Inbox by Gmail

Inbox by Gmail

En sevilen e-posta servisi Gmail’i yaratan ekibin geliştirdiği Inbox by Gmail, gelen kutunuza çok farklı bir anlayış getiriyor.

E-posta konusunda bugüne kadarki en radikal değişim’i Google, 2004’te Gmail’i duyurarak yapmıştı. Herkesin 50-100 MB alan verdiği, POP3 erişimi gibi ek özellikleri parayla sattığı bir dönemde Gmail tam 1 GB alan ve çok sayıda özelliği bedavaya sunuyordu. Web tarabanlı arayüzü de çok şık ve kullanışlıydı. Böylece web tabanlı e-posta sektörü bir anda değişti: Artık herkes Gmail’e ayak uydurmaya çalışıyordu.

Bedava e-posta sağlayıcıları arasında bizce tartışmasız lider Gmail olsa da Google rehavete kapılıp boş durmuyor. Şirket, yeni bir e-posta servisi daha duyurdu: Inbox by Gmail. Inbox, yıllardır beklediğiniz ve e-posta alışkanlıklarınızı kökünden değiştiren bir yenilik olabilir. Tabii hiç hoşunuza gitmeyebilir de. Dert değil çünkü Gmail ekibi tarafından geliştirilen Inbox, Gmail’in yerini almayacak. Onu kullanmak isteyenler için ayrı bir servis olarak yoluna devam edecek.

Nasıl deneyebilirim?

Google Inbox’a şu anda yalnızca davetiyeyle kaydolmak mümkün. Ön şart ise bir Gmail adresinizin olması. (Google Apps adresleri desteklenmiyor.) Mevcut Gmail adresinizden [email protected] adresine boş bir e-posta göndererek davetiye talep edebilirsiniz. Sıranız gelince Google size davetiyenizi gönderiyor. (1-2 hafta sürebiliyor.) İkinci bir alternatif de Inbox kullanan arkadaşlarınız varsa onlardan davetiye talep etmek. Bu şekilde Google, bazı ürünlerinde de daha önce de yaptığı gibi, Inbox konusunda heyecan yaratmaya çalışıyor.

Davetiniz gelince Inbox uygulamasını Android veya iOS cihazınıza yüklemeniz gerekecek. Uygulama linkleri davet e-postasında yer alıyor. Mobil uygulama üzerinden hesabınızı etkinleştirdikten sonra Inbox’ı bilgisayar üzerinden de kullanabilirsiniz: Chrome üzerinden inbox.google.com adresine girmeniz yeterli. Şimdilik Chrome dışındaki tarayıcılar desteklenmiyor ki bu pek hoşumuza gitmedi.

web2

Inbox neyin nesi?

Öncelikle belirtmek gerekiyor ki Gmail’in bir yere gittiği yok. Inbox tercihe bağlı olarak kullanılabileck bir servis, yani tamamlandığı zaman bile Gmail’in yerini almayacak. Her ikisini aynı anda kullanabilirsiniz. E-postalarınız ikisi arasında eşitleniyor.

Google, e-posta kullanımında gördüğü derin sorunları artık çözmek istiyor ve bunu yapabilecek güce sahip. Şirket şöyle diyor: “E-posta gelen kutunuz daha iyi yaşamanıza ve çalışmanıza yardımcı olmalı, ama onun yerine çoğu zaman önemli şeyleri derinlere gömüyor ve yok ettiğinden daha fazla stres yaratıyor.” Bunun çözümü olarak ortaya çıkan Inbox, gelen e-posta ile Google Asistan servisinin birleşimi gibi görünüyor. Henüz Türkiye’de işlemeyen Google Asistan’ın (Google Now) hayatınızı kontrol etmeye yarayan güçlü özelliklerle dolu bir uygulama olduğunu hatırlatalım.

Android’de Inbox

Screenshot_2014-11-27-11-52-13Inbox’ın Android ve iOS uygulamaları hemen hemen aynı ama biz Android uygulamasını test ettik. Android uygulamasında Google’ın yeni materyal tasarım anlayışı uygulanmış. Yalın bir arayüze sahip uygulamada e-posta grupları kartlar şeklinde ortada sıralanıyor. Etiketlere erişmek için soldaki bölmeyi açabiliyorsunuz.

