Baş ağrıtmayan download’lar

Baş ağrıtmayan download’lar

Aradığınız ister film olsun ister albüm, hiç uzaklara bakmadan bu siteye girebilirsiniz.

Archive.org: İnternetin arşivi

Oyundan sesli kitaba, filmden belgesele, yazılımdan müzik albümlerine kadar her telden yasal içeriğin arşivi bu siteden soruluyor. Eskidiği için P2P ağlarında bulamadığınız klasikleşmiş eserler, diziler, filmler ve şarkılar Archive.org sayfalarında sizleri bekliyor. Bu anlamda siz de elinizdeki yasal içeriği paylaşıma açmak istiyorsanız hemen siteye ücretsiz bir üyelik açıp “upload” düğmesine basabilirsiniz. Bt.etree kadar detaylı bir şarkı bölümüne sahip olmasa da canlı performans kayıtlarının paylaşıldığı bölüm gerçekten sömürülmeye değer, çünkü hemen her telden kullanıcıya uygun bir şeyler barındırdığı kesin.

Paylaşımın eskimeyen yüzü: P2P

Bantlar genişleyip, kotalar arttırılınca soluğu P2P ağlarında almak en doğal sonuç. Bu ağların verimli kullanılması ve sisteminizi yormaması da önemli bir nokta. Bu anlamda efsane ağ eDonkey, belki de aradığınız ya da aramak isteyeceğiniz her şeyi bünyesinde barındıran engin bir dosya denizi olarak sizlerin ziyaretini bekliyor diyebiliriz.

Birçok ev kullanıcısı muhtemelen Kazaa, KazaaLite, DC++ ya da BearShare gibi paylaşım yazılımlarının performanslarını denemiştir. Tabii, bu yazılımların küçük hediyeleri de işin cabası. Genelde spyware gibi “az zararlı” olarak görülen bu hediyeler, ev kullanıcılarının çok umurunda olmasa da işletim sisteminin sağlığını fena halde tehlikeye atan zararlılardan.

Peki, hem P2P ağlarını sömürüp hem de reklamsız, spyware’siz istemciler kullanılamaz mı?

Cevap evet. Hangi istemci derseniz de Linux’tan Solaris’e, Mac OS’tan Windows’a hatta cep telefonlarına kadar her platformda sorunsuzca çalışabilen eMule, içerisinde reklam ya da casus yazılım taşımaması, yüksek hızdaki indirme kapasitesi ve aradığınız her şeyi bulabileceğiniz eDonkey ağlarıyla P2P’nin şahı diyebiliriz.

Bu anlamda www.emule-project.net adresinden indirebileceğiniz Türkçe dil destekli eMule sürümünü kurduktan sonra hemen download çılgınlığına başlayabilirsiniz. Ancak insan yapısı her güzel şey gibi eMule de bazı handikaplara sahip. Bunların başında Düşük (Low) ve Yüksek (High) ID alma durumu geliyor. Ethernet bağlantısı kullanan bilgisayarlardan normal şartlarda Düşük ID derecesiyle bağlanacağınız P2P ağlarında download hızınız (download kapasiteniz yüksek olsa bile) 7-8 KB’ı geçmeyecek, dolayısıyla bir dosya için birkaç gün beklemek zorunda kalabileceksiniz. Oysa Yüksek ID alarak bu süreyi saatlere kadar indirebilirsiniz. Çünkü Yüksek ID aldığınızda indirme hızınız bağlantı hızınızla sınırlanmış olacak.

Bu aşamada eğer USB modem kullanıyorsanız ön tanımlı olarak Yüksek ID ile bağlantı kuracağınızı söylemek istiyoruz. Diğer bağlantı seçeneklerindeyse modeminizden eMule’nin kullanabilmesi için port yönlendirmesi yapmanız gerekecek. Ardından P2P denizinde dosya avına çıkabilirsiniz.

1 yorum

  1. agg1401

    Bir de ben ekliyim eski oyunlsar seviyorsanız http://www.classic-gaming.net tamamen legaldir.

Yorum yazın