Facebook’ta kendinizi koruyun

Facebook’ta kendinizi koruyun

Sosyal ağlarda tanımadığınız insanlarla paylaştığınız bilgiler günün birinde size ciddi sıkıntılar yaratabilir.

Sosyal ağlar artık internet kullanıcılarının hayatının önemli bir parçası haline geldi. Türkiye’de sosyal ağ dendiğinde akla gelen ilk isim olan Facebook, yaptığı son geliştirmelerle insanların site üzerinde geçirdiği zamanı da ciddi şekilde artırdı. Artık Facebook kullanıcıları sosyalleşmekten çok içerik tüketmek için sitede zaman geçiriyor. Arkadaşların paylaştığı resimler, eğlenceli ve ibret verici videolarla Facebook ciddi miktarda içeriğe ev sahipliği yapıyor.

Kullanıcılar son zamanlarda içerik paylaşımına odaklanmış olsa da sistemin temel özellikleri arka planda olduğu gibi duruyor. Facebook üyeleri, siteye girdikleri kişisel bilgilerini ve özel içeriklerini her geçen gün artırıyor.

Facebook’taki olası sosyal tehlikelerden daha önce de defalarca bahsetmiş, bu konuda yazılar yazmıştık. Konuyla ilgilenen birçok gazete ve televizyon da benzer haberler yapmıştı. Elbette zaman akıp giderken Facebook’taki güvenlik riskleri de unutulup gitmeye mahkûm oldu.

Kullanıcılar çokça önemsemese de Facebook yönetimi kişisel bilgilerin korunması konusunu mecburen önemsiyor.

Genel kanının aksine, hacker’lar yalnızca bilgisayar başında oturup durmadan klavyenin tuşlarına basan, karışık görünen ekranlarda ne olduğu anlaşılmaz komutlar yazıp duran kişiler değil. Sosyal mühendislik tabir edilen yöntemleri sıkça kullanıyorlar ve bu yöntemlerden biri kimi zaman sahte bir Facebook hesabı açıp arkadaşlar edinmek bile olabiliyor.

Tanımadığım arkadaşlarım

Son zamanlarda Facebook’ta sayısı hızla çoğalan sahte hesaplar dikkatimi çekti. Birçok arkadaşımla arkadaş olan bazı sahte kullanıcıları hiç düşünmeden arkadaş olarak kabul ettiğimi fark ettim. “Ne de olsa bütün ilkokul arkadaşlarımı tanıyor, o da onlardan biri olmalı!” diyerek çokça düşünmeden arkadaş listeme eklediğim birkaç kişinin tamamen düzmece kullanıcılar olduğunu fark ettim.

Genellikle erkeklerin ilgisini çekebilecek alımlı bayan resimleriyle açılan hesaplar, bir süre sıradan bir Facebook kullanıcısı gibi hareket ediyor, sonrasında “Yeni fotoğraflarım için tıklayın” benzeri bir bağlantı göndererek insanları tuzağa düşürmeye çalışıyor. Bahsi geçen bağlantıya tıkladığınızda Facebook’a tekrar giriş yapmanız gerektiğini söyleyen bir sayfayla karşılaşıyorsunuz. Bu sahte sayfaya girdiğiniz kullanıcı adı ve parola da sayfayı hazırlayan kötü niyetli kişilerin eline geçmiş oluyor. Artık hesabınızı rahatça ele geçirebilir, daha da kötüsü sizin adınıza sosyal paylaşımlarda bulunabilirler!

Tanımıyorsanız, tanımıyorsunuzdur!

Yukarıda verdiğim örnek, masum birkaç tıklamayla nasıl tuzaklara düşebileceğinizi gösteriyor. Bu tür kötü durumlarla karşılaşmamanın yolu, öncelikle arkadaş listenize birilerini eklerken dikkatli davranmaktan geçiyor. Kimi zaman “tanıdığınız ama arkadaşınız olmayan” birilerini arkadaş olarak eklemek de sorun çıkartabilir. İnsanlar yıllar içinde değişiyor, çeşitli sosyal ve psikolojik problemler yaşayabiliyorlar. Bu yüzden arkadaş listenize eklediğiniz kişileri tanıdığınızdan emin olmalısınız. Ayrıca Facebook’un gizlilik ayarlarını da etkili kullanmak gerekiyor.

1. Facebook’un gizlilik ayarları, sitenin neresinde olursanız olun yalnızca tek tıklamayla erişebileceğiniz uzaklıkta. Sitenin güncel arayüzü bu tür özelliklerin kolay kullanımını sağlayarak takdiri hak ediyor.

2. Sayfanın üst kısmındaki yatay menüden Ayarlar ifadesinin üzerine geldiğinizde açılan menüde Hesap Ayarları, Gizlilik Ayarları ve Uygulama Ayarları seçenekleri bulunuyor. Bizim işimiz Gizlilik Ayarları kısmında.

3. Facebook’ta gizlilik ayarlarınızı gözden geçirirken öncelikle kullanıcı profilinizin gizliliğini denetlemelisiniz. Profilinizi, temel bilgilerinizi, kişisel bilgilerinizi, durum ve bağlantılarınızı kimlerin görebileceğine karar verebiliyorsunuz.

4. Facebook’un gizlilik ayarlarındaki ayrıntı zamanla çoğaldı. Artık eklediğiniz farklı içerik türlerinin kimler tarafından görülebileceğine de karar verme olanağına sahipsiniz. İsterseniz farklı içerik türlerini farklı kullanıcılara açabiliyorsunuz.

5. İçerik türlerine erişebilecek kullanıcı gruplarını belirlerken Herkes, Ağlarım ve Arkadaşlarım, Arkadaşlarımın Arkadaşları, Sadece Arkadaşlar gibi seçeneklerin yanında daha ayrıntılı ayarlama için Özelleştir seçeneği de var.

6. Tüm içerik türleri için güvenliğinizi sağlayacak ayarlamaları yaptıktan sonra Değişiklikleri Kaydet düğmesine tıklamanız gerekiyor. Facebook’ta ne kadar sosyalleşmek istediğinize karar vermekte özgürsünüz ama fazlasının zararlı olabileceğini akılda tutmakta yarar var.

Yorum yazın