Dropbox için duyulmamış ipuçları

Dropbox için duyulmamış ipuçları

Son zamanların popüler dosya paylaşma ve depolama servisi Dropbox’ta standart hizmetlerden çok daha fazlasını bulabilirsiniz. Bu hizmeti tam potansiyelle kullanabilmeniz bilmeniz gereken püf noktalarını gün yüzüne çıkardık.

Fazladan bedava depolama alanı

Dropbox’ın ücretsiz sürümüyle 2 GB boyutunda bir çevrimiçi depolama alanı geliyor. Bu alanı sonradan aylık 10 dolar gibi bir ücret karşılığında 50 GB’a veya yaklaşık 20 dolar gibi bir ücretle de 100 GB’ye yükseltebiliyorsunuz.

Dropbox’ın “ödev” sayfasındaki (www.dropbox.com/gs) görevlerden en az beş tanesini yerine getirerek tahsis edilen alanınızı ücretsiz olarak genişletebilirsiniz. Bunlar arasında dosyalarınızı Dropbox klasörünüze yerleştirmekten tutun da hizmetten mobil aygıtınızla yararlanmaya veya Dropbox turuna katılmaya kadar çeşitli seçenekler bulunuyor. Görevleri yerine getirerek fazladan 250 MB alan kazanabilirsiniz. Ayrıca tavsiye ettiğiniz her arkadaşınız için de fazladan 250 MB elde ederek 10 GB’lık temel hesap sınırına erişmek zor değil.

Dosyaları kalıcı şekilde silmek

Dropbox’ta bir dosyayı sildiğinizde dosya hesabınızdan kayboluyor ama hizmete ait sunucularda barınmaya devam ediyor. Eğer gizlilik nedeniyle dosyayı kalıcı olarak silmek istiyorsanız; Dropbox’ın web arayüzünde oturum açmalı, sonra Files sekmesine ve ardında da “Show deleted files” üzerine tıklamanız gerekli. Tamamen silmek istediğiniz dosyanın üzerine geldiğinizde sağda beliren ok işaretine tıklayın ve son olarak “Permanently delete” seçeneğiyle işlemi tamamlayın.

Dropbox’ı “Belgelerim” klasörünüze dönüştürün

Dropbox’ın “Belgelerim” klasörünüz gibi davranmasını sağlayarak PC’nizdeki Belgelerim klasörüne kaydettiğiniz her dosyaya web’den erişebilirsiniz. Windows 7 veya Vista kullanıcıları öncelikle kullanıcı klasöründe bulunan Belgeler klasörüne sağ tıklayıp, ardından Özellikler’e ve Konum sekmesine tıklamalılar. Daha sonra Dropbox klasörünüzün adresini kopyala-yapıştır yapıp Move üzerine tıklayın. Windows XP’de ise bu süreç çok farklı değil: Belgelerim klasörüne sağ tıklayın, Kısayol sekmesine tıklayın ve adresi Hedef alanına yapıştırın. Restore Default düğmesiyle değişikliği istediğiniz zaman kaldırabilirsiniz.

Dropbox’tan müzik dinlemek

Dropbox’ı MP3 dosyalarınızı depolamak için kullanıyorsanız DropTunes (http://droptun.es) ile bu dosyaları doğrudan hesabınız üzerinden oynatabilirsiniz. Dropbox oturum bilgilerinizle bu ücretsiz çevrimiçi müzik çalara üye olun ve şarkıları içeren klasörünüzü açın. Unutmayın, dinlediğiniz dosya boyutuna göre Dropbox hesabınızda yeterli derecede boş alan bulunması gerekiyor. Örneğin, eğer 200 MB boyutunda bir albüm dinlemek istiyorsanız, her ne kadar geçici olarak kullanılacak olsa da 200 MB’lık boş alana ihtiyaç duyacaksınız.

Dosyaları e-postayla yüklemek

Mail Attachment Downloader (http://gearmage.com/maildownloader.html) isimli uygulamayla dosyalarınızı Dropbox’a e-posta yoluyla gönderebilirsiniz. Bu yöntem Gmail, Hotmail ve Yahoo! Mail gibi popüler çevrimiçi eposta hizmetleriyle uyumlu bir şekilde kullanılabiliyor. Dropbox’a özel bir e-posta adresi ayarlayın, programı kurun ve “Save location” konumunu ana Dropbox klasörünüz içindeki bir alt klasör olarak belirleyin. Artık herhangi bir web destekli aygıttan e-posta aracılığıyla dosya transferi yapabilirsiniz. Posta eklentisindeki dosya kendiliğinden hesabınıza kaydedilecek.

Alternatif bir şekilde, Send to Dropbox (www.sendtodropbox.com) isimli ücretsiz çevrimiçi hizmeti kullanarak da Dropbox’a dosya ekleyebilirsiniz. Bu hizmetle dosya göndermeniz için yegâne bir e-posta adresi sahibi oluyorsunuz ve ayrıca Google Dokümanlar’dan (http://docs.google.com) doğrudan belge aktarabiliyorsunuz.

Dropbox dosyalarını herhangi biriyle paylaşmak

Dropbox’ın anahtar özelliklerinden biri de paylaşım klasörleri yaratabilmek ve böylece arkadaşlarınız için dosyalarınıza erişim imkânı sağlamak. Bunun yanı sıra ayrıca dosyaları herkese açık hâle dönüştürebilir, bu sayede sosyal ağlarda ve forumlarda içerik paylaşabilirsiniz. Bunun için, paylaşmak istediğiniz dosyayı Public klasörüne taşıyın ve (Dropbox’ın web sürümündeki) ok menüsünden veya (masaüstü sürümündeki) sağ tıklama menüsünden “Copy public link” komutunu seçin.

Ekran görüntüsü almak ve paylaşmak

Dropbox Screen Grabber (http://git.pcnet.com.tr/dbsg), ekrandaki içeriği görüntü olarak yakalamanızı ve doğrudan Dropbox’ta saklamanızı sağlayan oldukça kullanışlı bir program. Dropbox gibi sistem tepsinize yerleşen DSG ile tüm masaüstü içeriğini yakalamak için Shift + F10 tuşlarına, seçilmiş olan pencere içinse Shift + F11 tuşlarına basmanız yeterli. Ekran görüntüleri JPEG veya PNG biçiminde, sizin belirleyebileceğiniz kalitede Dropbox hesabınızın Public klasörüne kaydedilecek.

2 yorum

  1. umut

    İzninizle bir sorum olacak
    Dropbox klasörüne attığım dosyalar dropbox’ın serverlarına yükleniyor…Tamam burda bir sorun yok ama bn dropbox klasöründen dosyayı sildiğimde dosya paylaşımdan kaldırılıyor oysa bn dosyalarımı dropbox serverlarında tutup dropbox klasöründe dosyaların kısayollarını görmek istiyorum bu mümkün mü ?
    (yani dosyaların bn kendi bilgisayarımda değil dropbox serverlarında tutucam)

  2. Nazmi Yavuz

    samsung glaxs s4 kullanıyrom drobbaxdaki resimleri galeridede görmek isteiyorm yardımcı olursanız sevinirim.

Yorum yazın