Fotoğraf meraklıları için Flickr ipuçları

Fotoğraf meraklıları için Flickr ipuçları

Yahoo size fotoğraflarınızı depolamanız için 1 TB çevrimiçi alan veriyor. Kıymeti yeterince bilinmeyen bu alanı en iyi şekilde kullanmayı öğrenin.

Kimileri 2006 yılında satın aldığı Flickr’ın Yahoo’nun en büyük başarısızlarından biri olduğunu iddia edebilir, ancak bizce Flickr mevcut fotoğraf paylaşım hizmetleri arasında en iyisi. Yeni video desteği, mobil uygulamaları ve eşi olmayan 1 TB depolama alanıyla Flickr resim depolama ve fotoğrafçılık konusunda ciddi olanların tercihi. Belki de tek eksiği Türkçe desteği olmaması. Sunduğumuz püf noktalarıyla siz de Flickr’ı hem mobil hem masaüstü cihazlarınızda her yönüyle kullanabileceksiniz. Hâlâ üye değilseniz hemen www.flickr.com adresine girip üye olun veya Yahoo hesabınızla giriş yapın.

Flickr kısaltıcısını kullanın

Flickr’daki bir fotoğrafın bağlantısını paylaştığınızda adresi flic.kr alan adı kullanılarak (flickr.com’dan üç karakter daha kısa) otomatik olarak kısaltılır. Fotoğrafı Flickr üzerinden paylaşmadan flic.kr adresini öğrenmek isterseniz (elle paylaşmak veya bir yazıda kullanmak üzere) URLkr.com adresine girin ve paylaşmak istediğiniz fotoğrafın uzun adresini yapıştırın. Oluşturulacak kısa adresi kopyalayıp istediğiniz yere yapıştırabilirsiniz. Alternatif olarak, Flickr sitesinde paylaşmak istediğiniz fotoğraf açıkken Paylaş simgesine (ok işareti) tıklayarak Code altındaki Link’e tıklayın. Bu bağlantı da URLkr tarafından üretilenle aynı olacak.

1E-posta: hâlâ en başarılı uygulama

Günümüzde çoğumuz fotoğraflarımızı doğrudan akıllı telefonlarımızdan internete yüklesek de fotoğrafları ekleyerek e-posta göndermek hâlâ çok yaygın. Flickr’a fotoğraflarınızı e-postayla göndererek de depolanmalarını sağlayabilirsiniz. flickr.com/account adresine girip “Emails & Notifications” sekmesine geçin ve “Your Flickr upload email” başlığındaki bağlantıya tıklayarak özel e-posta adresinizi oluşturun. Artık ekranda gördüğünüz adrese gönderdiğiniz fotoğraflar otomatik olarak Flickr hesabınıza eklenecek. Ek olarak blog’unuza veya Twitter’a doğrudan fotoğraf veya video göndermek için yapmanız gereken e-posta ayarları da burada.

Ek e-posta gizliliği ve etiketler

Fotoğraflarınız için biraz daha özel gizlilik istiyorsanız size verilen e-posta adresine @ işaretinden önce şunlardan birini ekleyin: +friends (arkadaşlar), +family (aile), +ff (her ikisi), +private (gizli) veya +public (herkese açık). İlk üç ek, o e-postadaki fotoğrafların yalnızca aileniz veya arkadaşlarınız olarak tanımladığınız kişiler tarafından görülebilmesini sağlar. “+private” eki olan görselleri yalnızca siz görebilirsiniz. “+public” ise herkese açık fotoğrafları belirtmek içindir. E-posta adresiniz işlem sonucunda şöyle görünecek: [email protected] (“foto” yerine Flickr tarafından size atanan rastgele kullanıcı adı gelecek.)

Fotoğrafları etiketlemek için e-postanızın konu satırına veya içeriğine “tags:” yazmanız ve ardına istediğiniz etiketleri virgülle ayırarak eklemeniz gerekiyor.2Mobil fotoğrafları otomatik yükleyin

Flickr’ın iOS ve Android uygulamalarının son sürümleri akıllı telefon veya tabletinizle çektiğiniz fotoğrafları otomatik olarak Flickr’a yükleyebiliyor. Uygulama içinden veya web sitesinden değiştirmediğiniz ya da Flickr aracılığı ile Facebok gibi başka bir hizmette paylaşmadığınız sürece yüklediğiniz tüm fotoğraflar sadece sizin tarafınızdan görülebiliyor, yani fotoğraflarınızın otomatik olarak herkese açılma riski yok. Tüm bu otomatik eklenen fotoğraflar “Auto Sync” isimli bir klasöre kaydediliyor. iOS ayarlarınızda Flickr için “Arkaplanda Uygulama Yenile” özelliğinin açık olduğundan emin olmanız önemli.

