HTML 5 geliyor!

HTML 5 geliyor!

Neler değişiyor?

İşin son kullanıcıları çokça ilgilendirmeyen, sıkıcı kısımlarından kısaca bahsedip geçelim. HTML 5 ile değişen (gelişen) belge yapısı, mantıksal bir çağa doğru ilerlemekte olan internet için hayli önemli. Web belgelerinin, yani sayfaların temel içeriğiyle ek içeriğini birbirinden belirgin şekilde ayıran yeni etiketler, sayfaları okuyan yazılım sistemlerinin işini kolaylaştırıyor.

Örneğin arama sonuçlarını sağlamak için tüm web sayfalarını otomatik yazılımlarla gezen Google benzeri arama motorları, HTML 5 sayesinde daha verimli çalışabilecek. Arama motorları sayfaları insanlar gibi görmediklerinden kimi zaman sayfadaki temel içerikle ek sayfa öğelerini birbirinden ayırmakta zorlanabiliyor. HTML 5 ile hazırlanmış sayfalarda sayfanın en önemli kısmı olan temel içerik (örneğin makale metni) diğer kısımlardan etiketlerle ayrılacağından, yazılımlar tarafından kolayca tanınabiliyor. Bunun dışında HTML 5’in farklı alan adları altında bulunan belgeler arasında bilgi aktarımını mümkün kılmak gibi son kullanıcıların çok fazla gözüne çarpmayacak özellikleri bulunuyor.

Daha özgür bir web

HTML 5’in geliştirilmesindeki en önemli amaçlardan biri, kullanıcıları tarayıcı eklentilerine olan mecburiyetten kurtarmak ya da bu zorunluluğu azaltmak diyebiliriz. Bugünlerde hemen herkes web’deki videoları izlemek ve sesleri dinlemek için tarayıcılara eklenen Adobe Flash Player benzeri yazılımları kullanıyor. Web sitelerinde kullanılabilen birçok farklı video oynatıcı var fakat bu oynatıcıların çalışabilmesi için Flash Player’a ihtiyaç duyuluyor. Bu durum HTML 5 döneminde böyle olmayacak çünkü yeni standartla birlikte tarayıcılar herhangi bir eklentiye gerek duymadan video oynatabilir hale geliyor.

Adobe’nin bu gelişmeden pek memnun olacağı söylenemez ama video izlemek istediğinde “Lütfen Adobe Flash Player’ı yükleyin” ya da “Bu içerik Adobe Flash Player’ın güncel sürümünü gerektirir” gibi uyarılardan kurtulacak kullanıcıların memnun olacağı kesin.

Hemen her türden belgenin internet üzerinde saklanıp düzenlenebildiği, masaüstü yazılımlarına olan ihtiyacın gitgide azaldığı günümüzde tarayıcı eklentileri gerçekten de kimi zaman can sıkıcı olabiliyor. Zira bahsettiğimiz online uygulamaların en önemli özelliği istediğiniz yerden sadece bir tarayıcı kullanarak erişilebilir olmaları. Araya bir eklenti yükleme zorunluluğu girdiğinde işin tadı kaçıyor.

HTML 5 hayatımıza tam anlamıyla girdiğinde, webmaster’ların bir videoyu sayfaya eklemek için yapmaları gereken tek şey <video> etiketini kullanmak olacak. Ses dosyaları için de <audio> etiketi düşünülmüş. Umuyoruz ki yakın gelecekte video ve ses içerikleri için Adobe Flash Player ya da Apple QuickTime eklentilerini yüklemek zorunda olduğumuz günleri gülümseyerek anacağız.

Ses ve video dosyalarının oynatılması için eklentiye gerek duyulmamasının sağladığı kullanım kolaylığının yanında endüstriyel anlamda işleri hayli değiştireceğini de belirtmemiz gerek. Adobe Flash Player ücretsiz bir eklenti olsa da Flash uygulamaların geliştirilmesini sağlayan Adobe Flash geliştirmek kiti hayli pahalı. HTML 5’in yaygınlaşması halinde Flash uygulamalarının sağladığı esnekliği sağlayabilen benzer çalışmalar not defteri gibi tamamen ücretsiz olarak kullanılabilen yazılımlarla bile hazırlanabilecek. Öte yandan internet içeriği sağlayan şirketlerin eklenti gerektiren uygulamalar yerine tarayıcılar tarafından doğal olarak desteklenen ve bunun yanında daha düşük maliyetli olan bu yöntemi seçeceğini tahmin etmek güç değil. Üstelik bu yöntem daha düşük maliyetli.

Flash yerine “canvas”

Elbette tarayıcılarımıza eklenen Adobe Flash Player ile yaptığımız tek şey video izlemek değil. Bu eklentinin günümüzde en çok kullanıldığı alanlardan biri de Flash tabanlı oyunlar. Vektörel grafiklerin anlık olarak tarayıcı üzerinde çizilmesini gerektiren bu uygulamalar, HTML 5 döneminde Adobe Flash Player yerine yeni standardın sağladığı “canvas” özelliğiyle mümkün olacak. git.pcnet.com.tr/352 adresinde bu yöntemle hazırlanmış, Tetris türevi üç boyutlu bir oyunu deneyebilirsiniz. Oyunu oynayabilmek için Google Chrome’un son sürümü gibi HTML 5 özelliklerini destekleyen bir tarayıcı kullanıyor olmanız gerekiyor.

Tarayıcılar ne kadar hazır?

Yukarıda HMTL 5 uyumluluğu için Chrome’un adını anmış olsak da popüler tarayıcıların güncel sürümleri bu yeni standarda kısmen destek veriyor. Dünyada en çok kullanılan tarayıcı olan Internet Explorer’ın 8 numaralı sürümü ne yazık ki HTML 5 desteği konusunda en geride olanı. IE8, bu yeni standardın sağladığı özelliklerin yalnızca yüzde 26’sını destekliyor. Opera, Safari, Firefox ve Chrome, HTML 5’e geçiş sürecinde daha hızlı ilerleyen tarayıcılar. Opera yüzde 72, Safari yüzde 79 seviyesinde desteğe sahip. Firefox özelliklerin yüzde 77’sini desteklerken başı çeken Chrome HTML 5 özelliklerinin yüzde 86’sını destekliyor.

Yorum yazın