Google Labs’den son yenilikler

Google Labs’den son yenilikler

Google, Google Labs adlı özel bölümünde sürekli yeni özelliklerini deniyor. Geliştirme aşamasında olan en ilginç 10 projeyi inceledik.

İnsan vücudunu 3 boyutlu keşfedin

Google Body (http://bodybrowser.googlelabs.com), kuşkusuz Labs’deki en merak uyandıran projelerden biri. Nasıl ki Google Earth, dünyayı 3 boyutlu olarak keşfetmenize imkân tanıyorsa bu araç da insan vücudunun yapısını tanımanıza olanak sağlıyor. Kaydırma çubuğunu kullanarak 3 boyutlu figürde bulunan tüm kasları, organları, kemikleri ve damarları inceleyebiliyorsunuz. Vücudu 360 derece döndürmek mümkün. Üstelik zum yaptığınız her bölgedeki isimleri de ayrıca öğrenebiliyorsunuz. Google Body, Firefox 4 ve Chrome gibi WebGL desteği olan modern web tarayıcılarıyla çalışıyor. Yönlendirme şimdilik biraz yavaş ancak proje eğitim açısından oldukça büyük bir öneme sahip.

Ülkeleri tahmin edin

Dünya’nın Neresi Oyunu özelliğini etkinleştirmek için önce Google Haritalar Labs’i (http://git.pcnet.com.tr/ghlabs) ziyaret edin, ardından sağ sütte beliren Dünya’nın Neresi Oyunu linkine tıklayın. Bu oyun sizin coğrafya bilginizi test etmenizi sağlarken, aynı zamanda eğlenceli vakit geçirmenize yardımcı oluyor. Uydu görüntülerinin kullanıldığı oyunda oyun başına 10 farklı yer soruluyor. Bu yerlere ait sorulan soruları kısa sürede doğru cevaplayarak maksimum 680 puana ulaşmaya çalışıyorsunuz.

Kendi Android uygulamalarınızı geliştirin

App Inventor (http://appinventor.googlelabs.com) programlama bilmeye gerek kalmadan Android uygulamaları geliştirmenizi sağlıyor. Kod yazmak yerine tasarımı görsel bir ortamda yapıyor, uygulamanın nasıl davranmasını gerektiğini belirtiyorsunuz. Örneğin, isterseniz GPS alıcısını kullanarak otomobilinizi nereye park ettiğinizi söyleyen bir uygulama geliştirebilir ya da arkadaşlarınızın suratını eğri büğrü yapan bir uygulama oluşturabilirsiniz. Başlamadan önce Java yapılandırmanız test edilecek. Ardından App Inventor aracını yükleyin ve HelloPurr isimli test uygulamasını oluşturun. Dokunduğunuzda miyavlayan bir kediden ibaret uygulama, temel işlevlerin nasıl çalıştığını size gösterecek. App Inventor, oldukça kolay bir kullanıma sahip ve bir o kadar da eğlenceli.

Yazma hızınızı geliştirin

İngilizce metinler yazarken yazım ve dil bilgisi hatalarıyla yapıyorsanız Google Scribe (http://scribe.googlelabs.com) size yardımcı olabilir. Google Instant ve tahmine dayalı yazıma bir köprü niteliği taşıyan bu uygulama siz yazdıkça otomatik tamamlama önerileri sunuyor.

Yazmak istediğiniz kelimeyi menüden seçebilir ya da doğrudan Enter tuşuna basarak vurgulanmış önerileri yazabilirsiniz. İşin güzel kısmı, Scribe’ın daha önce başarılı bir şekilde yazdığınız kelimeleri hatırlayabiliyor olması. Böylelikle kelimenin sadece birkaç harfini yazarak doğru bir şekilde kelimeyi tamamlayabiliyorsunuz. Google Scribe’ı metin kutusu bulunan tüm web sayfalarında kullanmak için Help sayfasından Google Scribe Bookmarklet’ı tarayıcınıza ekleyebilirsiniz.

Etkinlikleri arkadaşlarınızla birlikte yapın

Geliştirilmesi durdurulan Google Wave projesinin küllerinden doğan Google Shared Spaces (http://sharedspaces.googlelabs.com) Wave’e göre daha basit bir yapıya sahip. Space olarak tanımlanan şeyler aslında belirtilen bir etkinliğe ait gereçlerden (gadget) ibaret. Örneğin bir haritaya bilgi eklemek, bir oyun oynamak ya da bir etkinlik planlamak gibi etkinlik seçenekleri mevcut. Birlikte çalışmak istediğiniz bir gerecin altındaki “Create a Space” düğmesine tıkladıktan sonra Google, Twitter veya Yahoo! hesaplarınızdan birini kullanarak giriş yapabilirsiniz. Space yüklendikten sonra bu servisi kullanarak eğlenmek ya da iş birliği yapmak istediğiniz arkadaşlarınızı davet edin.