3Görselleri yüksek çözünürlüklü görün

Flickr web sitesinde tipik bir fotoğraf sayfası, fotoğrafı ekranınıza sığacağı boyutta ölçekleyerek gösterir. Ancak söz konusu fotoğrafı mümkün olan en yüksek çözünürlükte görmek veya bilgisayarınıza indirmek istiyorsanız adres satırının sonuna “sizes/o” ekleyin. Böylece fotoğrafı “orijinal” boyutunda görebileceğiniz sayfaya ulaşacaksınız. “l” harfi büyük (large) boyutta, “m” harfi de orta (medium) boyutta görüntülemenizi sağlayacak. Bu sayfalardaki boyutları inceleyerek 75 piksel x 75 piksel boyutunda bir küçük görselden 2048 piksele kadar, hatta fotoğrafın orijinali daha büyükse daha da yüksek çözünürlüklere ulaşabilirsiniz. Tabii bu boyutlar ancak fotoğrafın asıl sahibi izin verdiyse görüntülenebilir.

4“Creative Commons” görsellerini arama

Flickr’da Creative Commons lisanslı 27 milyondan fazla fotoğraf var. Bu görselleri sunumlarınızda, broşürlerinizde vb. istediğiniz şekilde kullanabilirsiniz. Arama kutusuna istediğiniz terimi yazıp arattıktan sonra “License” menüsünden “Creative Commons only”yi seçmeniz yeterli. Ayrıca bunu yapmanızı kolaylaştıran birçok farklı araç da mevcut. Fotoğrafları renklerine, etiketlerine, karalamalarınıza hatta görsel içindeki harflere göre aramanız mümkün.

Fotoğraf lisansını belirleme

Bir fotoğrafı kim çektiyse o fotoğrafın telif hakları ona aittir. İnternette bulduğunuz her fotoğrafı alıp istediğiniz yerde kullanamazsınız, aksi halde başınız derde girebilir. Flickr, fotoğraf sahiplerinin Creative Commons lisansını kullanmalarına da izin verir. Creative Commons lisanslı fotoğraflar sizden izin alınmaksızın başkaları tarafından kullanılabilirler. “Settings >      Privacy & Permissions > What license will your content have” ayarıyla tüm yüklediğiniz fotoğrafların lisans ayarını değiştirebilirsiniz. Yalnızca uygun gördüğünüz fotoğraflar için lisans değişikliği yapmak isterseniz bir fotoğrafınızı görüntülerken sayfanın altına inin ve “All rights reserved” yazısına tıklayarak istediğiniz Creative Commons lisansını seçin.

Güvenlik için etiketleme

Flickr fotoğrafları varsayılan olarak “güvenli” (safe) şeklinde etiketler, yani her yaştan kullanıcının görmesine izin verir. Ancak fotoğraflarınızı “moderate” (orta) seviyeye çekerek belli oranda kısıtlayabilir ya da “restricted” (kısıtlı) etiketiyle çocuklar için uygun olmadıklarını belirtebilirsiniz. Her fotoğraf için güvenlik düzeyini ayrı ayrı belirlemek için bilgisayarınızdan flickr.com’a girip ilgili fotoğrafı açın (Güvenlik ayarı mobil uygulamada değiştirilemiyor.) ve sayfanın altındaki “Safety level of this photo” satırındaki ayarı değiştirin. İsterseniz yüklediğiniz tüm fotoğraflar için geçerli varsayılan güvenlik düzeyini de Settings sayfasından belirleyebilirsiniz. Tabii ki yetişkinlere yönelik fotoğrafları “safe” olarak etiketlemediğinizden emin olun. Bu konuda dikkatsiz davranırsanız hesabınız engellenebilir. Sizi temsil eden buddy icon (kişisel profil resminiz) yalnızca güvenli kategoride bir görsel olabilir. Flickr başka türde bir görsel bulursa size uyarı gönderecek ve ikinci uyarıdan sonra da hesabınızı silecektir.

6Uygulama içinde ikili pozlama/odaklama

7Flickr iOS uygulamasını güncellediğinde iPhone ve iPad’in Kamera uygulamasında olmayan bazı özellikler de getirdi. Bunların en ilgi çekici olanı, ekranın iki ayrı yerine iki parmağınızla dokunarak kadrajın farklı noktalarında pozlamayı ve odağı kilitleyebilme. Odak belirleme için mavi kare, pozlama için de kırmızı daire işareti kullanılıyor. Her birine ikinci kez tıklayarak kilitleyebiliyorsunuz ve cihazınızı hareket ettirseniz de ekrandaki görüntünün odak ve pozlaması sabit kalıyor.

Kaydırma ile üst üste kompozisyon

En iyi fotoğraf kompozisyonları için üçler kuralı, portre çerçeveleme ya da Fibonacci spirali kullanıyorsanız Flickr’ın iOS uygulaması bunları ve daha birçok özelliği size sunuyor. Parmağınızı sağa veya sola kaydırarak (ya da yatay görünümde yukarı veya aşağıya) kadrajınızdaki bileşenleri yerleştirebileceğiniz bir şablon görüntüleyebilir ve seçebilirsiniz.

