USB Type-C Hakkında Bilmek İstedikleriniz

USB Type-C Hakkında Bilmek İstedikleriniz

Yeni bir USB kablosu sayesinde en sık yaşanan ve can sıkan teknik sorunlardan biri daha çözülecek. Nasıl bir çözüm olduğunu açıklıyoruz.

Nedir?

İki tarafı da takılabilen ilk USB 3.0 kablosu. Demek oluyor ki bir cihaza USB kablosunu takarken ne tarafın yukarı bakması gerektiğini artık düşünmeyeceksiniz, hayatınız biraz daha kolaylaşacak.

Bu duyurulalı çok olmadı mı?

Evet, 2013 sonunda duyurulmuştu ama teknik şartnameler geçen yılın Eylül ayında son halini aldı. Yani seri üretim yeni başlayacak. Tasarımcıların açıklamasına göre mobil cihazlarda kullanılabilecek derecede ufak boyutlarda ama aynı zamanda tabletler ve dizüstü bilgisayarlara uyabilecek kadar sağlam bir arabirim. Bu yeni standart; Hewlett-Packard, Intel, Microsoft, Renesas, STMicroelectronics ve Texas Instruments gibi üyelere sahip USB 3.0 Tanıtım Grubu tarafından geliştirildi.

Harika görünüyor ama hiç mi kötü yanı yok?

Var. C Tipi USB bağlantısını mevcut cihazlarla kullanamayacağız çünkü yeni bir bağlantı tasarımı gerekiyor, ama farklı sistemleri uyumlu hale getiren adaptörler piyasaya çıkacak.

USB 3.0 Tanıtım Grubu, Nisan ayında bir açıklama yaparak C Tipi bağlantıyla uyumlu cihazların 2014 sonunda satışa çıkacağını açıklamıştı ama grubun Ağustos ayında sunduğu son bildiride bu açıklamayı destekleyen bir bilgiye yer verilmedi. Dolayısıyla C tipi bağlantı destekleyen ilk cihazları görebilmek için bu yılın ilerleyen aylarını beklememiz gerekecek. Yeni nesil cihazların C Tipi bağlantıya ek olarak eski nesil bağlantıya da yer vermesini ümit ediyoruz. Tüm cihazların mümkün olabildiğince esnek olmasını bekliyoruz.

C Tipi USB fişi ne kadar büyük?

Yaklaşık olarak akıllı telefonları ve dijital fotoğraf makinelerini şarj etmek için kullanılan B Tipi Micro USB 2.0 bağlantısı boyutlarında. Bağlantı fişi boyutları 8,4 x 2,6 mm ve hız değeri SuperSpeed+ olarak da bilinen USB 3.1 ile sunulan 10 Gbps (teoride bir filmi bir saniyede aktarabilecek kadar hızlı) düzeyinde.

Bu arada, USB 3.0 neydi?

Kasım 2008’de son halini almış olan üçüncü nesil USB bağlantısı. Nisan 2000’de çıkan USB 2.0’ın yerini aldı. USB 2.0 ise 1996 yılının Nisan ayında beliren USB 1.0’ı yerinden etmişti. USB 3.0’daki en önemli yenilik, 5 Gbps hızında veri aktarımına imkân veren SuperSpeed modu.

C Tipi’nin başka avantajları olacak mı?

Evet, hem de çok. C Tipi USB 3.0 ile 20 volt gerilimde 100 watt’a kadar güç sunulabildiği için telefonlar, tabletler ve dizüstü bilgisayarlar daha hızlı şarj edilebilecek. Aynı zamanda veri aktarımı da yapılabilecek. Önceki USB standartlarında buna her zaman destek verilmiyordu.

Daha ufak bağlantı yuvası sayesinde daha ince cihazlar üretmek mümkün olacak. Intel Platform Mühendisliği Grubu Başkanı Alex Peleg’e göre “C Tipi USB sayesinde tüketicilerin şu ana dek görmediği kadar ince, yeni cihaz sınıfları geliştirilebilecek”. Microsoft da bu konuda heyecanlı ve “Ters çevrilebilir fiş yönelimi ve kablo tasarımı sayesinde C Tipi, daha sezgisel bir tüketici deneyim sunacak.” diyor. Türkçesi şu: Kabloyu nasıl takarsanız takın hemen yuvaya oturacağı için USB’yi kullanmak çok daha kolay olacak.

Bu aynı zamanda Android ve PC kullanıcılarının artık iPhone ve iPad fanatikleriyle aşık atabileceği anlamına geliyor. Ne de olsa Apple, C Tipi USB’ye epey benzeyen Lightning adlı çift yönlü bağlantı noktasını 2012’den beri cihazlarında kullanıyor.

1

 

Yorum yazın