Firefox’ta tarama geçmişini yönetin

Firefox’ta tarama geçmişini yönetin

Mozilla’nın popüler tarayıcısı, daha önce ziyaret edilen sayfaların kayıtlarını istediğiniz gibi düzenlemenize olanak sunuyor.

Bir zamanlar Internet Explorer’ın eleştiri oklarına hedef olmasına sebep olan özel verileri temizleme konusu, Firefox’un standartları belirlediği bir konu. Tek tıklamayla temizlik yapılabilen ilk tarayıcı Firefox olmuştu.

Ctrl, Üst karakter (Shift) ve Delete tuşlarına birlikte bastığınızda Firefox’un özel verileri temizleme diyaloğu açılıyor. Burada tarama geçmişi, çerezler, çevrimdışı sayfa verileri gibi farklı geçmiş kayıtlarını ayrı ayrı temizleyebiliyorsunuz.

Daha da ayrıntıya inerek tarama geçmişinizi tam anlamıyla kurcalamak istiyorsanız, Geçmiş menüsünde yer alan “Tüm geçmişi göster” seçeneğine tıklamalısınız. Bu seçenek sayesinde gezintileriniz ayrıntılarıyla önünüze seriliyor.

Bu ekranda Firefox’ta tarama geçmişi yönetimine çok önem verildiğini net bir şekilde görebiliyoruz. Geçmişin ayrıntılı şekilde yönetilmesi için etiketleme özelliği bile kullanıma sunulmuş. Elbette geçmiş içinde arama da yapabiliyorsunuz.

Tüm geçmiş kayıtlarının gösterilmekte olduğu pencerede birden çok geçmiş kaydını aynı anda seçili hale getirip, Delete tuşuna bir kez bakarak yok edebiliyorsunuz. Tüm geçmişi bir anda silmek yerine istediğiniz sayfaları yok etmek işe yarayabilir.

Firefox’un geçmiş yönetimi yalnızca kayıtları silmek için değil, yedeklemek için de kullanılabiliyor. İsterseniz tarayıcınızda ziyaret etmiş olduğunuz sayfalardan oluşan geçmişinizi bir başka tarayıcıya aktarabilirsiniz.

Yorum yazın