Fotoğraf çekmeden önce filtre uygulama

Hepimiz fotoğraflara değişik filtreler uygulayan Instagram’ı pek seviyoruz. Ancak Instagram filtreyi fotoğraf çekildikten sonra uyguluyor. Flickr’ın güncel iOS uygulaması “Iced Tea” ve “Dublin” gibi isimlere sahip çok sayıda canlı filtre sunuyor. Canlı filtreler sayesinde fotoğrafı çekmeden önce nasıl görüneceğine bakma şansınız var. Deneyebileceğiniz 14 filtre bulunuyor. Denemek için üç daireli simgeye dokunmanız yeterli. Canlı filtreler videolar için de kullanılabiliyor. Ne yazık ki uygulamanın Android sürümünde hala canlı filtre yok, ancak çekimi tamamladıktan sonra filtre uygulayabilirsiniz.

Vine tarzı video çekimi

Vine, sadece 6 saniye süreli kare biçiminde video kayıt ve paylaşım hizmetini sunduktan sonra Instagram da benzer bir ürün ortaya çıkardı. Şimdi de Flickr uygulamalarında buna benzer bir özellik getiriyor: iOS uygulamasında 30 saniye süre sınırına sahip ve çekiminizin son kısmını geri alabileceğiniz bir video çekebilirsiniz. Vine ya da Instagram gibi kayıt için ekrana basılı tutmanız gerekmiyor, kırmızı tuşa basarak kaydı başlatıyor ve yeniden basarak bitiriyorsunuz. Bu nedenle stop-motion tekniğiyle kare kare kayıt yapamıyorsunuz.

9Flickr fotoğraflarını duvar kâğıdı yapın

IFTTT (ifttt.com) sayesinde Flickr’ı (veya başka bir fotoğraf paylaşım hizmetini) sürekli değişen bir Windows duvar kâğıdı kaynağı olarak kullanabilirsiniz. İşlem biraz karışık gelebilir ama mantık şöyle: IFTTT’e Flickr ve istediğiniz bulut depolama (örn. Onerive) hesabınızı ekliyorsunuz. Ardından, Flickr’da bir grubu takip etmesini ve gruba eklenen her fotoğrafı OneDrive klasörünüze kaydetmesini söylüyorsunuz. Tabii OneDrive bilgisayarınızda da yüklü olmalı. Böylece, Flickr’a yeni yüklenen fotoğraf otomatik olarak bilgisayarınızdaki bir klasörü indirilecek.

Buraya kadar her şey hazırsa Windows’ta masaüstüne sağ tıklayıp “Kişiselleştir > Masaüstü Arka Planı”na girin. “Gözat” diyerek resimleri kaydettiğiniz klasörü seçin. Alt kısımdan resimlerin değiştirilme aralığını da belirleyebilirsiniz. Bu yöntemle ekran koruyucu da oluşturabilirsiniz.

10Popüler fotoğraf makinelerini bulun

Flickr’da en beğendiniz fotoğrafları çekmek için hangi fotoğraf makinesi kullanılmış merak ediyorsanız bunu her fotoğrafın altındaki verilerden kolaylıkla öğrenebilirsiniz. (Tabii fotoğrafın meta verilerinde varsa. Çoğu fotoğraf makinesi ve telefon bu bilgileri fotoğraf dosyasına kaydeder.) Ayrıca istediğiniz zaman www.flickr.com/cameras adresine girerek site genelinde kullanılan en popüler fotoğraf makinelerinin istatistiklerini görebilirisiniz. Bu yazı hazırlanırken ilk üç sırayı iPhone cihazlar alıyor, onları Galaxy S4 ve S5 izliyordu. İsterseniz listeyi makine türüne veya markaya göre de filtreleyebilirsiniz. Bas-çek türü dijital fotoğraf makinelerinde ilk sırada Sony DSC-RX100 bulunuyor.

11Flickr hesabını silme

Çok fazla Flickr hesabınız varsa ya da artık Flickr kullanmak istemiyorsanız hesabınızdan kurtulmanız da kolay. Ancak bir uyarı yapalım: Tüm bilgilerinizin Yahoo sunucularından tamamen silinmesi 90 günü bulabiliyor, bu bilgiler halka açık olmasa da. Bu aynı zamanda fikrinizi değiştirip Flickr’a geri dönmeniz için de size 90 gün süre veriyor.

Silme işlemi için flickr.com’a girin, profil fotoğrafınıza tıklayıp Settings’e girin ve en altta bulunan “Delete your Flickr account” bağlantısına tıklayın. Bilgilendirme mesajlarına “OK” diyerek ilerlediğinizde silme işleminiz tamamlanacak.

12

1 yorum

  1. Murat

    Resimlerimiz explore ne zaman düşer yada düşürebiliriz

Yorum yazın