Flash reklamlara dur deyin!

Flash reklamlara dur deyin!

Sörf sırasında gereksiz yere bant genişliğinizi işgal eden, dikkatinizi dağıtan ve size zaman kaybettiren Flash animasyonları bir Firefox eklentisi sayesinde durdurabilirsiniz.

1. Web’de daha konforlu gezintiler yapmanızı sağlayabilecek olan Firefox eklentisinin adresi mozdev.flashblock.com. Eklentinin eski ve yeni Firefox sürümleri için iki farklı sürümü bulunuyor. Güncel bir Firefox sürümü kullanıyorsanız soldaki kutuya tıklamalısınız.

2. Install Flashblock 1.5.11 bağlantısına tıkladığınızda, Firefox pencerenizin sağ üst kısmında eklentinin kurulmasına izin vermeniz için bir düğme belirecek. İzin ver düğmesine tıkladığınızda eklentinin kurulumu başlayacaktır.

3. Kurulumun hemen ardından, eklentinin devreye girebilmesi için Firefox’unuzu yeniden başlatmanız gerekiyor. Yeniden başlatma sonrasında Flash animasyon içeren bir web sitesine girdiğinizde manzara resimdeki gibi olacak.

4. Flashblock eklentisi aktif hale geldiğinde sayfalarda karşınıza çıkan Flash nesnelerinin yüklenmesini engelliyor ve bu nesnelerin yerine bir düğme görüntülüyor. Düğmenin üzerine geldiğinizde nesnenin kaynağını görebiliyor, isterseniz tıklayarak görüntüleyebiliyorsunuz.

5. Firefox’un Araçlar menüsündeki Eklentiler seçeneğine tıkladıktan sonra Flashblock eklentisinin üzerinde bulunan Seçenekler düğmesine tıkladığınızda eklentinin ayarlarına ulaşıyorsunuz.

6. Ayarlar bölümüne girerek istediğiniz zaman eklentiyi pasif hale getirebilirsiniz. Ayrıca ayarlardaki Beyaz Liste sekmesinde Flash dosyalarını göstermesine izin vereceğiniz web sitelerini belirlemek elinizde.

1 yorum

  1. recep

    hmmm iiimiş 🙂

Yorum yazın