SSD’ye terfi etmek için 10 neden

SSD’ye terfi etmek için 10 neden

SSD’nin mekanik sabit diskler karşısındaki üstünlüklerini duyduktan sonra terfi için kolları sıvayabilirsiniz.

GEÇTİĞİMİZ birkaç yıla bakıldığında SSD (Solid State Disk) teknolojisi vitrinleri süslemenin ötesine pek geçemedi. Fakat 2008’le birlikte fiyatlar biraz olsun “alınabilir” seviyelere inmeye başladı. Elbette depolama kapasitesi açısından sabit disklerin halen belirgin bir üstünlüğü var; ancak SSD’ler de söz konusu fiyat karşılığında oldukça çarpıcı özellikler sunuyorlar. Önümüzdeki yıllarda  fiyatların daha da düşeceğini ve birçok kullanıcının SSD’ye terfi edeceğini umuyoruz. Hatta geçtiğimiz yıl birkaç üretici, dizüstü bilgisayarlarında SSD alternatifini de seçenekler arasına dahil etmişti. Şimdi SSD teknolojisinin avantajlarına bir bakalım.

1. Sabit diskler mekanik bileşenler içerir. SSD’ler ise hareket eden bir parça içermez. Mobil cihazlarda kullanılabilmek adına sabit disklerde boyutlar 3.5 inçten 2.5 ince, hatta 1.8 ince kadar indirilebilir. Müzik çalarlardaysa 1 inç boyuta ulaşmış sabit disklerle karşılaşabilmek mümkündür. Sabit disklerde boyut azaldıkça hassaslık artar. SSD’lerde ise boyutla hassasiyet arasında bir orantı yoktur; SSD’ler her koşulda daha sağlamdır.

2. Sabit diskler dikey kayıt teknolojisinin günden güne geliştirilmesiyle sürekli olarak daha yüksek kapasitelerle kullanıcıların karşısına geliyor. Günümüzde SSD’lerin aynı hacimdeki sabit disklere göre bariz bir kapasite avantajı var. Yeni dedikodulara göre farkın önümüzdeki günlerde yine SSD lehine olması bekleniyor.

3. Sabit disklerin mekanik bileşenlere sahip olduğundan daha önce de bahsetmiştik. Modeline göre 4200, 5400 ya da 7200 devirle dönen disklerin 10.000 ve 15.000 devirli uç modelleri de var. Dönüş hızı ve plaka sayısının fazlalığına göre sıcaklık yer yer 60 dereceye kadar ulaşabiliyor. SSD’lerse düşük gerilim ihtiyaçları ve mekanik aksam içermemeleri nedeniyle neredeyse hiç ısınmazlar.

4. Masaüstü bilgisayarlarda tercih edilen 3.5 inçlik sabit diskler bugün 700 gram ağırlığa ulaşabilmekte. Dizüstü bilgisayarlarda tercih edilen 2.5 inç yapısındaki disklerse 100 ile 120 gram arasında değişen ağırlıklara sahipler. Aynı boyutlardaki bir SSD, benzer kapasiteler sunmasına karşın neredeyse üçte bir ağırlığa sahiptir.

5. Dizüstü bilgisayar sabit diskleri uyuma sırasında oldukça düşük enerji tüketirler. Söz konusu değerler bir SSD’nin tam verimle kullanılırken ihtiyaç duyduğu enerjiyle birbirine yakındır. Dizüstü bilgisayar diskleri özellikle okuma/yazma ve rastgele arama yaparken ciddi anlamda enerji tüketir. Dolayısıyla dizüstü bilgisayarlarda SSD tercih etmek batarya ile çalışma süresini de olumlu etkiler.

6. Sabit disklerin motorları diske enerji gelmesiyle birlikte gürültü üretmeye başlar. Tabii gürültünün asıl kaynağı sadece motor değildir. Okuma ve yazma işlemleri sırasında kafa disk yüzeyi üzerinde hareket eder ve çeşitli temaslarda bulunur. Halk arasında “tıkır tıkır” olarak adlandırılan mekanik sabit disk seslerine SSD’lerde rastlanmaz.

7. SSD’ler sabit disklere oranla kat kat daha performanslıdır. Günümüzde standart bir masaüstü bilgisayar diski saniyede 90 MB, dizüstü bilgisayar diski ise 50 MB okuma seviyesine ulaşabilmektedir. Standart bir SSD’de ise okuma hızı saniyede 140-150 MB seviyesindedir. Söz konusu değere masaüstü bilgisayar disklerinden üç tanesinin RAID 0 performansıyla anca ulaşılabilir.

