En iyi sinema siteleri

En iyi sinema siteleri

Sinema.com

1996’dan bu yana hizmet veren Sinema.com, üyelerin filmler hakkındaki yorumları, verdikleri puanlar ve filmlerin detaylı bilgilerini sunan kullanışlı bir web sitesi. Kullanıcılar bulundukları bölgedeki sinemalarda hangi filmlerin oynadığını, yakında vizyona girecek olan filmlerin neler olduğunu öğrenirken, diğer taraftan DVD bölümünde satışa çıkmış yapımların kritikleri yapabiliyor. Makaslandığı için salonda göremediğiniz sahneler, kamera arkası görüntüleri, müzikler gibi bir DVD’nin içinde yer alan tüm ekstra bölümlerin analizi yapılıyor ve arşive eklenmesi gereken DVD’ler hakkında fikir veriyor.

Filmlere ait kaliteli fragmanlar, kaliteli görüntü ve sesleriyle Sinema.com sayfalarında rahatlıkla izlenebiliyor.

Kritik bölümünde Sinema.com yazarlarının değerlendirmeleri yine filmler ve izleyiciler arasında köprü kuruyor. Sinema.com’daki en iyi özelliklerden biri, yapılan yorumlara filtre konması. Bu sayede filmin gidişatını anlatan ve izlemeyen birisinin bilmemesi gereken bir nokta hakkında fikrini belirten kullanıcının yorumu gizleniyor, böylece öğrenmemeniz gereken bilgi siz istemediğiniz sürece açılmıyor.

Sinevidyon bölümündeyse Sinema.com editörleri, Özgür Poyrazoğlu ve Ender Ayna’nın her hafta gerçekleştirdikleri röportajların, değerlendirmelerin ve eleştirilerin yer aldığı samimi sohbetler yer alıyor.

Cinefan.net

Kendini sinema konusuna adamış bir kültür portalı olduğunu söyleyebileceğimiz Cinefan, vizyondaki filmlerin yanı sıra arşivlerdeki yerini almış filmlerin de değerlendirmesini yapan ve sinemaseverlerin mutlaka ziyaret etmesi gereken bir site. Site yazarlarının film hakkındaki değerlendirmeleri ve eleştirilerinin yanı sıra Cinefan üyelerinin filmler hakkındaki görüşlerini okuyabiliyorsunuz. Bunlar her ne kadar diğer sitelerde yer alıyor olsa da Cinefan üyelerinin tutarlı yorumları siteye değer katıyor. Bu anlamda Cinefan üyelerinin eleştirileri sizin için daha iyi bir referans olabilir.

Cinefan’ın bir diğer dikkat çekici özelliğiyse sinemaseverlerin ilgisini çeken festivaller için geniş bir yer ayırmış olması. Yakından takip ettiğiniz filmlerin festivallerde aldığı yorumlar, ödüller, festivallerin önemli konuklarının söylevleri yine bu bölümde yer alıyor.

Ünlü oyuncuların röportajlarının yer aldığı Röportaj bölümündeyse sevdiğiniz aktör, aktris ve yönetmenlerin hoş sohbetlerine konuk olabilirsiniz.

Sitedeki bir diğer önemli bölüm de DVD bölümü. Evinde sinema izlemenin keyfini yaşamak isteyenlere yeni çıkan DVD’ler hakkında bilgi veren Cinefan, DVD’ler konusunda belki daha fazla değerlendirme yapabilirdi. Sinema konusunda oldukça iyi bir hizmet veren Cinefan’dan gelecekte daha da iyi işler bekliyoruz.

2 yorum

  1. Hakan

    Terminator Salvation muhabbetinden yazının eski tarihli bir yazı olduğunu anlıyoruz. Not düşülürse sevinirim.

  2. MÜRSEL

    IMDb kuşkusuz dünyanın en iyi film sitesi …………………..
    Bence türkiyeninde en iyisi film sitesi sinemalar.com …..

Yorum yazın