HTML5 kullanarak fraktalları keşfedin

Google’ın son Labs projelerinden biri olan Julia Map (http://juliamap.googlelabs.com) HTML5’in nimetlerini görebilmenizi sağlayan bir vitrin niteliği taşıyor. 1920’li yıllarda Fransız matematikçi Gaston Julia’nın çalışmaları neticesinde oluşan bu renkli geometrik şekiller arasında gezinmenizi sağlayan uygulama, zum özelliği sayesinde de bu psikedelik şekilleri en ince detayına kadar görüntüleyebiliyor. Julia Map, Firefox ve Chrome gibi bu teknolojiyi destekleyen web tarayıcılarında çalışabiliyor.

Kelimelerin tarihlerini izleyin

Google Boks Ngram Viewer (http://ngrams.googlelabs.com) yıllardır yazılan kitaplarda kelime, belli bir isim ya da cümlenin ne kadar sıklıkla geçtiğini gösteren bir uygulama. Google Kitaplar’ın geniş kütüphanesini tarayan uygulama 1400’lü yıllardan bugüne kadar yazılmış tüm kitapların yaklaşık yüzde 10’unu kapsıyor. İsterseniz altı değişik dilde (ne yazık ki henüz Türkçe dâhil değil) beş cümleye kadar aynı anda karşılaştırma yapabiliyorsunuz. Çıkan sonuçlardaki linklere tıklayarak aranan kelimenin geçtiği orijinal metni görebilirsiniz.

Küresel çevre verilerini görün

Her ne kadar Earth Engine (http://earthengine.googlelabs.com) bilim adamları ve araştırmacılar için geliştirilmiş olsa da, beraberinde sunduğu geniş veri deposu sayesinde herkese hitap ediyor. Proje, Google Earth’ün uydu görüntülerini analiz ediyor ve dünyanın yüzey yapısındaki değişiklikleri gözlemliyor. Daha sonra bulduğu bu verileri 3D haritalarda gösteriyor. Örneğin Amazon’daki ormanlık arazilerin azalışını ya da Kongo’daki azalan su kaynaklarını uygulama sayesinde görmek mümkün. Dünyamızda yaşanan çevre problemlerini analiz edebilmek için Earth Engine gerçekten de mükemmel bir kaynak.

3 boyutlu bir akvaryuma dalın

Eğer Chrome ya da Firefox 4 kullanıyorsanız Chrome Experiments’taki (www.chromeexperiments.com) göz alıcı projeleri inceleyebilirsiniz. Bu projelerden biri de WebGL Aquarium (http://git.pcnet.com.tr/webglaqua). Projenin amacı WebGL teknolojisinin gücünü göstermek. Son teknoloji bir web tarayıcısıyla üç boyutlu bir akvaryumda bulunan köpekbalıkları, balıklar ve diğer deniz canlılarını görmek, bunlara ait çeşitli ayarlar üzerinde oynamak sizi bir hayli eğlendirecektir. Akvaryumda ne kadar balık olacağını da belirlemek mümkün. İsterseniz tek bir balık isterseniz de 500 balığı akvaryuma salabilirsiniz. Ayrıca bunların hızlarını ayarlayabilir, “L” tuşuyla köpekbalıklarının gözlerinden lazer ışınları çıkarabilirsiniz.

Park alanlarını bulun ve paylaşın

Şu an için ABD, Kanada ve Hollanda’da test edilen Open Spot (http://openspot.googlelabs.com) bulunduğunuz konumu merkez alarak 1,5 km çaplı bir alanda bulunan park alanlarını gösteren, kullanışlı bir Android uygulaması. İsterseniz kendi keşfettiğiniz park alanlarını da diğer sürücülerle paylaşabiliyorsunuz. Open Spot, değişik renklerdeki raptiye simgelerini kullanarak bu alanların ne kadar kullanılabilir olduğunu belirtiyor. Android 2.0 veya üstü bir sürüme ihtiyaç duyan uygulamanın diğer ülkelerde de etkinleşmesini merakla bekliyoruz.

 

 

Yorum yazın