kartların performansı. Akıllı telefon ve tabletler bir süre öncesine kadar eMMC 5.0 ve 5.1 standardını kullanan NAND bellekler popülerdi. Mobil işlemcilerin hızlanması, belleklerin LPDDR4’e geçmesiyle depolama birimlerinin de hızlanması şart oldu. 4K video çekimleri için de bu durum kaçınılmazdı. Buna uygun biçimde UFS 2.0 duyurusu geldi.

image

eMMC Yerini UFS 2.0 Alıyor

Yüksek hızda okuma/yazma, eş zamanlı işlem gerçekleştirme, bekleme süresini azaltma gibi avantajları olan UFS 2.0 standardı sayesinde sıralı okuma 350 MB/saniye ve sıralı yazma 150 MB/saniye olabiliyor. eMMC 5.1 ile bu değerler sırasıyla 250 ve 125 MB/saniye olabiliyordu. Mobil cihazlara harici olarak eklenebilen microSD kartlardaysa Class 10 ya da UHS-1 türü yüksek performanslı modeller olsa bile genelde sıralı okuma 100 MB/saniye ve yazma 50 MB/saniye üzerine çıkamıyor. Bu yüzden üreticiler kimi mobil cihazlarda performansı garanti edebilmek için microSD kart yuvasına yer vermiyor, dahili belleğin kullanılmasına öncülük ediyor.

toshiba_pcie_single-package_ssd

Mobil cihazlardaki depolama kapasitesi kadar okuma/yazma performansına yakından bakmak önemli hale gelmiş durumda. Elbet benzer durum tabletler ve hibrit cihazlar için de geçerli. İkisi bir arada hibrit cihazların bazılarında ve dizüstü bilgisayarların neredeyse tümünde depolama birimi güncellenebiliyor. Mobil cihaz almadan önce depolama için kullanılan NAND flash medyanın sabit mi yoksa modüler mi olduğunu kontrol etmelisiniz. Eski nesil cihazlarda modüler SSD’ler genelde mSATA olarak karşımıza çıkıyor ve aktarım için SATA kullanılıyor. Yeni nesil dizüstü bilgisayarlar, Intel NUC benzeri mini PC’ler ve anakartlarda M.2 yuvaları var ama SATA mı yoksa PCIe mi olduklarına dikkat etmeli, mümkünse PCIe olanı seçmelisiniz.

6

Tagged with: , , , , ,

Yorum yazın