Gmail hesabınızda bulunan tüm e-postalar, etiketler ve filtreler yerinde duruyor; böylece sıfırdan başlamanız gerekmiyor. Bir iletiye dokunduğunuzda tıpkı normal Gmail uygulaması gibi tam ekran açılıyor.

Tabii Inbox’ı kullanışlı kılan şey tasarımı değil, işlevleri. Gmail’e aylar önce gelen bir güncellemeyle gelen kutunuzda Sosyal, Tanıtımlar gibi otomatik kategorilerin oluştuğunu hatırlarsınız. Inbox da benzer e-postalarınızı bir bakışta yönetebilmeniz için aynı şekilde grupluyor. Örneğin Güncellemeler grubunda içinde “yeni”, “güncel” gibi kelimeler içeren e-postalar yer alıyor. Otomatik gruplamayı eğitmek adına e-postalarınızı elle başka gruplara taşıyabiliyorsunuz.

Diğer bir varsayılan grup da Alışveriş. Yemek Sepeti ve Çiçek Sepeti gibi kaynaklardan gelen dijital fişlerimizin burada toplandığını gördük. Sosyal grubunda sosyal medya bildirimleriniz, Forumlar grubundaysa abone olduğunuz forumlardan gelen güncellemeler var (olmalı). Ancak bizim denememizde Forumlar grubu tamamen yanlış e-postalardan oluşuyordu. Bunlar bizce oldukça iyi düşünülmüş gruplar ve özellikle Türkçe e-postaları daha iyi tanımayı başarırlarsa çok daha işlevsel olacaklar.

Yeni bir grup oluşturmak isterseniz soldaki bölmeyi açıp “Yeni oluştur” diyebilirsiniz. Karşınıza gelen sihirbazı kullanarak gruba dahil edilecek kişileri, konuları ve kelimeleri seçebilirsiniz. Grubu oluşturduktan sonra bu gruba gelen e-postaların gelen kutunuzda görünmemesini isteyebilirsiniz. Sadece günde ya da haftada bir kez gösterilmesi de mümkün.

Önemsiz ve acil bakılması gerekmeyen iletileri biriktirdiğiniz bir grup bu seçenek için iyi bir aday olabilir. Böylece gelen kutunuz boşuna kalabalıklaşmaz. İleride grubu silseniz bile içindeki iletiler silinmez ve onları yeniden organize edebilirsiniz.

Bol bol özellik

Inbox’un yenilikçi özelliklerinde biri de e-postaları “okundu” yerine “tamam” (tamamlandı) olarak işaretlemek. Bu işlem, e-postaları arşivlemeye benziyor ama daha “akla yatkın” bir şekilde çalışıyor. Her iletinin yanında bir onay işareti var ve buna dokunursanız o ileti gelen kutunuzdan çıkarılıyor, “Tamamlananlar” kutusuna gönderiliyor.

İhtiyacınız olmayan ama silmek de istemediğiniz bir ileti grubu varsa (örn. Sosyal) grubun yanındaki “süpür” simgesine dokunarak hepsini birden “tamam” olarak işaretleyebilirsiniz. Unutmayın ki Inbox’ta tamam olarak işaretlediğiniz iletiler Gmail’inizde arşivlenmiş oluyor.

Bir diğer dikkat çekici özellik de e-postaları erteleme. Diyelim ki ilgilenmeniz gereken bir e-posta aldınız ama evden çıkmak üzeresiniz veya o anda ne cevap yazacağınızı bilmiyorsunuz. Bu durumda e-postanın köşesindeki saat simgesine dokunarak Inbox’ın size o e-postayı istediğiniz bir saatte veya yerde hatırlatmasını isteyebilirsiniz. Bu e-posta o zamana kadar gelen kutunuzda görünmeyecek.

E-postayı bir gün veya hafta erteleyebileceğiniz gibi istediğiniz tarih ve saati de seçebilirsiniz. Hatta e-postayı rastgele bir günde hatırlatan “Bir gün” seçeneği de var. Konum tabanlı uyarılar, örneğin işe gidince veya evde temiz kafayla ilgilenmek istediğiniz e-postalar için ideal.

