Fotoğraflarınızı internette satın

Fotoğraflarınızı internette satın

SHUTTERSTOCK

Neden beğendik:

Shutterstock, satılan her fotoğraf için 25 sent ödüyor. Bu fiyat, 500 USD’lik satış yaptıktan sonra 30 sente yükseliyor. Bu miktar, PhotoBox’ın veya iStockphoto’nun önerdiğinden çok daha az. Ama Shutterbox, dünyadaki diğer fotoğraf ajanslarından çok daha fazla kullanıcısı olduğunu iddia ediyor. Müşteriler aylık üyelik satın alıyor ve böylelikle birden çok royalty-free görsel indirebiliyor. Ayrıca portfolyonuzun tamamı tek bir tıklamada küçük görseller olarak görüntülenebiliyor.

Bir imaj yüklendikten sonra Shutterstock çalışanları tarafından kontrol ediliyor. Eğer kabul edilirse, 48 saat içinde siteye ekleniyor ve hırsızlığa karşı filigranla işaretleniyor. Tavsiye edilirseniz ekstra para kazanabilirsiniz. Ayrıca, tüm sorulara yanıt veren oldukça geniş S.S.S. (FAQ) bölümünden her konuda yardım alabilirsiniz.

Nasıl çalışıyor:

Shutterstock, fotoğraf onaylama konusundaki sıkılığı sebebiyle eleştiriliyor. Sitede ne kadar aktifseniz, arama sonuçları da ona göre değişiyor. Bu sebeple portfolyonuzu sürekli güncel tutmak zorundasınız. Aynı zamanda arama sonuçları, görselin yeniliğine göre de değişiyor. Bu yüzden eski görseller, zaman geçtikçe daha az kazandırıyor.

Bizim fikrimiz:

Shutterstock profesyonel fakat erişimi zor olsa da önemli bir kazanç sağlayabilir. Ayrıca, fotoğrafların başka bir yerde de satılmaması gibi bir sınırlandırmalarının olmaması bir avantaj.

 

EN İYİ YEDEKLER

Fotolia

www.fotolia.com

Fotolia’da, görseliniz indirildiği her sefer için bir kredi kazanıyorsunuz. Bir kredi 1 avro ediyor. Aslında bu oran görselinizin Fotolio için ne kadar ayrıcalıklı olduğuna bağlı olarak değişiyor. Bir görsel üzerinden kazancınız yüzde 30 ile yüzde 61 arası olabiliyor. 50 kredi kazandığınızda paranızı çekebiliyorsunuz.

Alamy

www.alamy.com

Eğer profesyonel bir fotoğrafçıysanız, Alamy uğramanız gereken ilk liman olmalı. Genelde dergilerin kapakları için kullanılabilecek kadar iyi fotoğrafların bulunduğu site, dergi editörleri tarafından kullanılıyor. Bu sebeple fotoğraflarınızın en iyi kalitede olması gerekli. Şartları çok sıkı olsa da her satışta yüzde 60 kazandırıyor olması oldukça cazip geliyor.

Photographers Direct

www.photographersdirect.com

Satılan her görsel üzerinden yüzde 20 kazandıran, oldukça dağınık bir site. Arama taleplerinin her gün size e-postayla gönderilmesi konusunda bir tür sözleşme ile üye olunuyor. Eğer taleplere uygun bir görseliniz varsa, satıcıyla direkt bağlantıya geçebiliyorsunuz.

Dreamstime

www.dreamstime.com

Dreamstime, satış sayısına göre yüzde 80’e kadar komisyon ödeyebiliyor görsel sahibine. Ne kadar çok fotoğrafınız indirilirse, alacağınız para da ona göre artıyor. 100 dolar kazandığınızda ödemeniz yapılıyor.

Bigstock Photo

www.bigstockphoto.com

BigStockPhoto’nun üyeleri, kazançlarının diğer stok fotoğraf sitelerinden daha az olduğunu söylüyor. Her satıştan 0.5–3 dolar arası kazanıyorsunuz ve 30 dolara ulaştıktan sonra paranızı çekebiliyorsunuz.

2 yorum

 1. Damla Taşkıran

  Bu haberi yazan gazeteci arkadaşımız stok fotoğrafçılığı/internet üzerinden fotoğraf satılma konusunu fazla araştırmadan yazmış anlaşılan. Yeterince araştırmış olsaydı Fotolia, Dreamstime ve Bigstock Photo gibi ajansları ‘en iyi yedekler’ arasına almazdı. Mesela Fotolia Avrupa’nın 1 numaralı görsel tedarikçisiyken dünyanın da önde gelen iki ajanstan biridir ve stok fotoğrafı piyasasında en yüksek komisyonları ödemektedir. Ayrıca – ve bu bir fotoğraf sanatçısı olarak benim çok hoşuma gidiyor ve benim açımdan çok avantajlı – Fotolia uluslararası çalışan ve Türkçe olarak hizmet veren tek ajanstır. Yazık olmuş.

 2. onder

  Fotolia konsunda Damla arkadaşımıza katılıyorum harika bir site anı zamanda üyesi olduğum fotokritik.com da da fotoğraflarınızı sata bilirsiniz. Buna benze özellikle belli bir kitleye hitap eden dier bir site ise sxc.hu dur. Ben web çalışmalarımda o siteden yuksek cozunurluklu fotoğraflar indiriyorum Satlanlarda var kullanıma açık olanlarda var. Bir diğer site ise deviantart.com. Bu sitedede geniş bir kitleye ulaşabilirsiniz. Kıacası önereceğim siteler
  http://www.fotolia.com
  http://www.fotokritik.com
  http://www.sxc.hu
  http://www.deviantart.com

Yorum yazın