En iyi sinema siteleri

En iyi sinema siteleri

Kış ayları şüphesiz sinemanın ön plana çıktığı aylar. Boş zamanlarında açık havada dolaşmak yerine kapalı alanları tercih eden büyük şehir insanlarının önemli bir kısmı, sanatsal bir eğlence olan sinemayı seçiyor. Oscar ödüllerinin de sahibini bulacağı ay olması sebebiyle bu yıl da Şubat ayı, sinemanın en çok ilgi çektiği dönem olacak. Hal böyle olunca internetteki sinema ortamları da ciddi şekilde hareketleniyor. Biz de bu ay özellikle internetteki sinema sitelerine eğilerek en iyi örnekleri incelemeye karar verdik.

Türkiye’deki sinema meraklısı internet kullanıcıları internet bağlantılarının evlerde yaygınlaşmaya başladığı ilk beri IMDb’yi takip ediyorlardı. IMDb, yalnızca kendi alanında değil, internette genel olarak kaliteli içerik sağlayan ilk sitelerden biri. O yıllardan bu günlere gelirken Türkiye’deki sinema meraklısı internet girişimcileri de boş durmadı ve konuyla ilgilenenler için çok güzel online ortamlar hazırladılar. Şimdilerde sinema ekseninde gelişen sosyal sitelerde ortak ilgi alanlarına sahip birçok kullanıcı buluşuyor ve hoşça vakit geçiriyor.

Google’da sinema kolaylığı

İnternet kullanıcılarının sinemaya olan ilgisini Google da fark etmiş olacak ki, arama motoruna yakın zamanda sinemayla ilgili çok güzel bir özelliği kullanıma sundu. Google’ın arama formuna bir film adı yazdığınızda sonuç sayfasının çehresi birden değişiveriyor. Örneğin forma “Issız Adam” yazdığınızı farz edelim. Google size arama sonuçlarıyla birlikte hangi şehirde olduğunuzu soruyor ve bu bilgiyi girerseniz aradığınız filmin gösterildiği salonlarla birlikte gösterim saatlerini listeliyor. Üstelik arama motorunuz bulunduğunuz şehri bir kez girdikten sonra tekrar bir sinema araması yaptığınızda bunu aklında tutuyor ve tekrar nerede olduğunuzu sormuyor. Elbette tek bir tıklamayla bulunduğunuz şehri değiştirme şansına sahipsiniz.

IMDb.com

Uzun adıyla Internet Movie Database, adından da anlaşılacağı üzere, sinema sektörünün neredeyse tüm bilgilerini içinde barındıran ve çok geniş arşive sahip olan bir site. IMDb ister Hollywood yapımı olsun, ister adını daha önce hiç duymadığınız Hintli bir yönetmenin yaptığı bir kısa film olsun, isterseniz Yeşilçam’ın kült haline gelmiş yapımlarından biri olsun, aradığız film hakkında her türlü bilgiye ulaşabileceğiniz dev bir veritabanı sunuyor.

Her ne kadar kullanımı Türk kullanıcılara biraz için biraz alışılmışın dışında olsa da orta seviyede İngilizce bilen birisi için kolaylıkla faydalanılabilecek bir site olduğunu söyleyebiliriz. Eğer aradığınız filmin, oyuncunun ya da yönetmenin adını biliyorsanız, arama kutusuna bu ismi yazmanızla birlikte merak ettiğiniz her şeye ulaşmanız mümkün oluyor.

Örneğin geçtiğimiz yıllara ait en çok beğenilen filmler hangileri diye IMDb Top 250 listesine baktığımızda ilk sırada Esaretin Bedeli’ni görüyoruz. Bu filmin detaylarına bakacak olursak, 10 Mart 1995’te Türkiye’de gösterime girdiğini ve yedi dalda Oscar’a aday gösterildiğini, başrollerinde Tim Robbins, Morgan Freeman gibi isimlerin yer aldığını görebiliyoruz. Filmden bazı karelerin yanı sıra kamera arkası enstantanelere bir göz attıktan sonra Morgan Freeman’ın kariyerine bir göz atıyoruz ve 1974 yılından bu yana rol aldığı tüm film ve dizilerin listesini inceliyoruz. IMDb’nin en iyi özelliklerinden biri de yalnızca filmlerin değil dizilerin de detaylı bir şekilde veritabanında yer alıyor olması.

IMDb her ne kadar yabancı bir site olsa da daha önce de belirttiğimiz gibi Türk filmleri de detaylarıyla veritabanındaki yerini alıyor. Zamanında büyük ses getiren filmlerden Eşkıya’nın, 6474 kullanıcı tarafından 8,4 (10 üzerinden) reyting almış olması oldukça sevindirici. Filmlere ait bu reytingler kayıtlı IMDb üyeleri tarafından veriliyor. Filmler hakkında yorum yazılabiliyor. Tabi yorumlar da İngilizce olmak durumunda. Üye olmak için, size ait bir elektronik posta adresinin olması yeterli. Bu sayede izlediğiniz bir film hakkındaki görüşlerinizi belirterek başkalarının izlemeden önce bir fikir edinmesine yardımcı olabilirsiniz.

Özetle, şimdiye yapılmış filmler, diziler, bu yapımlarda rol almış kişilerin yanı sıra yakında vizyona girecek filmler ve hatta daha çekimlerine başlanmamış yapımlar hakkında bilgi edinebileceğiniz en iyi sitenin IMDb olduğunu söyleyebiliriz.

IMDb Pro ve IMDb Resume: Popüler sinema sitesinin ayrıca sektör profesyonelleri ve profesyonel olmak isteyenler için ücretli servisleri de bulunuyor. IMDb Pro bölümünde şirket bilgilerine ve diğer profesyonellerin iletişim bilgilerine ulaşılabilirken, IMDb Resume bölümüne CV’nizi ve fotoğraflarınızı yerleştirerek kendinizi şirketlere tanıtabiliyorsunuz. Burası, kasting ajanslarının sıkça göz attığı ortamlar arasında yer alıyor.

2 yorum

  1. Hakan

    Terminator Salvation muhabbetinden yazının eski tarihli bir yazı olduğunu anlıyoruz. Not düşülürse sevinirim.

  2. MÜRSEL

    IMDb kuşkusuz dünyanın en iyi film sitesi …………………..
    Bence türkiyeninde en iyisi film sitesi sinemalar.com …..

Yorum yazın