8. Üretici firmalar sabit disklerine genelde 2 ile 5 yıl arasında değişen garanti sağlarlar. Bazı SSD’lerde bu süre “ömür boyu”dur. Nedeniyse firmaların SSD teknolojisine olan güveninden kaynaklanıyor. Sisteminizde elektriksel bir aksaklık olmadığı sürece SSD’lerin bozulması mümkün değildir. Sabit disklerse elektriğe ve çalışırken sarsılmaya karşı oldukça hassaslardır.

9. Dizüstü ve masaüstü bilgisayarlarda IDE arabirimi artık çağdışı kaldı. Her iki platform için de sabit diskler artık SATA olarak üretiliyor. Yine de IDE olarak tek tük bazı alternatiflerle karşılaşabilmek mümkün. SSD’lerde tüm modellerde –özel olan birkaç alternatif dışında- bağlantı seçeneği SATA. Kimi modellerde SATA’nın yanı sıra USB 2.0 bağlantısını görebilmek de mümkün oluyor.

10. Boyutlarında istenildiği gibi oynanma yapılabilen SSD’ler dizüstü bilgisayarlarda yer alan Express Card gibi arabirimlere ya da masaüstü bilgisayar anakartlarındaki PCI Express yuvalarına uygun tipte üretilebiliyorlar. SSD teknolojinin tek dezavantajı biraz yüksek olan fiyatı. İçerisinde bulunduğumuz yıl fiyatların çok daha makul seviyeye geleceğini umuyoruz.

7 yorum

 1. onur

  1500 TL verip 250 gb ssd ni alırsınız yoksa 250 tl verip standart bir hdd mi alırsınız ?? ssd almak şu an için fantazi ve israftan başka bir şey değil. o paraları verecek kadar zengin degiliz

 2. onur

  250 tl lik hdd kapasitesinin 2 terabyte olduğunu unutmuşum :))

 3. Mustafa

  Ama en azından 60 gb gibi bir sdd alınıp (sistem kurmak için) normal hdd ile beraber çalıştırılabilir.fiyat olarak da makul modeller var. Örn.

  Corsair 60GB Force Serisi SSD 285MB/275MB 2.5/3.5 Çevirici (CSSD-F60GB2-BRKT)
  135,66 USD + KDV *
  255,25 TL KDV Dahil **

 4. Mehmet Akif Gündoğar

  Ben de ssd alıyorum inşallah, Ama, çok pahalı 250-300 yazma ve okuma hızı olan corsair marka alıyorum ve fiyatı 60gb 250 lira çok pahalı.
  Bir sorum olacak.
  SSD disklere sistem kurduğumuzda İşletim sistemi erken açılır mı? Zİra 30 saniyede açılıyor bende. İşletim sisteminee girmeye başlamasıyla beraber geçen süre ön yükleme süresi. 10 saniye gibi bir değere düşürecekse, hiç beklemem alırım. Bir de sistem rahatlayacağı için. Programlar çok hızlı açılır her halde. Oyunlar da öyle

 5. Mehmet Akif Gündoğar

  İnşallah düşecek.

 6. ismail

  mehmet ben kurdum sistemi ssd e 10 saniyenin altında açılıyo açıldıktan sonra o tutukluklar yüklemelerde pek yok(yada hızlı) …..oyunlarda problem yok ama bence önemli bi fark da yok gibi..(oyunu bayaa hızlı kuruyo tabi)

 7. wise

  Daha ne fark istersiniz. Hızlanmış sisteminiz

  Depolama ne kadar iyi olursa sistem de o kadar hızlı olur.
  Depolama alanınız 5400rpm olsun sistem 1155 2600k olsun. Bu durumda max core2 duo gibi hissedersiniz sistemdeki cpu’yu ve çıldırırsınız.

  ne yazık ki, bu gün ben bir bilgisayarcıya gittim. Daha adam sisteme n hdd takacağını bilmiyor. Bu adam ben ünüversitede ders verdim diye kof kof laf ediyor ama daha ssd’yi bile yeni görüyor.

  Ben adam anlattım. Ne, ne olmalı. Dinledi can kulağıyla. Ancak, kulakla dinler. Ama, almaz beyine.

  Çok var bu tip kişiler. Bir sürü para harcayan insanları maadur ediyorlar.

  Sen en iyisini yaptın. Benchmark testlerimi de yap.
  mehmet akif

Yorum yazın