Fotoğraflarınızı internette satın

Fotoğraflarınızı internette satın

Eğer hevesli bir dijital fotoğrafçıysanız, neden çektiğiniz fotoğrafları internette satarak para kazanmayasınız? Sizin için en iyi, en kazançlı siteleri araştırdık. İşte buyurun…

 

PHOTOBOX PROGALLERIES

Neden beğendik:

PhotoBox ProGalleries, dijital fotoğraflarınızın sergilenmesi ve satılması için bedava hizmet veriyor. Basitçe, bir fotoğraf ekliyor, bir başlık seçiyor, baskı boyutlarını belirtiyor ve bir fiyat kararlaştırıyorsunuz. Birisi sizin fotoğraflarınızdan bir kopya aldığında, belirleğiniz fiyattan baskı maliyeti, KDV ve yüzde 10 komisyon düşüldükten sonra kalan miktar sizin oluyor. Mesela, 10×8 ebatlarda 2.19 sterline bir kopya sattıysanız, 78 peni kazanıyorsunuz. Görselleriniz baskı veya posterin yanısıra, kişiye özel kupalar, bardak altlıkları, fare altlığı veya birçok hediye şeklinde de tasarlanabiliyor. Kişisel galerinize özel verilen URL sayesinde, online mağaza statüsüne de erişebilirsiniz.

Galerinize erişimi aile ve arkadaşlarınıza göre sınırlandırabilir veya herkesin görselleriniz arasında gezinmesine ve satın almasına izin verebilirsiniz. Ayrıca fotoğraflarınızı filigranla işaretleyebilir, böylelikle kopyalanmamaları için korumuş olursunuz. Aynı zamanda sitenin, sürekli güncellenen bir blog’unun ve fotoğrafçılıkla ilgili ipuçları veren bölümünün olması da özellikleri arasında.

Nasıl çalışıyor:

PhotoBox ProGalleries dijital görseller yerine baskılı ürünleri temin ediyor, bu yüzden fotoğraflarınızı bir web sitesinde veya dergide kullanılması için satamıyorsunuz. Ayrıca sadece 50 sterlin kazandıktan sonra paranızı alabiliyor olmanız dikkate değer. Tabi bu miktara ulaşmak biraz zaman alabiliyor. Üstelik İngiltere dışındaki banka hesaplarına transfer için 30 avro komisyon kesiliyor.

Bizim fikrimiz:

PhotoBox Pro Galleries basitçe fotoğraflarınızdan para kazanmanızı sağlıyor. Müşteriler, hediye çeşitliliğine veya baskı kalitesinin mükemmelliğine göre sizin fotoğraflarınızı tercih edebiliyor.

 

ISTOCKPHOTO

Neden beğendik:

“Royalty-free” (bir kez satın alındıktan sonra telif ücreti ödemeden kullanılabilen) imajlardan oluşan bu muazzam büyüklükteki online portfolyo dergiden gazeteye, web sitelerinden broşüre ve daha birçok alanda kullanılmak üzere dijital imaj satıyor. Eğer çok iyi kalitede fotoğraflarınız varsa ve daha büyük bir kitleye ulaşmak istiyorsanız iStockphoto sizin için ideal bir market olabilir.

Bu site büyük kazançlar vadediyor, çünkü dünyanın her yerinden her saniye alışveriş yapılıyor. Fotoğraflar 1 dolar kadar küçük bir fiyata satılıyor ve yüzde 20’si fotoğraf sahibine kalıyor. Eğer 250’den daha fazla fotoğrafınız satılırsa, bu oran %40’a çıkıyor. Fotoğrafçılar satış miktarlarına göre rütbeye sahip oluyor; mesela 500 download için bronz, 200.000 download için kara elmas. Ayrıca, kullanıcılara yardımcı olan son derece aktif bir forumları var. iStockphoto’nun müşteri servisi konusundaki iyi ünü de onu benzerlerinden öne çıkarıyor.

Nasıl çalışıyor:

Burası, kesinlikle tatilde çektiğiniz kareleri koyabileceğiniz bir yer değil. Her fotoğrafın kalitesi iStockphoto takımı tarafından dikkatlice inceleniyor. Ayrıca, fotoğraflarınız onaylanmadan önce işlerinizden üç örneği ve kimlik bilgilerinizi göndermeniz isteniyor.

Bizim fikrimiz:

iStockphoto’da fotoğraflarınızın satılabilmesi için gerçekten sıra dışı olmanız gerekli. Ama fotoğraflarınız konusunda bu kadar ciddiyseniz, ödüllü yarışmalardan daha fazlasını kazanabilirsiniz.

2 yorum

 1. Damla Taşkıran

  Bu haberi yazan gazeteci arkadaşımız stok fotoğrafçılığı/internet üzerinden fotoğraf satılma konusunu fazla araştırmadan yazmış anlaşılan. Yeterince araştırmış olsaydı Fotolia, Dreamstime ve Bigstock Photo gibi ajansları ‘en iyi yedekler’ arasına almazdı. Mesela Fotolia Avrupa’nın 1 numaralı görsel tedarikçisiyken dünyanın da önde gelen iki ajanstan biridir ve stok fotoğrafı piyasasında en yüksek komisyonları ödemektedir. Ayrıca – ve bu bir fotoğraf sanatçısı olarak benim çok hoşuma gidiyor ve benim açımdan çok avantajlı – Fotolia uluslararası çalışan ve Türkçe olarak hizmet veren tek ajanstır. Yazık olmuş.

 2. onder

  Fotolia konsunda Damla arkadaşımıza katılıyorum harika bir site anı zamanda üyesi olduğum fotokritik.com da da fotoğraflarınızı sata bilirsiniz. Buna benze özellikle belli bir kitleye hitap eden dier bir site ise sxc.hu dur. Ben web çalışmalarımda o siteden yuksek cozunurluklu fotoğraflar indiriyorum Satlanlarda var kullanıma açık olanlarda var. Bir diğer site ise deviantart.com. Bu sitedede geniş bir kitleye ulaşabilirsiniz. Kıacası önereceğim siteler
  http://www.fotolia.com
  http://www.fotokritik.com
  http://www.sxc.hu
  http://www.deviantart.com

Yorum yazın