HTML 5 geliyor!

HTML 5 geliyor!

Web’in yeni standardı, internette karşımıza çıkan içeriği çok daha kullanışlı hâle getirecek gibi görünüyor.

HTML, günümüzde internet üzerinde veri paylaşımı için kullanılan en yaygın metin tabanlı dil. Kısaltmanın açılımı “Hyper Text Markup Language” yani “Zengin Metin İşaret Dili”. HTML işaretleri (etiketler, parametreler vs.), özellikle web’de sunulmak istenen içeriğin şekillendirilmesinde kullanılıyor; metinlerden paragraflar oluşturmak, başlıkları belirleyerek yazı tipi boyutu ve rengini belirlemek gibi… Kısacası HTML, web’in anadili.

Bugünlerde internet belgelerinin güncel standartları olan HTML 4.0.1 ve XHTML 1.0, yerlerini HTML 5’e bırakmaya hazırlanıyor. HTML 5, web sitelerinde karşımıza çıkan içeriğin görünümünü ve kullanım özelliklerini ciddi şekilde değiştirebilecek yeni standardın adı.

İnternet sitelerinin tasarım anlayışı gibi, HTML standartları da sürekli gelişim halinde. Web tarayıcıları her yeni sürümleriyle birlikte yeni standartları veya standartların bazı özelliklerini destekler hale geliyor.

HTML dâhilinde kullanılan etiket ve parametreler World Wide Web Consortium (W3C) tarafından belirleniyor. W3C, web’in mucidi Tim Berners-Lee tarafından kurulmuş bir organizasyon. Bu organizasyon, web üzerinde kullanılan standartları belirlemek gibi dünya medeniyetinin gelişimine önemli etkilerde bulunan bir amaç için çalışıyor. HTML standardı, değişen ve gelişen ihtiyaçlar doğrultusunda W3C tarafından sürekli geliştiriliyor.

HTML 4’ten HTML 5’e geçiş hem webmaster’lar için hem de internet kullanıcıları için önemli değişiklikler vadediyor. Birçok web sitesinde HTML 5’in sunduğu yeni olanaklardan yararlanılarak oluşturulmuş örnekler görmeye başladık bile.

Yorum yazın