Gözde bilişim eğitimleri

Gözde bilişim eğitimleri

CCNA (Cisco Certified Network Associate / Cisco Sertifikalı Ağ Uzmanı) ve CCNP (Cisco Certified Network Professional / Cisco Sertifikalı Ağ Profesyoneli)

Dünyadaki ağların çok büyük bir kısmı Cisco’nun sağladığı ağ çözümleriyle çalışıyor. Büyük çaplı firmaların hemen hepsi ağ altyapılarında Cisco ürünlerini kullanıyor. CCNA ve CCNP kısaltmalarıyla anılan sertifika programları da bu ürünlerle çalışacak uzmanların yetiştirilmesi için oluşturulmuş durumda. Programlara katılan kişiler; ağ altyapılarını verimli şekilde tasarlamak, kurmak, problemsizce çalışmasını sağlamak için eğitim alıyorlar. CCNA eğitimi 45 saat sürerken, CCNP eğitimi 180 saat sürüyor.

MCDST (Microsoft Certified Desktop Support Technician / Microsoft Sertifikalı Sistem Destek Uzmanı)

Bu program, bilgi teknolojileri alanına adım atmak isteyenler için bir başlangıç noktası oluşturuyor. MCDST eğitimini tamamlayıp sertifika sahibi olan kişiler; Microsoft’un Windows işletim sisteminin kullanıldığı bilgisayarlarda oluşan problemleri çözebilir, bu bilgisayarlara temel yazılım ve donanım desteğini sağlayabilir, orta ölçekli ağları yönetebilir ve büyük ölçekli ağ yapılarına destek verebilirler. 120 saat süren bu eğitimden sonra; sistem destek uzmanı, sistem altyapı uzmanı, bilgi işlem elemanı unvanları alınabiliyor.

MCSE (Microsoft Certified Systems Engineer / Microsoft Sertifikalı Sistem Mühendisi)

MCSE sertifikası sahibi kişiler sistem planlamasında, ağ yönetiminde ve danışmanlığında, yazılım ve donanımın kuruluş ile destek aşamalarında proje mimarı konumunda oluyorlar.

Türkiye’de miktarı on binlerle ifade edilen sistem eksperi açığı söz konusu. Dolayısıyla 250 saat süren bu programı tamamlayan kişiler kariyer anlamında oldukça önemli basamakları tırmanmış oluyorlar.

MCSE sertifikası, kendi içinde bazı özel branşlar içeriyor. MCSE:M sertifikası sahipleri Exchange Server tasarım, kurulum ve yönetimi, MCSE:S sertifikası sahipleriyse sistem güvenliği, tasarımı ve yönetimi hakkında uzmanlaşmış oluyor. Her iki alt branşta da uzman olmak, yani MCSE:M:S sertifikasına sahip olmak için 350 saat eğitim almak gerekiyor.

SDS (Software Development Specialist / Yazılım Geliştirme Uzmanı)

Kariyerini yazılım geliştirme yönünde çizmek isteyenler için ilk adım, SDS sertifikası. MCSD.net sertifikasına giden yol SDS’den geçiyor. 120 saat süren bu eğitimi alan kişiler, giriş seviyesinde ASP.NET, MSSQL Server ve ADO.NET bilgisine sahip oluyor ve orta ölçekli yazılım projelerinde görev alabiliyor.

MCPD (Microsoft Certified Professional Developer / Microsoft Sertifikalı Profesyonel Geliştirici)

Bu değerli sertifikaya sahip olan kişiler sistem planlaması, veritabanı yönetimi, danışmanlık, yazılım ve donanım kurulumu ile destek aşamalarında her türlü projenin içerisinde yer alabiliyor.

MCPD sertifikasına sahip geliştiriciler, dünyanın diğer yerlerindeki geliştiricilerle sürekli iletişim halinde kalarak çeşitli projeleri izleyebiliyorlar. 300 saat süren programı bitirdiklerinde; yazılım geliştirme uzmanı, proje lideri, danışman, veritabanı uzmanı, çözüm geliştirici, veritabanı destek uzmanı unvanlarını alabiliyorlar.

OCA (Oracle Certified Associate / Oracle Sertifikalı Uzmanı)

Büyük ölçekli firma ve projelerde kullanılan Oracle veritabanı ürünlerinin uzman kadrolarla kullanılmasını sağlamak amacıyla Oracle tarafından desteklenen bu sertifikasyon programı, ülkemizde hayli aranan profesyoneller olan Oracle uzmanlarını yetiştiriyor.

CEH (Certified Ethical Hacker / Sertifikalı Etik Hacker)

Bilişim güvenliği alanında önemli bir rol üstlenen CEH sertifikası sahipleri, “beyaz şapkalı hacker” olarak da tanımlanıyor. Bilgisayar sistemlerinin kötü niyetli kişiler tarafından yapılan saldırılara karşı korunması görevini üstleniyorlar. Korudukları sistemlerin zayıf yönlerini buluyor ve güçlendirilmesi için gerekli hamleleri yapıyorlar.

6 yorum

 1. Muhammed

  merhaba ben muhammed,
  bu eğitimlerden denizlide olan ve ya uzaktan eğitim olan varsa yazar mısınıZ?nereden bilgi alabiliriz?

 2. erdi

  programlardan bahsedelim lütfen.

 3. oyunsoft

  yeni yeni türkiye piyasası gelişiyor gibi pc eğitim konusunda

 4. Birdal

  Birazcık daha detaylı bilgi verebilirmisiniz ? Birsürü vep site var Sertifika ve eğitim veren yada birsürü kurs . Web alanında alınan sertifikayla bi kurstan alınan sertifika arasında ne gibi farklılıklar var mesela ?

 5. tuqce

  ben bu Cisco biliyorum lisedeyken arkadaşlarım gidiyodu hiç birde belge almadı çok zor eğitimleri

 6. http://www.vidoport.com adresini incelemenizi öneririm. Özellikle Excel, İleri Düzey Excel ve MS-Office eğitimlerini alabileceğiniz bir site.

  PCnet inceleme yazısını aşağıda bulabilirsiniz.

  http://www.pcnet.com.tr/web-siteleri/2014/05/06/vidoport/

Yorum yazın