Uygulamada geçerli birçok parmak hareketi de var. Bir iletiyi tutup sağa çekmek onu tamam olarak işaretliyor. İletiyi veya grubu ertelemek isterseniz sola çekmeniz yeterli. Ayrıca birden fazla ön izleme (örn. YouTube videoları, yemek siparişleriniz) içeren bir grupta grubu açmadan, parmak hareketleriyle ön izlemeler içinde gezebilirsiniz.

Bir iletiyi tamam olarak işaretlemek öyle kolay ki yanlışlıkla önemli bir iletiyi kaybetmekten korkabilirsiniz. Gmail’in gelişmiş arama operatörleri sayesinde her şeyi bulmak mümkün ama Inbox’ta önemli şeyleri göz önünde tutmanın daha kolay bir yolu var.

Screenshot_2014-11-27-12-28-17Bir e-postayı gruba “sabitlemek” için yanındaki iğne simgesine dokunun. Daha sonra bir grubu tamam olarak işaretleseniz bile sabitlenmiş öğeler yerlerinde kalırlar. Gelen kutunuzun tepesindeki iğne düğmesine dokunarak sadece sabitlenmiş e-postalarınızı görebilirsiniz. Mutlaka ilgilenmeniz gereken e-postaları işaretlemek için bu özelliği kullanın.

Ana ekranda “+” düğmesine basarak Inbox’ınıza hatırlatıcılar eklemek mümkün. Ayrıca bir e-postayı sabitlediğiniz zaman “yapılacaklar” kutusu beliriyor. O e-postayla ilgili yapmanız gerekenleri veya notlarınızı yazabilirsiniz. Hatırlatıcılar aslında bazı bilgileri otomatik toparlıyor ama Türkçede pek iyi çalışmıyor. Mesela “Moskova için bavulu topla” yazınca hiçbir şey olmuyor ama “Pack for Moscow” yazınca Moskovo’daki hava durumunu otomatik gösteriyor. Hatırlatıcıya bir isim yazarak başlarsanız size telefon numarası önerebiliyor. “Örneğin “Hasan’ı ara” yazacaksanız “H” harfine basıp Hasan’ı seçebilir, numarasını da otomatik ekleyebilirsiniz.

Ana ekranın sağ alt köşesindeki “+” düğmesi, yeni e-posta veya yanıt yazmak için de kullanılıyor. Ayrıca en son yazıştığınız kişiler buraya ekleniyor.

iOS ve web’de de var

iPhone sahibiyseniz belirtelim ki uygulamanın iOS sürümünde de her şey aynı şekilde çalışıyor. Web’de ise elbette daha fazla ekran alanını kullanabiliyorsunuz ama çalışma mantığı yine aynı. Erteleme, tamam olarak işaretleme, gruplama gibi özellikler aynı yerlerinde duruyor ama dokunmak yerine tıklamanız gerekiyor.

Denemeye değer mi?

Kesinlikle; ama kullanmaya değer mi, ondan henüz emin değiliz. Inbox’ı kısa bir süre kullandıktan sonra bunun sadece bir görünüm değişikliği olmadığına kanaat getirdik. Google, e-posta kullanım alışkanlıklarımızı iyice incelemiş ve günlük kullanıcıya yönelik bir ürün tasarlamış. E-posta artık hepimizin hayatında vazgeçilmez bir yere sahip ve onlarca yıldır benzer şekilde çalıştıktan sora bir güncellemenin vakti geldi.

Açık söyleyelim, biz Inbox’ı bir süre kullandıktan sonra bıraktık. Bunun sebebi Inbox’ı beğenmememiz değil. Asıl e-postalarımızı depoladığımız Google Apps’i henüz desteklememesi, Asistan özelliklerinin Türkçede iyi çalışmaması ve web sürümünün Firefox’ta çalışmaması bu kararımızda etkili oldu. Ancak bir süre sonra yeniden denemeye hazırız. Inbox’a alışmak biraz vakit alıyor ve gruplarınız üzerinde çalışarak her şeyi kendinize uygun hale getirmeniz gerekiyor. Ondan sonra belki de ilk defa kendinizi kutunuzun hâkimi gibi hissedeceksiniz.

Yorum yazın