Kablosuz ağlara güvenmeyin

Kablosuz ağlara güvenmeyin

Av için tuzak kurmak

Halka açık ve parola korumasız ağlarda sizleri bekleyen bir çok sniffer yazılımı olabilir.

Bu tuzaklardan biri belki de size oldukça yakındır. Belki sürekli bu tuzaklardan birisine düşüyor ya da bu tuzaklardan bir tane kuruyorsunuz. Evet, bu tuzakların tuzak olduğunu anlamanız oldukça zor. Çünkü onlara zemin hazırlayan internetten; koruma içermeyen kablosuz internetten o kadar çok var ki.

Bugün büyük alışveriş merkezlerinden bulunmayan bir şehir, ilçe ya da kasaba yok diyebiliriz. Bu alışveriş merkezlerinde yeni trend ziyaretçilere kablosuz internet hizmeti vermek. Çünkü hemen herkesin yanında wifi destekli bir telefon ya da Netbook/dizüstü segmentinde bir ürün bulunabiliyor. Bir an bile olsa e-postalarınızı kontrol etmek, takip forumlarda ve Facebook’ta neler olduğunu görmek için internete bağlanabilemek ne kadar güzel bir nimet değil mi? Üstelik bu alışveriş merkezlerinde bulunan birçok cafe, restoran ve dükkanda özel wifi erişimi veriliyor. Şifresiz olarak.

Bu tarz ağlar bilgi çalmak için tuzak kurulmaya en müsait yapılar diyebiliriz. Çünkü kullanıcılar bu tarz ağlara kendi istekleriyle bağlanıyorlar ve ilk yaptıkları şey de e-posta hesabını açmak, Facebook’a girmek, MSN’i açmak  ve takip ettiği diğer web hizmetlerini taramak oluyor. Bu noktada sizin yaptıklarınızı aynı ağa bağlı olan herhangi bir bilgisayar rahatlıkla takip edebilir ya da kopyalayabilir. En kötüsü de bilgilerinizin kopyalandığını kullanıldığı ana kadar bilemeyecek olmanız.

Bu tarz kablosuz ağ tuzakları sadece alışveriş merkezlerinde var sanmayın. O muhtemel örneklerden sadece biriydi. Bugün ücretsiz ve korumasız kablosuz ağ yayını yapmayan bir cafe ya da benzeri kamuya açık alan var mı? Bir zamanlar sokaklarda bile ücretsiz yayın yapıldığını düşünürsek muhtemel tuzak sayısının sayamayacağımız kadar çok olabileceğini tahmin edebiliriz.

Kötü niyetli beyinler de bu tarz ağlarda sizleri bekliyor olabilir. Dsniff ya da Snort benzeri yazılımlarla (Hacker’lara yönelik özel ve ücretsiz Linux dağıtımlarının sayısını tahmin bile edemezsiniz) özel bilgilerinizi kopyalamaları için sizin gibi ağa bağlanmaları ve ağdaki trafik akışını dinlemeye almaları yeterli. Böylece sadece birkaç saatte yüzlerce kişinin MSN şifresinden e-posta bilgilerine kadar her türden özel verisini kopyalayabilirler.

Bu tuzaklara alet olmayın

Gittikçe küçülen ve interneti hedefleyen bilgisayarların yaygınlaşması, şifresiz ağların da yaygınlaşmasını tetikliyor. Artık internet imkanı sağlayan mekanlar daha popüler.

Sizler de evinizde kullandığınız kablosuz ağ bağlantınızı şifrelemezseniz, bu tarz tuzaklara açık bir ortam yaratmış olursunuz. Sizin ağınızın kapsama alanına giren hemen herkes bu istemsiz hizmetinizden faydalanmak isteyecek ve sonuçta bağlantı hızınızdaki ya da kotanızdaki kayıpların yanı sıra verilerinizi çaldırabileceğiniz bir ortam hazırlamış olacaksınız. O nedenle ağınızı WEP, WPA ya da MAC ID korumasıyla güvence altına alın. Böylece kendinizi kötü niyetli beyinlerin oyunlarına alet etmemiş olursunuz.

Bu noktada bazı hacker’ların sırf veri kopyalayabilmek için şifresiz internet yayını yapabildiklerini de unutmamak gerekir. Günümüz şartlarında hala şifrelenmemiş internet bağlantıları olması kuşku uyandırmalı.

7 yorum

 1. burak

  gercekten öLe Paylasım için teşekkürLer PcNet…

 2. burak

  gercekten haklısınız GüzeL paylasım tesekkürler PcNet.

 3. PLS

  Bilgilerden dolayı teşekkürler…

 4. merve

  doğru bi paylaşım

 5. erdogan

  güzel ve dogru paylaşımınız için teşekkurler..

 6. birisi

  peki şifreli olarak havada uçuşan kaydedilmiş veri paketini airdecap ile açıyoruz galiba.dsniff ile bu açılmış datayı okutabiliyormuyuz.yada şifresini sölesek kendisi bakabiliyormu.

 7. exteam

  bu en başarılı sniffer kısmı çok güzeldi bu konu herkesin en merak ettiği konulAr arasında pcnet editörleri bu konuyu dergide ayrıntılı bir şekilde yer verse eminim bi çok kişi minnettar kalacak yani nedir ve nasıl korunulur u anlatılmasını herkes eminim ister

Yorum yazın